Dobré odpoledne, dnes je úterý 26.3.2019
svátek slaví Emanuel,
zítra Dita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V prostějovské hvězdárně v Kolářových sadech se chystá velkolepá akce. Celý tento týden tam bude probíhat Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V rámci něj budete moci navštívit poutavé přednášky, astronomickou pohádku, tematickou soutěž pro děti nebo pozorovat Slunce a hvězdnou oblohu. Tak určitě přijďte, bude to zajímavé a zároveň poučné!

„Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.“ A právě tento festival nás nyní čeká v prostějovské hvězdárně.
Letošní již osmnáctý ročník se uskuteční v termínu od 5. do 11. listopadu (v Prostějově jen do 10. listopadu). Tematicky se zaměří na výročí vzniku Československa a věnovat se bude také rozmanitým humanitním oborům. A na co konkrétně se můžete těšit v prostějovské hvězdárně?
V pondělí 5. listopadu se bude od 18:00 hodin konat přednáška doktora Jana Tomáštíka na téma Olomoucká zrcadla dobývají svět. „V této přednášce se dozvíte o výrobě zrcadel v Olomouci, která zkoumají vesmír v mnoha vlnových délkách z Evropy, Jižní i Severní Ameriky, případně v centru CERN.“
V úterý 6. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin bude na programu povídání pro děti spojené s pozorováním „sluníčka“. Od 15:30 hodin se budete moci podívat na astronomickou pohádku pro děti s názvem Vojenský bubeníček. Od 17:30 do 18:30 hodin nakonec bude připraveno pozorování hvězdné oblohy pro děti.
Ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin proběhne další přednáška, tentokrát Petra Suchana nazvaná Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění). „Když se zamyslíme nad takovou samozřejmostí, že ve dne je světlo a v noci tma, zjistíme, že to taková samozřejmost už dávno není…,“ prozrazuje.
Ve čtvrtek 8. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin se bude opět pozorovat Slunce. Od 18:30 do 19:30 hodin se pak bude pozorovat hvězdná obloha. „Umíte vyjmenovat nejznámější souhvězdí podzimní oblohy? Ano? A jak jste na tom s jejich zaměřením na nebi? Ať už tápete, nebo jste si jistí, zúčastněte se pozorování noční oblohy ve Hvězdárně Prostějov! Pozorování doplní odborný výklad pracovníků hvězdárny,“ zvou pořadatelé.
V pátek 9. listopadu je naplánován stejný program ve stejné časy jako ve čtvrtek. A nakonec v sobotu 10. listopadu se budou rovněž od 14:00 do 15:00 hodin pozorovat Slunce a od 18:30 do 19:30 hodin hvězdná obloha. Program v tento den bude ale navíc také doplněn soutěží pro děti na téma Podzimní souhvězdí v 15:00 hodin.
Festival je určen jak studentům základních a středních škol, tak široké veřejnosti. Vstup na všechny jmenované akce je zdarma. Návštěvu většího počtu lidí je však potřeba objednat prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Total Comments

  • Muzeum Kočárů
  • Prostějovské Velikonoce
  • Basic
  • Zahradnictví Adelovi
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_superfinale_korfbal

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V PIZZERII HRADEBNÍ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už mají plán.

Uběhl už nějaký ten týden od rozhodnutí brněnského soudu, který zneplatnil smlouvy mezi městem a společností Manthellan. Zdálo se, že si magistrát neví rady, co bude dělat se Společenským domem a jeho okolím. Minulou středu ale radní poprvé zveřejnili své plány s rekonstrukcí kulturáku i okolí. A bude se opravovat!

Škoda za 300 tisíc?!

V minulém vydání Večerník referoval o vandalském činu, který poškodil auto prostějovské zastupitelky Hany Naiclerové. Ta při prvotním šetření odhadla pro policii škodu na „zničeném“ autě politém barvou částkou tří set tisíc korun. Záhy vyšlo ale najevo, že někdo jí vozidlo polil Balakrylem, který za pár dní myčka odstranila...

Total Comments

Osobnost týdne

ANEŽKA FELNEROVÁ
12 felnerovaSpeciální ocenění si z mezinárodní koktejlové soutěže juniorů pod názvem HANÁCKÁ BARMAN SHOW 2019, která se konala v přednáškovém sále Národního domu, odnesla tato studentka pořádající Střední odborné školy Prostějov.

Total Comments

Číslo týdne

25 000
Společný koncert pěveckého sboru Nota Bene, dětí ze ZUŠ Vladimíra Ambrose a klavíristy Daniela Juna, který proběhl minulou středu v Městském divadle v Prostějově, vynesl rovných pětadvacet tisíc korun. Částka poputuje organizaci UNICEF.

Total Comments

Výrok týdne

„KDO JINÝ BY SI MĚL PROSTĚJOV UKLIDIT, KDYŽ NE MY SAMI!“

Náměstkyně primátora Milada Sokolová zvala všechny dobrovolníky, aby přiložili ruku k dílu při akci Ukliďme si Česko

Total Comments