Dobré dopoledne, dnes je pondělí 21.9.2020
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

42 plaketyZlaté a stříbrné Janského plakety předal ve čtvrtek odpoledne v obřadní síni prostějovského magistrátu pravidelným dárcům krve primátor statutárního města Miroslav Pišťák. „Oceníme občany, kteří dvacetkrát, respektive čtyřicetkrát bezplatně darovali krev,“ informovala Večerník ještě před zahájením slavnostního předávání Lenka Černochová, ředitelka úřadu Oblastního spolku ČČK. Lavice sálu se do půl třetí zcela zaplnily, oceněných bylo totiž rovných sedmdesát. „Stříbrných dárců je čtyřiapadesát, zlatých šestnáct,“ doplmila základní informace šéfka.

„Drobné dárky pro oceněné předá zástupce prostějovské nemocnice, která pro tento účel oslovila sponzory, místní podnikatele, samotné plakety pak přijmou z rukou pana primátora,“ avizovala Černochová.

První muž radnice Miroslav Pišťák také celý slavnostní akt zahájil. „Dárcem krve se už bohužel nestanu, a to nejen vzhledem k svému věku, ale také faktu, že jsem si svého zdraví příliš nehleděl. Na druhé straně jsem byl jednou při drobném zákroku příjemcem cizí krve. Chtěl bych při této příležitosti onomu neznámému dárci poděkovat,“ svěřil se primátor Statutárního města Prostějov zúčastněným, když jim děkoval za projev jejich člověčenství.

„Vztah k ostatním lidem musí být člověku vlastní, nedá se příliš uměle vypěstovat,“ podtrhla lékařka transfuzního oddělení prostějovské nemocnice Lukešová, která připomněla citát německého filozofa Schopenhauera. „Zdraví není vším, ale bez zdraví je všechno ničím“. Dobrovolní dárci totiž nejen pomáhají svým bližním, ale zároveň pečují o vlastní zdraví vzhledem k prohlídkám před každým odběrem.

A že jde v případě oceněných o dlouhodobý závazek, potvrdil příjemce stříbrné plakety Petr Špičák. „V případě darování krve je možných maximálně pět odběrů ročně, u krevní plazmy je frekvence vyšší. Dvaceti odběrů lze tak dosáhnout za čtyři až pět let, což je také můj případ,“ vysvětlil Večerníku s tím, že tímto pro něj darování krve rozhodně nekončí.

Po předání plaket následoval ve čtvrtek malý kulturní program, o který se postaraly žákyně LŠU pod vedením paní učitelky Pelové. Pro zájemce byla na závěr připravena prohlídka radnice.

42 plakety242 plakety342 plakety4
42 plakety542 plakety642 plakety7

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-