Dobré odpoledne, dnes je úterý 20.10.2020
svátek slaví Vendelín,
zítra Brigita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Pokud nedojde k něčemu neočekávanému, stane se Lukáš Krajíček v polovině února teprve čtvrtým prostějovským rodákem, jenž si zahraje lední hokej na olympijských hrách. To se totiž dosud povedlo pouze trojici legendárních hráčů - před druhou světovou válkou Aloisi Cetkovskému a na konci šedesátých let Oldřichu Machačovi s Janem Hrbatým.

Alois Cetkovský se narodil roku 1908 a až do sezony 1932/1933 oblékal dres SK Prostějov, poté přešel do LTC Praha, s nímž pod vedením Mikea Buckny slavil celkem tři mistrovské tituly. Zahrál si také na jednom mistrovství světa a šesti světových šampionátech, z nichž si přivezl dva bronzy, v roce 1936 se navíc stal součástí národního výběru pro zimní olympiádu v německém Garmisch-Partenkirchenu.
Oldřich Machač s Janem Hrbatým ho napodobili o dvaatřicet let později ve francouzském Grenoblu. Starší z této dvojice Hrbatý je rodákem ze Stražiska a jméno si udělal v jihlavské Dukle, kde strávil dvacet let. Podílel se tam mimo jiné na sedmi ligových titulech, pětkrát získal domácí stříbro, třikrát bronz. Zúčastnil se i dvou bronzových světových mistrovství v letech 1969 a 1970, z Grenoblu si přivezl stříbro.
Největším sběratelem cenných kovů byl ovšem mistr bodyčeků Oldřich Machač. Slavný hokejový obránce se přes Prostějov a Košice přesunul do Brna, v závěru své aktivní kariéry si zahrál i za německý Rosenheim. Za národní tým sehrál celkem 293 utkání, což ho řadí hned za Jiřího Holíka, a v reprezentačním dresu mohl stavit čtyři zlata, čtyři stříbra a čtyři bronzy z mistrovství Evropy, tři zlata, čtyři stříbra a tři bronzy z mistrovství světa, dvě stříbra a bronz z olympiád 1968, 1972 a 1976.
Blízko ke startu pod pěti kruhy byl i Ladislav Svozil. Při posledním přípravném utkání před stříbrnými sarajevskými hrami proti Švédsku mu však soupeř zlomil ruku, o rok později se těsně nevešel do nominace pro zlaté mistrovství světa 1985 v Praze.
Pozvánka na olympiádu minula ve 30. letech i Jana Michálka. Hráč Prostějova, Slavie, Sparty i LTC Praha sice startoval na šesti světových a jednom evropském šampionátu, ani v roce 1932, ani v roce 1936 však na hry jako hráč necestoval.

Total Comments

  • Václavková pohřební služba
  • Bellis
  • Veterina Plajner
  • Auto Rolný
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Sportovní události jsou pozastaveny. Co vám bude nejvíce chybět?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-