Příjemnou noc, dnes je středa 13.11.2019
svátek slaví Tibor,
zítra Sáva
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 velikonoceVěděli jste, že pašijový týden je vyvrcholením čtyřicetidenního půstu a slaví se na památku Kristova utrpení a ukřižování?

Modré pondělí: Podle tradice bylo v tento den lidem zapovězeno vykonávat jakoukoliv práci (velká škoda, že se tato tradice nedodržuje).

Šedivé úterý: Hospodyně v tento den uklízely své domácnosti.

Škaredá středa: Někdy i středa sazometná, protože v ten den lidé vymetali po zimě komíny. Podle Bible v tento den Jidáš žaloval na Ježíše.

Zelený čtvrtek: Jedí se zelené pokrmy (špenát, zelí...), lidé se omývali studenou vodou, zvony naposledy zazvonili a pak „odletěly“ do Říma pro požehnání.
Velký pátek: Dle Bible ve tři hodiny odpoledne zemřel Kristus na kříži. Zvony mlčí, v tu dobu se podle pověstí otevíraly poklady a kluci chodí po vesnicích s řehtačkami.

Bílá sobota: Hospodyně pekly mazance a beránky, děvčata zdobí vajíčka a kluci pletou pomlázky. Znovu se rozeznívají zvony.

Boží hod velikonoční: Dle Bible v noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, na mši se v kostelech světí pokrmy (mazance, chleby, beránci...)

Velikonoční pondělí: Dopoledne obcházejí kluci s pomlázkou vesnici, odpoledne se tančilo u muziky.


Další články z přílohy JARO zde:
http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/9942-zacina-sezona-medvediho-cesneku

http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/9941-s-cibulovinami-je-tu-definitivne-jaro

http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/9939-zahradkari-nezapomente-v-dubnu

http://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/zpravodajstvi/9938-cervive-jablko-je-zdravejsi-nez-to-ktere-je-na-pohled-krasne-ale-chemicky-osetrene


Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak oslavíte 30. výročí sametové revoluce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Úspěch desetiletí.

Výzkum Město pro byznys desetiletí v rámci Olomouckého kraje má svého jednoznačného vítěze. K velké radosti se jim stal Prostějov, který v uplynulých letech hned několikrát triumfoval v krajských výzkumech a v loňském roce dokonce tuto prestižní odbornou anketu ovládl v rámci celé České republiky.


Hulvát zůstane hulvátem.

Nebylo to poprvé, ale od předešlých vulgárních excesů občana Vrahovic Čeňka Svobody na půdě prostějovského zastupitelstva se čekalo, že věčný stěžovatel na všechny a na všechno bude tentokrát slušnější. Dostal možnost promluvit před zastupiteli a nazval je bezcharakterními darebáky.

Total Comments

Osobnost týdne

DANA BATULKOVÁ

45 batulkovaSkvělá herečka se společně s Danielou Kolářovou představila v neděli na prknech Městského divadla v Prostějově v představení Arnošta Goldflama Dámská šatna.

Total Comments

Číslo týdne

 5

Od úterý do čtvrtka minulého týdn probíhalo u Krajského soudu v Brně projednávání žaloby na bývalého předsedu mládežnického hokejového klubu Jestřábi Prostějov spolek Michala Tomigu. Ten si nakonec odnesl pětiletý trest za zpronevěru a podvod.

Total Comments

Výrok týdne

„VŮBEC NETUŠÍM, NAJEDNOU BYLY FUČ!“

Náměstkyně primátora Alena Rašková nebyl schopna zastupitelům sdělit, kdy si Manthellan odvezl betonové zátarasy z parkoviště u Společenského domu

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments