Už posedmé v řadě se o víkendu v areálu zámku v Čechách pod Kosířem v prostoru před oranžérií rozzářily ohně výhní a kováři rozezvučili své kovadliny. Během dvou dnů zde umělečtí kováři ze spolku Kováři Olomouckého kraje a jejich přátelé z Čech, Slovenska, Polska a Ukrajiny pracovali na společném díle „Víly na hladině". Plastika inspirovaná obrazem Josefa Mánesa „Utonulý" byla vytvořena podle návrhu Františka Kalába a Petra Čecha.
Návštěvníci měli po oba dny možnost sledovat kováře při výrobě menších kovaných autorských děl na dané téma „Fauna a Flóra". „Tato díla byla v neděli formou aukce nabídnuta k prodeji návštěvníkům. Výtěžek z aukce věnujeme tkadleně Tereze a kameníku Jakubovi, kterým loňská povodeň vzala společný domov i dílnu v polském Klodzku. Doteď nemají většinu nářadí a surovin ke své práci. Doteď hledají seriózní bydlení, které by byli schopni zaplatit. Jako čeští občané nemají nárok na žádnou pomoc, protože zde nežijí. Jako obyvatelé Klodzka nemají nárok na žádnou pomoc, protože nejsou polští občané. Proto letos kováme pro ně,“ uvedl místopředseda Spolku Kováři Olomouckého kraje Jaroslav Straka.
Potřetí se spolu s kováři v Čechách předvedli i nožíři. Prodejní nožířská výstava nadchla laiky i fajnšmekry. Všichni se dozvěděli řadu zajímavostí, mimo jiné od mistra nožíře Radka Hrdličky z Nezamyslic. „Tohle jsou skalpely, nože přesně do kapsy. I když vypadají jako že nic, ve skutečnosti jsou hodně nebezpečnou zbraní,“ popsal jeden z menších nožíků mládenec, který se jejich výrobě věnuje přes deset let. „A jak to začalo? Už v dětství mě nože přitahovaly, pamatuji se, že ten první jsem si koupil na výletě v páté třídě,“ smál se muž, který vyrábí pouze nože podle vlastních návrhů. Všechny jsou navíc originály.
V doprovodném programu nechyběly ani ukázky kování koně, kterých se ujal kovář a podkovář Jiří Spurný mladší ze Smržic. Zájemce čekaly ukázky tavby bronzu a historických řemesel, možnost zakoupení řemeslných výrobků. I pro děti byl připraven bohatý program, včetně jízdy na ponících.