Dobré odpoledne, dnes je pátek 15.11.2019
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 cesnekJistě jste ji už někdy viděli. Asi třicet centimetrů vysoká rostlinka s drobnými bílými květy na delší stopce a jasně zelenými širokými listy. V lužních a listnatých lesích vytváří již v dubnu bujné koberce. Málokdo ale ví, že se jedná o velmi zdravý, chutný a léčivý medvědí česnek, který může pomoct například i při celkové jarní detoxikaci organismu.

Tato rostlinka s velkou škálou léčivých účinků nám může obohatit jídelníček již brzy na jaře, její chuť je mírně štiplavá, česneková. Od podobných rostlin ji můžeme odlišit i její pronikavou česnekovou vůní. Říká se, že svůj název dostala, protože ji vyhledávají medvědi po zimním spánku, aby si jí pročistili žaludek, střeva a krev.
Medvědí česnek obsahuje vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, které příznivě působí na lidský organismus, proto se hojně využívá v lidové medicíně například k léčbě chřipky, nachlazení, zánětů horních cest dýchacích, bronchitidy a angíny. Působí jako mírné antibiotikum, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům, potlačuje nadýmání a křeče, je vhodný při zácpě i průjmech, působí příznivě i při cukrovce, snižuje hladinu cholesterolu a čistí krev. Je to tedy pomocník k nezaplacení, který vám může nahradit téměř celou lékárnu.
A jak medvědí česnek konzumovat? Nejlépe se hodí čerstvý, nakrájený na chléb, do salátů, sendvičů, na chlebíčky, můžeme ho přidat do polévek a omáček, posypat jím vařené brambory, přidat do amolet nebo jej připravit na způsob špenátu. Může se dát do pomazánek a tvarohů, do pesta a do bylinkového oleje. Pro delší uchování jej můžete nadrobno nakrájený jemně napěchovat do šroubovací zavařovací sklenice a zalít kvalitním olivovým olejem a dát do lednice. Takto se pak dá přidat do tvarohu, do brambor, pomazánek, smíchat například s Lučinou.
Medvědí česnek je nejen zdravým ale i chutný a jeho sezóna právě začíná. Takže pokud vám neroste přímo na zahrádce, můžete se vydat s košíkem do lesa. Určitě budete mít štěstí, v našich lesích se vyskytuje poměrně hojně.

Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak oslavíte 30. výročí sametové revoluce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Úspěch desetiletí.

Výzkum Město pro byznys desetiletí v rámci Olomouckého kraje má svého jednoznačného vítěze. K velké radosti se jim stal Prostějov, který v uplynulých letech hned několikrát triumfoval v krajských výzkumech a v loňském roce dokonce tuto prestižní odbornou anketu ovládl v rámci celé České republiky.


Hulvát zůstane hulvátem.

Nebylo to poprvé, ale od předešlých vulgárních excesů občana Vrahovic Čeňka Svobody na půdě prostějovského zastupitelstva se čekalo, že věčný stěžovatel na všechny a na všechno bude tentokrát slušnější. Dostal možnost promluvit před zastupiteli a nazval je bezcharakterními darebáky.

Total Comments

Osobnost týdne

DANA BATULKOVÁ

45 batulkovaSkvělá herečka se společně s Danielou Kolářovou představila v neděli na prknech Městského divadla v Prostějově v představení Arnošta Goldflama Dámská šatna.

Total Comments

Číslo týdne

 5

Od úterý do čtvrtka minulého týdn probíhalo u Krajského soudu v Brně projednávání žaloby na bývalého předsedu mládežnického hokejového klubu Jestřábi Prostějov spolek Michala Tomigu. Ten si nakonec odnesl pětiletý trest za zpronevěru a podvod.

Total Comments

Výrok týdne

„VŮBEC NETUŠÍM, NAJEDNOU BYLY FUČ!“

Náměstkyně primátora Alena Rašková nebyl schopna zastupitelům sdělit, kdy si Manthellan odvezl betonové zátarasy z parkoviště u Společenského domu

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments