Dobré dopoledne, dnes je sobota 16.2.2019
svátek slaví Ljuba,
zítra Miloslava

Hodně těžce se v páteční předehrávce 10. kola Kooperativy NBL rodilo vítězství basketbalistů Olomoucka nad Královskými Sokoly. Domácí sice v průběhu poločasu vedli až o 16 bodů, v poslední minutě ale hosté snížili na rozdíl jediného koše a vítězství 88:82 určily až závěrečné sekundy.

Vlažnější začátek Královští Sokoli využili a ještě ve 3. minutě vedli o dva body, pak se však střelecky odmlčeli a domácí šli po sérii osmi bodů do vedení 11:5. Hosté ovšem nechtěli být pouze do počtu a rychle se přiblížili na rozdíl trojky, v 9. minutě to přesto bylo 19:10. Největší zásluhu na výsledku 26:19 měl Douglas, který už v průběhu úvodní čtvrtiny stačil dát jedenáct bodů.
Během krátké pauzy hráči Olomoucka přeřadili na vyšší rychlost a prakticky okamžitě se to projevilo. Po Dunansově koši s faulem to bylo poprvé o deset a když skončily úspěšně i další útoky, vedli domácí na začátku 14. minuty 37:21. Přišlo ovšem další polevení a Hradec se rychle dostal zpět do hry - 38:31. Další hostující nápor zastavila trojka Pelka a dvouciferné vedení (48:38) zůstalo Olomoucku i v průběhu přestávky.
Na začátku třetí desetiminutovky proměnil na palubovce Městské haly Sportcentra-DDM křídelník BK Olomoucko Lukáš Palyza tři trestné hody a navýšil vedení Olomoucka. Velký bodový odskok se ale domácímu výběru nepovedl a rozdíl mezi soupeři byl stále kolem deseti bodů. Změnilo se to až v závěru periody. Dvě trojky hostujícího Candy přiblížilo Sokoly na šest bodů a po třiceti minutách měli stále Východočeši naději na úspěch - 72:64.
V závěrečné pasáži se Sokoli dlouho rvali o premiérové vítězství v Kooperativa NBL. Olomoucko postupně přicházelo o náskok, když se jeho hráčům přestalo dařit v koncovce. Minutu před koncem Sedmák trefil trojku a domácí vedli pouze 84:82. Stejný hráč se však vzápětí dopustil nesportovní chyby a připravil spoluhráče o naději na výhru. Uff... (lv)

HLASY TRENÉRŮ
Predrag BENÁČEK – BK Olomoucko:
„Zápasy, ve kterých se očekává povinné vítězství, jsou ty nejtěžší, to se opět potvrdilo. Měl jsem z utkání obavy. V minulém kole jsme prohráli v Ústí vyhraný zápas a to nás stálo hodně energie, sil a emocí. Naštěstí jsme to ustáli. Jinak je ovšem třeba ocenit výkon soupeře. Hradec zatím čeká na vítězství shodou náhod. Hraje dobrý basketbal, téměř v každém zápase hrál vyrovnanou partii. I díky tomu si našeho úspěchu cením.“
Lubomír PETERKA – Královští Sokoli:
„Byli jsme lepší ve střelbě trojek, na doskoku a měli menší počet ztrát. Chyběl kousek, který jsme byli od výhry. Rozhodly dva momenty. První přišel ještě před přestávkou, kdy jsme vypadli z tempa a nabrali velkou ztrátu. Dostat se zpátky nás stálo hodně sil. Další klíčový moment přišel v závěru a byla jím technická chyba Sedmáka. Ale je třeba uznat, že domácí většinou vedli, proto si výhru zasloužili.“

Další výsledky 10. kola: Pardubice - Opava 100:55 (18:12, 45:33, 69:52). Nejvíce bodů: Benjamin 20, Škranc 15, Švrdlík 14, Jackson 13, McGaughey 10 - Slavík a Kvapil po 13, Gniadek 8 * Ostrava - Svitavy 81:92 (20:22, 42:55, 62:73). Nejvíce bodů: Stanojevič 26, Alleyn 22, Smith 15, P. Bohačík 11 - O'Brien 19, Aiken 17, Slezák 14, Kovář 12, Marko a Puršl po 11 * USK Praha - Kolín 87:65 (22:20, 43:33, 64:54). Nejvíce bodů: Appleby 25, O. Sehnal a Vukosavljevič po 14 - Šafarčík 19, Číž 15, Walton 11 * Děčín - Nymburk 68:93 (25:22, 44:43, 54:71). Nejvíce bodů: Autrey 22, Carlson 18, Pomikálek 13 - J. Bohačík 18, M. Peterka 13, Hruban 11, Benda a Myers po 10 * Brno - Ústí nad Labem 71:80 (22:21, 37:43, 54:63). Nejvíce bodů: Geiger 18, Stegbauer, Keely a Roby po 12 - Wallace 25, Pecka 19, P. Houška a Stevanovič po 8.
11. kolo čtvrtek 22. listopadu, 18:00 hodin:
Opava - Ostrava, Kolín - Pardubice (17:45), Nymburk - USK Praha (18:30), Ústí nad Labem - Děčín, Hradec Králové - Brno, Svitavy - Olomoucko