Příjemnou noc, dnes je pondělí 21.1.2019
svátek slaví Běla,
zítra Slavomír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V prostějovské hvězdárně v Kolářových sadech se chystá velkolepá akce. Celý tento týden tam bude probíhat Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V rámci něj budete moci navštívit poutavé přednášky, astronomickou pohádku, tematickou soutěž pro děti nebo pozorovat Slunce a hvězdnou oblohu. Tak určitě přijďte, bude to zajímavé a zároveň poučné!

„Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.“ A právě tento festival nás nyní čeká v prostějovské hvězdárně.
Letošní již osmnáctý ročník se uskuteční v termínu od 5. do 11. listopadu (v Prostějově jen do 10. listopadu). Tematicky se zaměří na výročí vzniku Československa a věnovat se bude také rozmanitým humanitním oborům. A na co konkrétně se můžete těšit v prostějovské hvězdárně?
V pondělí 5. listopadu se bude od 18:00 hodin konat přednáška doktora Jana Tomáštíka na téma Olomoucká zrcadla dobývají svět. „V této přednášce se dozvíte o výrobě zrcadel v Olomouci, která zkoumají vesmír v mnoha vlnových délkách z Evropy, Jižní i Severní Ameriky, případně v centru CERN.“
V úterý 6. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin bude na programu povídání pro děti spojené s pozorováním „sluníčka“. Od 15:30 hodin se budete moci podívat na astronomickou pohádku pro děti s názvem Vojenský bubeníček. Od 17:30 do 18:30 hodin nakonec bude připraveno pozorování hvězdné oblohy pro děti.
Ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin proběhne další přednáška, tentokrát Petra Suchana nazvaná Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění). „Když se zamyslíme nad takovou samozřejmostí, že ve dne je světlo a v noci tma, zjistíme, že to taková samozřejmost už dávno není…,“ prozrazuje.
Ve čtvrtek 8. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin se bude opět pozorovat Slunce. Od 18:30 do 19:30 hodin se pak bude pozorovat hvězdná obloha. „Umíte vyjmenovat nejznámější souhvězdí podzimní oblohy? Ano? A jak jste na tom s jejich zaměřením na nebi? Ať už tápete, nebo jste si jistí, zúčastněte se pozorování noční oblohy ve Hvězdárně Prostějov! Pozorování doplní odborný výklad pracovníků hvězdárny,“ zvou pořadatelé.
V pátek 9. listopadu je naplánován stejný program ve stejné časy jako ve čtvrtek. A nakonec v sobotu 10. listopadu se budou rovněž od 14:00 do 15:00 hodin pozorovat Slunce a od 18:30 do 19:30 hodin hvězdná obloha. Program v tento den bude ale navíc také doplněn soutěží pro děti na téma Podzimní souhvězdí v 15:00 hodin.
Festival je určen jak studentům základních a středních škol, tak široké veřejnosti. Vstup na všechny jmenované akce je zdarma. Návštěvu většího počtu lidí je však potřeba objednat prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments