Příjemnou noc, dnes je středa 14.11.2018
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

V prostějovské hvězdárně v Kolářových sadech se chystá velkolepá akce. Celý tento týden tam bude probíhat Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V rámci něj budete moci navštívit poutavé přednášky, astronomickou pohádku, tematickou soutěž pro děti nebo pozorovat Slunce a hvězdnou oblohu. Tak určitě přijďte, bude to zajímavé a zároveň poučné!

„Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.“ A právě tento festival nás nyní čeká v prostějovské hvězdárně.
Letošní již osmnáctý ročník se uskuteční v termínu od 5. do 11. listopadu (v Prostějově jen do 10. listopadu). Tematicky se zaměří na výročí vzniku Československa a věnovat se bude také rozmanitým humanitním oborům. A na co konkrétně se můžete těšit v prostějovské hvězdárně?
V pondělí 5. listopadu se bude od 18:00 hodin konat přednáška doktora Jana Tomáštíka na téma Olomoucká zrcadla dobývají svět. „V této přednášce se dozvíte o výrobě zrcadel v Olomouci, která zkoumají vesmír v mnoha vlnových délkách z Evropy, Jižní i Severní Ameriky, případně v centru CERN.“
V úterý 6. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin bude na programu povídání pro děti spojené s pozorováním „sluníčka“. Od 15:30 hodin se budete moci podívat na astronomickou pohádku pro děti s názvem Vojenský bubeníček. Od 17:30 do 18:30 hodin nakonec bude připraveno pozorování hvězdné oblohy pro děti.
Ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin proběhne další přednáška, tentokrát Petra Suchana nazvaná Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění). „Když se zamyslíme nad takovou samozřejmostí, že ve dne je světlo a v noci tma, zjistíme, že to taková samozřejmost už dávno není…,“ prozrazuje.
Ve čtvrtek 8. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin se bude opět pozorovat Slunce. Od 18:30 do 19:30 hodin se pak bude pozorovat hvězdná obloha. „Umíte vyjmenovat nejznámější souhvězdí podzimní oblohy? Ano? A jak jste na tom s jejich zaměřením na nebi? Ať už tápete, nebo jste si jistí, zúčastněte se pozorování noční oblohy ve Hvězdárně Prostějov! Pozorování doplní odborný výklad pracovníků hvězdárny,“ zvou pořadatelé.
V pátek 9. listopadu je naplánován stejný program ve stejné časy jako ve čtvrtek. A nakonec v sobotu 10. listopadu se budou rovněž od 14:00 do 15:00 hodin pozorovat Slunce a od 18:30 do 19:30 hodin hvězdná obloha. Program v tento den bude ale navíc také doplněn soutěží pro děti na téma Podzimní souhvězdí v 15:00 hodin.
Festival je určen jak studentům základních a středních škol, tak široké veřejnosti. Vstup na všechny jmenované akce je zdarma. Návštěvu většího počtu lidí je však potřeba objednat prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • interforst
  • pv_zima
  • toray
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments