Příjemnou noc, dnes je pátek 20.9.2019
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Máte nadané dítě, které okolí udivuje svými výkony? A zároveň vám přijde, že je jiné než ostatní a vy sami si s ním často nevíte rady? Za tímto jevem může stát jev zvaný vysoká mentální aktivita, kterou je vybaveno zhruba 5% populace. Důležité je, aby všichni opatrovatelé dítěte věděli, „odkud vítr vane“.


Lidé narození s touto neuroatypií mají mírně odlišný pohled na svět. Tato odlišnost je celoživotní, nedá se odstranit, vyléčit ani potlačit přísnější výchovou. Záleží ale jen na reakcích prostředí, jestli bude takový člověk trpět zvýšenou mentální aktivitou coby poruchou, nebo bude-li jeho zvláštnost přijata a pěstována jako výjimečný potenciál, díky němuž může jednou posunout hranice lidských možností.

Práce jej zcela pohltí

Takové dítě bývá schopno zabrat se absolutně do své hry či práce. Na neznalého to může působit jako porucha sluchu, jako projev autismu, případně jako přemotivovanost ambicemi okolí. Přesto mohou mít tyto děti oproti neurotypickým dětem snížený výkon – důkladnější promýšlení všech alternativ jim zabírá více času a překotné tempo myšlení může zvýšit chybovost.

Stále něco zkouší

Dítě neustále testuje sebe i své okolí. Rozebírá a zkoumá přístroje, věci, myšlenky, slova i vztahy. Často zpochybňuje nejen, co mu kdo řekne, ale i vlastní zjištění. Využívá každé příležitosti k testování pevnosti zákonů fyzikálních i lidských. Stále se na něco ptá. Jeho zájmy a názory působí jako „předčasné“. Má vysoké požadavky na rozumové vysvětlování a logické zdůvodňování.

Vytváří nové věci

Má neustálou potřebu vytvářet něco nového. Pokud se nedaří tvůrčí potenciál ventilovat žádoucím způsobem, přechází v obskuriální kreativitu. Ta se u extrovertů projevuje extrémně širokým spektrem nepotlačitelného předvádění se, pošťuchování a vzdoru proti autoritám. V introvertech se nepřijatá kreativita hromadí a může napáchat velké škody na osobnosti, které vedou k vážným psychickým problémům, sebepoškozování až sebevražednému jednání.

Vše má dvě strany

Ačkoli jsou děti s vysokou mentální aktivitou obvykle vysoce učenlivé a tvořivé, může jim jinakost zadělat na problémy s výchovou a vzděláváním. Přistupujeme-li k nim jako k normálním, nepřestává nás překvapovat, že běžné metody selhávají. Náš výchovný systém je totiž postaven na předpokladu normální odpovědi. Pokud udělám toto, pak dítě zpravidla odpoví tímto. Nejsme připraveni na jinou odpověď. A už vůbec nejsme připraveni, že dítě zareaguje pokaždé jinak, protože potřebuje zkusit, co se stane, když…

Trápení na celý život?

Společnost často něco předpokládá, aniž by tyto předpoklady byly vyřčeny. Neuroatypičtí lidé v sobě takový předpoklad nemají. To může být celoživotním zdrojem útrap. Není to chybou jedince ani jeho vychovatelů. Jde stále o přímý důsledek vrozené odlišnosti. Jedinec si často prochází řadou těžkých situací: od nepochopení školních slovních úloh přes těžký život v pracovních kolektivech, kde většina pravidel, povinností a výjimek z nich vůbec není vyslovena, protože takhle to přece chodí, až po každodenní komplikace. U normálních (neurotypických) dětí se nové aktivity dostávají do života především zrcadlením – vědomým i podvědomým kopírováním od nejbližších. Vysoce mentálně aktivní děti si na značnou část novinek přicházejí přímým experimentováním. Často pak býváme svědky šoku, „po kom to to dítě má“ nebo „kde tohle viděl“.

Nemusí trpět

U neuroatypických lidí jsou svědomí, cit a takt nastavené jinak. Jsou kalibrované na soužití s lidmi
stejného neurologického základu. V kolektivu sobě podobných mají neuroatypičtí jedinci šanci
fungovat zcela zdravě a normálně – jejich předpoklady odpovídají představám ostatních.
I v kolektivech, kde jsou neuroatypické děti minoritou, lze udělat mnohé pro to, aby svou odlišností netrpěly. Zásadní je přijmout je takové, jaké jsou. To ovšem neznamená vzdát výchovu. Je samozřejmě nutné časně a důsledně utínat nápady, které ohrožují nebo omezují ostatní. Ohledně povinností a závazných společenských pravidel je vhodné vše důkladně vysvětlit, zdůvodnit a s dítětem uzavřít závaznou smlouvu. Smluvený trest však musí přijít pouze při nedodržení.

Speciální příloha KAM ZA VZDĚLÁNÍM je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 21. ledna
03 titulka kam


Total Comments

 • Interforst
 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments