Dobrý večer, dnes je úterý 23.4.2019
svátek slaví Vojtěch,
zítra Jiří
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

1
VÝBUCH V MOSTKOVICÍCH
Obří exploze rodinného domu v Mostkovicích byla slyšet nejen v Prostějově, ale i v řadě okolních obcí. V jeho sutinách zemřel mladý hasič, který tam bydlel, další dva zranění lidé byli převezeni do nemocnice. Celkem došlo k poničení třiapadesáti domů, škody se vyšplhaly přes třicet milionů korun. Příčinou byly uskladněné výbušniny, z nichž muž vyráběl pyrotechniku. Pro pomoc četným obětem tragédie obec Mostkovice zřídila dva transparentní účty, na které lidé mohou stále posílat peníze.


2
NOVÝM PRIMÁTOREM FRANTIŠEK JURA
Poslední říjnové úterý se uskutečnilo ustavující jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějova vzešlého z komunálních voleb na začátku měsíce. Jediným kandidátem na primátora byl lídr vítězného hnutí ANO 2011 František Jura. Ten se také drtivou většinou hlasů stal prvním mužem Prostějova a ve funkci tak vystřídal sociální demokratku Alenu Raškovou.

3
MANŽELKU ZADUSIL Z LÍTOSTI...

K rodinné tragédii došlo ve středu 13. června odpoledne v jednom z prostějovských bytů na Sídlišti svobody. Sedmasedmdesátiletý senior zde uškrtil či zadusil svoji o tři roky mladší manželku! Ze zjištěných skutečností vyplynulo, že k činu seniora dohnalo zoufalství z dlouhodobě neutěšeného zdravotního stavu jeho manželky. Podle všeho jí chtěl tímto brutálním způsobem ušetřit trápení. Vzhledem k tomu, že podezřelý s policisty spolupracoval, a také k okolnostem, za jakých k usmrcení ženy došlo, kriminalisté nepodali státnímu zástupci podnět k vydání návrhu na vzetí muže do vazby.

4
DO PŘEMYSLOVIC SE STĚHUJÍ CIKÁNI ZE SLOVENSKA

Foto z archívu

„Situace v Přemyslovicích je napjatá. Bude-li příliv sociálně slabých obyvatel do obce pokračovat i nadále, bude to bezpochyby kritické.“ Takto hodnotí stav v obci zpráva policistů z Obvodního oddělení Konice. Starosta Přemyslovic z těchto důvodů požádal prostějovský magistrát, aby obec byla vyhlášena oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. Noví nájemníci by díky tomu přišli o nárok na příspěvek na bydlení a jejich příliv by se konečně zastavil. Se žádostí však u prostějovského magistrátu neuspěl.

5
Cheops lehnul popelem
K nejničivějšímu požáru za posledních deset let došlo v neděli 28. ledna v Olomoucké ulici. Plameny zcela pohltily dřevotřískovou budovu sídla reklamní agentury Cheops. Několik jednotek hasičů bojovalo s ohněm deset hodin, ale „teskobarák“ se jim zachránit nepodařilo, hmotná škoda byla vyčíslena na necelých pět milionů korun. Dlouho se pátralo po příčinách tohoto požáru, nakonec se ale vůbec na nic nepřišlo. Není tak dodnes jasné, zda za ničivým živlem stojí nedbalost, technická závada či úmysl, o kterém se hovořilo od samotného začátku. Policie nakonec celý případ odložila!

----------------------------------------------------
6
Bezdomovce umlátil mladý Rom
Pětapadesátiletého bezdomovce z Blanenska našli lidé 30. června ležet ve výkopu na stavbě v ulici Předina v Prostějově. Muž měl brutálně rozbitou hlavu. Policie několik dní zkoumala, zda jde o nešťastnou nehodu nebo násilný čin. Až pitva prokázala, že jde o vraždu. Vyšetřovatelé z olomoucké mordparty vraha vypátrali. Večerník zjistil, že se jedná o šestnáctiletého syna předáka olašských Romů Ladislava Lakatoše! Mladík je dodnes ve vazební věznici o pro jiné trestné činy. Za ubití bezdomovce mu ale díky jeho věku hrozí směšný trest, maximálně devět let vězení.

7
Po 12 letech výměna senátorek
Božena Sekaninová (ČSSD) byla plných dvanáct let senátorkou za obvod číslo 62 – Prostějovsko, Kojetínsko a Tovačovsko. A brousila si zuby na třetí senátorský mandát v řadě. První kolo senátních voleb s drtivou převahou vyhrála a cítila se na vítězství i v kole druhém. Do něj postoupila také nezávislá kandidátka Jitka Chalánková, ovšem pouze o jednu setinu hlasů! Co se ale nestalo... Právě někdejší představitelka TOP 09 ve druhém kole získala mnohem více voličů na svoji stranu a vystřídala tak Sekaninovou v horní komoře Parlamentu ČR.

8
Největší protidrogová razie
Nejrozsáhlejší zásah proti výrobcům a distributorům drog v Prostějově provedlo sedm desítek policistů včetně zásahové jednotky uprostřed prosince. Komanda vtrhla celkem do devíti nemovitostí v různých lokalitách města a odhalila výrobny pervitinu, pěstírny marihuany a také značné množtví uskladněných drog i peněz v hotovosti. Obviněno bylo celkem devět lidí, z toho sedm z jediné rodiny! Všem hrozí až desetileté tresty vězení.

9
Záchrana místního nádraží
Zlou krev mezi Prostějovany vyvolalo prohlášení mluvčí Správy železniční dopravní cesty z úvodu prosince, že tento majitel výpravní budovy místního nádraží v Prostějově je rozhodnut stařičký klenot z dob Rakouska - Uherska zbourat. Kromě obyčejných lidí však začalo protestovat i nové vedení magistrátu a náměstek primátora Jiří Rozehnal vyjednal v Praze se zástupci SŽDC novou dohodu. V případě rozhodnutí k demolici město budovu odkoupí, zrekonstruuje a najde pro ni nové využití.

10
Rozhledna v Repechách byla slavnostně otevřena
Sen se stal skutečností! Nad vesničkou Repechy se počátkem listopadu sešel hlouček lidí, kteří oficiálně představili projekt Kopaninka. Krásná rozhledna vysoká celkem 22 metrů se při této příležitosti dočkala i slavnostního posvěcení. K neděli 2. prosince konečně přibyl údaj – otevřeno.

11
Rozpočet schválen jednomyslně!
Tohle se přihodilo teprve podruhé v historii od listopadu 1989. Prostějovské zastupitelstvo schválilo rozpočet města na rok 2019 všemi hlasy zúčastněných zastupitelů. Mohlo to být i tím, že nový primátor František Jura všechny položky nejdůležitějšího dokumentu města předem prodiskutoval i se zástupci opozičních stran a hnutí.

12
Otaslavice otevřely nové koupaliště s plnou parádou
Takovou slávu „Metle“ už hodně dlouho nezažily! V sobotu 21. července tam otevřeli nové biotopové koupaliště. Historický okamžik si nenechala ujít více jak tisícovka místních, pro které byl kromě koupání v malebné přírodě připraven také zajímavý doprovodný program. Reakce drtivé většiny přítomných byly pozitivní, neskrývali nadšení.

13
Wolker si sedl na lavičku
Sláva jako hrom, velmi vydařená choreografie a ještě vydařenější samotné dílo. Od konce března sedí na lavičce před svým rodným domem na náměstí T. G. Masaryka v Prostějově znovu po sto letech básník Jiří Wolker. Respektive jeho vydařená bronzová 3D socha z dílny architekta a sochaře Miloše Karáska. Odhalení díla přihlížely desítky zvědavých Prostějovanů a akce přinesla nejedno překvapení.

14
Krach ČSSD, pak potlesk pro exprimátorku
Sociální demokraté se před komunálními volbami v Prostějově netajili plány minimálně na obhajobu deseti mandátů v zastupitelstvu. Samotné volby však přinesly ČSSD velké zklamání, u voličů totiž dříve vládnoucí strana utrpěla debakl. V novém složení zastupitelstva jí pak zbyly pouhé čtyři křesla, ale i tak se stala koaliční stranou v nové radě města. A jakmile primátorka Alena Rašková předávala pomyslné žezlo nad městem Františku Jurovi, dočkala se v obřadní síni potlesku vestoje!

15
Rodina Koláčkova zahájila provoz na opraveném Zlechově
Tomuhle asi nikdo nevěřil. Když Ladislav Koláček před sedmi lety koupil Zlechov, stála na břehu plumlovské přehrady pouze ruina někdejšího legendárního hotelu. Vzhledem k jeho stavu se dalo odhadnout, že investice do kompletní rekonstrukce objektu se novému majiteli za jeho života zřejmě nikdy nevrátí. Navzdory tomu se Ladislav Koláček netajil svojí ambicí hotel opravit a provozovat. O svátku svatého Václava si mohl říct: Je hotovo, otvíráme!

06 rocenkaSpeciální příloha ROČENKA 2018 je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, který vyšel v pondělí 7. ledna

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments