Dobré odpoledne, dnes je středa 26.6.2019
svátek slaví Adriana,
zítra Ladislav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Titulem motocyklového přeborníka České republiky na přírodních okruzích v kategorii do 600 ccm se může už druhým rokem po sobě pyšnit prostějovský jezdec Richard Sedlák. Právě čtyřicetiletý jezdec z Hané opanoval také v nedávno skončeném roce nejvyšší soutěž zastřešovanou Autoklubem České republiky, jejíž některé závody se konají i na Slovensku. Na stroji Yamaha R6 za sebou ve své třídě zanechal přes padesát jmen a vítězný pohár mu vynesla především stabilně vysoká výkonnost vyjádřená dvěma druhými, třetím, čtvrtým a pátým místem.

Ziskem stříbrného věnce v Hradci Králové si prostějovský motocyklista Richard Sedlák pojistil celkové prvenství v seriálu Mistrovství Čeké republiky, které tak v roce 2018 obhájil z loňské sezóny a potvrdil nadvládu v tuzemském dění.

„Letošní sezóna byla zase o kousek náročnější a vyrovnanější než v roce 2017. Sotva ale skončila, už teď se plně připravujeme na nový ročník, v němž se budu snažit opět jednotlivé závody vyhrávat a znovu obhájit celkové prvenství. Děkuji svým partnerům a sponzorům za podporu při těchto závodech,“ sdělil úspěšný sportovec, jenž tak už spřádá plány pro právě počínající rok 2019.

Svůj triumf pečetil při závěrečném podzimním díle v Hradci Králové, kde se umístil těsně pod nejvyšším stupínkem. „Každý závod ve mně zanechá nějakou vzpomínku. Jsou to zážitky z depa, technické problémy, pády a samozřejmě i úspěchy. Nic konkrétního bych ale nevypichoval, sezónu beru jako celek a jsem spokojený, že se mi povedlo obhájit,“ usmíval se spokojený král posledních dvou ročníků.

Dlouhodobé zápolení se tentokráte skládalo z celkem pěti podniků, do celkového pořadí se počítaly výsledky ze Starého Města, Hořic, Těrlicka, Radvanic a už vzpomínaného Hradce Králové. Jezdci před sebou mívají zpravidla půl hodiny soupeření, při přepočtu na ujetou vzdálenost to dává dvanáct až osmnáct okruhů, v závislosti na jejich délce. „Vždy se musí ujet minimální počet kilometrů, to je kolem pětačtyřiceti až pětapadesáti. Závodní víkend čítá sobotu i neděli. Už ve čtvrtek nebo v pátek se ale přijíždí do depa, vybalují se věci a stany, staví se zázemí, jde se na technické a administrativní přejímky. V sobotu pak jedete dvě kvalifikace a v neděli závod,“ přiblížil Sedlák jednotlivé díly.

Termín přírodní okruh může být lehce zavádějící a svádět k představě, že se závodí v terénu, jako je tomu třeba u endura či motokrosu. Realita je ale mnohem prozaičtější. „Je to prostě kompletně asfaltový povrch, ale specifikem je, že se jedná o okruhy na běžných komunikacích, třeba ve městech. Vždy se na dva dny uzavře část města, například v Hořicích, Těrlicku, Radvanicích nebo Starém Městě. Pořadatelé postaví zátarasy, balíky, sítě, odmontují ostrůvky a další nebezpečné věci, vytyčí divácké zóny. Asi právě díky tomu, že mají diváci tak blízko k jezdcům a závodu, bývá jejich účast velmi pěkná. Je to něco jako rally,“ přirovnává k populární automobilové soutěži.

Závody bývají vypisované v poměrně pestrém množství tříd, jako jsou SP125, Supermono, Twin, GP125, klasik, do 600 ccm, nad 600 ccm, startovní pole tak bývá početné a konkurence vysoká. „Samozřejmě se liší závod od závodu, některým jezdcům se české podniky kryjí se zahraničními, jinde se třeba kvůli vzdálenosti někdo neúčastní. Minimálně nejlepší pětice se ale vždy sejde a já se navíc účastním i podniků v Hořicích a Těrlicku, kde se současně jede evropský šampionát přírodních okruhů IRRC. Při nich je konkurence ještě o kus větší,“ sdělil Sedlák.

Sám o sobě tvrdí, že by jej nikdy nenapadlo, že právě on bude někdy závodit, přesto má za sebou již dvanáct soutěžních let. „Začínal jsem na volných jízdách pro veřejnost, potom přišly vytrvalostní závody na dromech, po nich volná třída do 600 ccm, Alpe Adria a pak jsem se ocitl na přírodních okruzích, které jedu už šestou sezónu. První motorku, tehdy pionýra, jsem dostal asi ve svých dvanácti letech,“ zapátral prostějovský motocyklista v paměti.

Přípravě motocyklu se věnuje hlavně přes zimu, kdy stroj prochází důkladnou kontrolou. Detailní nastavení se pak děje vždy až při závodním víkendu během pátečního dne. Podle konkrétní trati se mění převody, nastavení podvozku, pneumatiky a další drobnosti, které ve výsledku znamenají hodně. „Cením si toho, že se mi povedlo kolem sebe sehnat dobrou partu lidí, co mi pomáhají a podporují mě. Mám také podporu od partnerů a sponzorů, bez kterých by toto nešlo realizovat. Další vyloženě koníčky už tak vlastně ani nemám, rád si ale rovněž zalyžuju nebo zajdu na kolo, brusle, fotbálek,“ vyjmenoval Richard Sedlák další své oblíbené aktivity.

Veškeré informace o přípravě na sezónu 2019, stejně tak i fotky a videa z uplynulého ročníku mohou zájemci najít na facebookových stránkách Richard Sedlák #96. 

 

 

Total Comments

 • Rock of Memory
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

Na kterou z letních akcí se těšíte nejvíce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokračování tradice.

Na kvalitní vystoupení z Argentiny navázali parašutisté Armádního sportovního oddílu Dukla Prostějov reprezentující Českou republiku při úvodním závodě Světového poháru 2019 na přesnost přistání. Konal se v Chorvatsku a Hanáci přivezli z Balkánu jedno zlato i bronz!

Měsíc potop neskončil.

Jestli si někdo myslel, že záplavy na Němčicku z předminulého týdne byly těmi posledními, co prostějovský region postihly, zmýlil se. Minulý týden vtrhla velká voda po krátké průtrži mračen i do Čech pod Kosířem a Stařechovic. Kanály nestíhaly pobrat veškerou vodu, ta pak vyplavila tři desítky rodinných domů.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel CALLTA
25 callta
V rámci programu Prostějovského léta vystoupil uplynulý čtvrtek na náměstí T. G. Masaryka zpěvák, kterého obdivuje především mladá generace. Není tedy divu, že mezi stovkami diváků koncertu byly především náctileté fanynky.

Total Comments

Číslo týdne

42 437 704

Přesně tuto sumu peněz muselo v roce 2018 zaplatit statutární město Prostějov za odvoz a likvidaci komunálního odpadu. Občané však prostřednictvím poplatků uhradili pouhou polovinu uvedených nákladů. Odborníci tvrdí, že je to málo!

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ NĚKDO UMÍRÁ,
NESMÍ ANI NA CHVILIČKU
POCIŤOVAT, ŽE JE ODEPSANÝ!“

Odborný garant paliativní péče prostějovské nemocnice Miroslav Kala takto hovořil při slavnostním otevření nového oddělení.

Total Comments