Dobré dopoledne, dnes je středa 26.6.2019
svátek slaví Adriana,
zítra Ladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V prostějovské hvězdárně v Kolářových sadech se chystá velkolepá akce. Celý tento týden tam bude probíhat Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. V rámci něj budete moci navštívit poutavé přednášky, astronomickou pohádku, tematickou soutěž pro děti nebo pozorovat Slunce a hvězdnou oblohu. Tak určitě přijďte, bude to zajímavé a zároveň poučné!

„Týden vědy a techniky Akademie věd ČR je největší vědecký festival v České republice, který zahrnuje přednášky, výstavy, akce na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou i všemi vědeckými obory.“ A právě tento festival nás nyní čeká v prostějovské hvězdárně.
Letošní již osmnáctý ročník se uskuteční v termínu od 5. do 11. listopadu (v Prostějově jen do 10. listopadu). Tematicky se zaměří na výročí vzniku Československa a věnovat se bude také rozmanitým humanitním oborům. A na co konkrétně se můžete těšit v prostějovské hvězdárně?
V pondělí 5. listopadu se bude od 18:00 hodin konat přednáška doktora Jana Tomáštíka na téma Olomoucká zrcadla dobývají svět. „V této přednášce se dozvíte o výrobě zrcadel v Olomouci, která zkoumají vesmír v mnoha vlnových délkách z Evropy, Jižní i Severní Ameriky, případně v centru CERN.“
V úterý 6. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin bude na programu povídání pro děti spojené s pozorováním „sluníčka“. Od 15:30 hodin se budete moci podívat na astronomickou pohádku pro děti s názvem Vojenský bubeníček. Od 17:30 do 18:30 hodin nakonec bude připraveno pozorování hvězdné oblohy pro děti.
Ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin proběhne další přednáška, tentokrát Petra Suchana nazvaná Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění). „Když se zamyslíme nad takovou samozřejmostí, že ve dne je světlo a v noci tma, zjistíme, že to taková samozřejmost už dávno není…,“ prozrazuje.
Ve čtvrtek 8. listopadu od 14:00 do 15:00 hodin se bude opět pozorovat Slunce. Od 18:30 do 19:30 hodin se pak bude pozorovat hvězdná obloha. „Umíte vyjmenovat nejznámější souhvězdí podzimní oblohy? Ano? A jak jste na tom s jejich zaměřením na nebi? Ať už tápete, nebo jste si jistí, zúčastněte se pozorování noční oblohy ve Hvězdárně Prostějov! Pozorování doplní odborný výklad pracovníků hvězdárny,“ zvou pořadatelé.
V pátek 9. listopadu je naplánován stejný program ve stejné časy jako ve čtvrtek. A nakonec v sobotu 10. listopadu se budou rovněž od 14:00 do 15:00 hodin pozorovat Slunce a od 18:30 do 19:30 hodin hvězdná obloha. Program v tento den bude ale navíc také doplněn soutěží pro děti na téma Podzimní souhvězdí v 15:00 hodin.
Festival je určen jak studentům základních a středních škol, tak široké veřejnosti. Vstup na všechny jmenované akce je zdarma. Návštěvu většího počtu lidí je však potřeba objednat prostřednictvím e-mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments