Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 velikonoceVěděli jste, že pašijový týden je vyvrcholením čtyřicetidenního půstu a slaví se na památku Kristova utrpení a ukřižování?

Modré pondělí: Podle tradice bylo v tento den lidem zapovězeno vykonávat jakoukoliv práci (velká škoda, že se tato tradice nedodržuje).

Šedivé úterý: Hospodyně v tento den uklízely své domácnosti.

Škaredá středa: Někdy i středa sazometná, protože v ten den lidé vymetali po zimě komíny. Podle Bible v tento den Jidáš žaloval na Ježíše.

Zelený čtvrtek: Jedí se zelené pokrmy (špenát, zelí...), lidé se omývali studenou vodou, zvony naposledy zazvonili a pak „odletěly“ do Říma pro požehnání.
Velký pátek: Dle Bible ve tři hodiny odpoledne zemřel Kristus na kříži. Zvony mlčí, v tu dobu se podle pověstí otevíraly poklady a kluci chodí po vesnicích s řehtačkami.

Bílá sobota: Hospodyně pekly mazance a beránky, děvčata zdobí vajíčka a kluci pletou pomlázky. Znovu se rozeznívají zvony.

Boží hod velikonoční: Dle Bible v noci ze soboty na neděli vstal Ježíš z mrtvých, na mši se v kostelech světí pokrmy (mazance, chleby, beránci...)

Velikonoční pondělí: Dopoledne obcházejí kluci s pomlázkou vesnici, odpoledne se tančilo u muziky.


Další články z přílohy JARO zde:
http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/9942-zacina-sezona-medvediho-cesneku

http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/9941-s-cibulovinami-je-tu-definitivne-jaro

http://www.vecernikpv.cz/spolecnost/9939-zahradkari-nezapomente-v-dubnu

http://www.vecernikpv.cz/co-se-stalo/zpravodajstvi/9938-cervive-jablko-je-zdravejsi-nez-to-ktere-je-na-pohled-krasne-ale-chemicky-osetrene


Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments