Příjemnou noc, dnes je pondělí 25.5.2020
svátek slaví Viola,
zítra Filip
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 cesnekJistě jste ji už někdy viděli. Asi třicet centimetrů vysoká rostlinka s drobnými bílými květy na delší stopce a jasně zelenými širokými listy. V lužních a listnatých lesích vytváří již v dubnu bujné koberce. Málokdo ale ví, že se jedná o velmi zdravý, chutný a léčivý medvědí česnek, který může pomoct například i při celkové jarní detoxikaci organismu.

Tato rostlinka s velkou škálou léčivých účinků nám může obohatit jídelníček již brzy na jaře, její chuť je mírně štiplavá, česneková. Od podobných rostlin ji můžeme odlišit i její pronikavou česnekovou vůní. Říká se, že svůj název dostala, protože ji vyhledávají medvědi po zimním spánku, aby si jí pročistili žaludek, střeva a krev.
Medvědí česnek obsahuje vitamíny, minerální látky a silice, značné množství jódu, allin a další sloučeniny, které příznivě působí na lidský organismus, proto se hojně využívá v lidové medicíně například k léčbě chřipky, nachlazení, zánětů horních cest dýchacích, bronchitidy a angíny. Působí jako mírné antibiotikum, má fungicidní a baktericidní účinky, ničí tedy plísně, bakterie a mykózy. Napravuje přirozené prostředí v zažívacím traktu, užívá se při střevních onemocněních a proti střevním parazitům, potlačuje nadýmání a křeče, je vhodný při zácpě i průjmech, působí příznivě i při cukrovce, snižuje hladinu cholesterolu a čistí krev. Je to tedy pomocník k nezaplacení, který vám může nahradit téměř celou lékárnu.
A jak medvědí česnek konzumovat? Nejlépe se hodí čerstvý, nakrájený na chléb, do salátů, sendvičů, na chlebíčky, můžeme ho přidat do polévek a omáček, posypat jím vařené brambory, přidat do amolet nebo jej připravit na způsob špenátu. Může se dát do pomazánek a tvarohů, do pesta a do bylinkového oleje. Pro delší uchování jej můžete nadrobno nakrájený jemně napěchovat do šroubovací zavařovací sklenice a zalít kvalitním olivovým olejem a dát do lednice. Takto se pak dá přidat do tvarohu, do brambor, pomazánek, smíchat například s Lučinou.
Medvědí česnek je nejen zdravým ale i chutný a jeho sezóna právě začíná. Takže pokud vám neroste přímo na zahrádce, můžete se vydat s košíkem do lesa. Určitě budete mít štěstí, v našich lesích se vyskytuje poměrně hojně.

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Místní nádraží rozkvetlo.

Na nástupišti prostějovského „místňáku“ se objevily truhlíky s maceškami, květiny vystříhané z papírů pak tvoří i výzdobu notně oprýskaných vstupních dveří do budovy, která je pod rizikem demolice. Do zvelebování nádraží se pustili nadšenci, kterým toto místo přirostlo k srdci. A povedlo se jim to!

Za dobrotu na žebrotu.

Pouhý měsíc fungovala bez problémů u Ptenského Dvorku samoobslužná pivní budka, kterou tam instaloval nadšenec Tomáš Bábek. Projíždějící cyklisté a výletníci se v době koronavirové nouze u ní zastavovali a tišili svoji žízeň pivem či limonádou. Na začátku minulého týdne někdo budku poničil a vykradl!

Total Comments

Osobnost týdne

TOMÁŠ PAVELKA

Česko má nového nejmladšího starostu a je jím teprve jednadvacetiletý student práv z Mořic na Prostějovsku. Zastupitelé jej zvolili do čela obce na svém pondělním zasedání.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

19

O tolik procent se během měsíce dubna zvýšil čistý počet nezaměstnaných na Prostějovsku! Aktuálně je na zdejší pobočce úřadu práce evidovaných 1 995 lidí bez práce, z toho 1 086 žen. Podíl nezaměstnaných se tak zvýšil na 2,7 procenta.

Total Comments

Výrok týdne

„ROZHODLI JSME SE, ŽE 1. MÁJ BUDE V ZÁŘÍ!“

Nový předseda prostějovských sociálních demokratů Bedřich Grulich o zrušené prvomájové veselici v Kolářových sadech.

Total Comments