Dobré ráno, dnes je pondělí 18.11.2019
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

13 krkovickaNení nic lepšího než si jarní posezení na zahrádce zpříjemnit grilováním s rodinou či přáteli. Trh ale nabízí nepřeberné množství grilů, které se liší tvarem, použitými materiály, zdrojem tepla, funkcemi i způsobem výroby. Není snadné si vybrat tak, aby investice odpovídala kvalitě. Jak si vybrat gril, který bude odpovídat vašim představám? Na to jsme se soustředili v následujícím článku…

Před nákupem grilu je třeba si ujasnit zejména: jak často budete grilovat, kde budete většinou grilovat, který způsob ohřevu pro úpravu potravin preferujete, pro kolik lidí se bude grilovat, jaké máte prostory na uskladnění grilu mimo sezonu a v neposlední řadě kolik chcete do nákupu grilu investovat.

Gril na dřevěné uhlí: Gril na dřevěné uhlí patří mezi nejlevnější řešení a pořídíte jej již za několik stovek. Vyrábějí se z litiny nebo plechu. Litina je sice těžší nežli plech, zato více vydrží, drží teplo a je stabilnější.
Výhody: příznivá cena, specifická chuť grilovaného pokrmu, široká škála typů, snadná obsluha a manipulace.
Nevýhody: tuk odkapává přímo do ohně, grilované suroviny se snadno připalují, k úpravě pokrmu je zapotřebí delší doba.
Elektrický gril:
Elektrické grily jsou vhodné zejména tam, kde není příliš místa na klasické grilování. Pokud budete chtít vybrat gril na terasu nebo balkon, právě elektrický gril je dobrá volba. Elektrický gril zajišťuje grilování surovin pomocí elektrických spirál zabudovaných v teflonové desce (existují i verze s lávovými kameny).
Výhody: přesná regulace teploty, snadná a rychlá obsluha, použití v interiérech, balkonech atd.
Nevýhody: nutnost elektrické přípojky, absence dřevité chuti a aroma, vyšší cena.
Plynový gril:
Tyto grily se řadí mezi dražší druhy, ale kompenzací ceny je rychlost přípravy pokrmů. K ohřevu se využívá plyn z propanbutanové láhve. Mezi nejoblíbenější plynové grily patří ty s lávovými kameny. Kameny jsou umístěny na dně grilu a ohřívají potraviny umístěné na roštu.
Výhody: zdravější grilování, regulace teploty, rychlost ohřevu.
Nevýhody: vyšší cena grilu a nutnost výměny lávových kamenů.
Vodní gril:
Jste pro zdravou výživu? Není tedy nic lepšího, než si pořídit vodní gril. Ve vodním grilu probíhá grilování ve směsi horkého vzduchu, dýmu a vodní páry. Na pokrm působí horký vzduch aromatizovaný kouř prosycený vodními parami. Mezi ohništěm a roštem je navíc umístěna nádoba s vodou, která plní hned několik funkcí. Do nádoby odkapává tuk, odpadává tak spalování a vznik škodlivých látek. Pokrm se zpracovává působením tepla, dýmu a vodní páry, což je zdravější způsob přípravy. V grilu se zatápí dřevem, nejvhodnější jsou dřeva tvrdá a voňavá, např. buk a švestka.
Výhody: maso se nemusí otáčet, propéká se stejnoměrně a zůstává šťavnaté.
Nevýhody: vyšší pořizovací cena grilu a omezená nabídka na trhu.

Výkon grilu nelze regulovat u grilů na dřevěné uhlí. U elektrických a plynových grilů však jejich výkon regulovat lze. Pamatujme však na to, že větší výkon si vyžádá zvýšenou spotřebu plynu (el. energie). Ty nejlahodnější steaky vznikají při pečení na malém výkonu po hodně dlouhou dobu. U elektrických a plynových grilů si ale můžete výkonnost i zvýšit. Promyšlené grily mají také prvky zvyšující grilovací výkon, jako jsou poklopy a kouřovod, který ohřívá grilovací plochu navíc i horizontálně a zajišťuje ideální hoření. Pro běžné rodinné použití stačí dvouhořákový plynový gril s výkonem od 7 – 10 kW. Pro větší grilovací party, kde se sejde více než osm lidí, si pořiďte velký čtyřhořákový gril, u něhož je třeba výkonu cca 20 kW.

Recept pro prvojarní grilování:
Grilovaná krkovička na medu
6 plátků vepřové krkovičky
3 velké lžíce medu
citrónová šťáva
6 stroužků česneku
sůl dle potřeby
2 lžíce oleje
pár kapek sójové omáčky
pár kapek worcestrové omáčky
1/4 lžičky pepře
1/4 lžičky drceného kmínu
1/4 lžičky mletého koriandru
1/4 lžičky chilli

Nejprve smícháme med s citrónovou šťávou, prolisujeme česnek, následně pak přidáme do směsi, osolíme, přidáme olej, sójovou i worcestrovou omáčku a koření. Směs důkladně promícháme, a pak do ní naložíme maso, které necháme marinovat v chladu několik hodin. Ideální je přes noc do druhého dne, aby se chutě do masa vpily. Marinované maso pak vytáhneme, dáme na gril a grilujeme z každé strany cca 10 - 15 minut, podle žáru. Během grilování můžeme potírat zbylou marinádou. Dobrou chuť.

Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments