Dobrý večer, dnes je pondělí 6.4.2020
svátek slaví Vendula,
zítra Heřman a Hermína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Titulem motocyklového přeborníka České republiky na přírodních okruzích v kategorii do 600 ccm se může už druhým rokem po sobě pyšnit prostějovský jezdec Richard Sedlák. Právě čtyřicetiletý jezdec z Hané opanoval také v nedávno skončeném roce nejvyšší soutěž zastřešovanou Autoklubem České republiky, jejíž některé závody se konají i na Slovensku. Na stroji Yamaha R6 za sebou ve své třídě zanechal přes padesát jmen a vítězný pohár mu vynesla především stabilně vysoká výkonnost vyjádřená dvěma druhými, třetím, čtvrtým a pátým místem.

Ziskem stříbrného věnce v Hradci Králové si prostějovský motocyklista Richard Sedlák pojistil celkové prvenství v seriálu Mistrovství Čeké republiky, které tak v roce 2018 obhájil z loňské sezóny a potvrdil nadvládu v tuzemském dění.

„Letošní sezóna byla zase o kousek náročnější a vyrovnanější než v roce 2017. Sotva ale skončila, už teď se plně připravujeme na nový ročník, v němž se budu snažit opět jednotlivé závody vyhrávat a znovu obhájit celkové prvenství. Děkuji svým partnerům a sponzorům za podporu při těchto závodech,“ sdělil úspěšný sportovec, jenž tak už spřádá plány pro právě počínající rok 2019.

Svůj triumf pečetil při závěrečném podzimním díle v Hradci Králové, kde se umístil těsně pod nejvyšším stupínkem. „Každý závod ve mně zanechá nějakou vzpomínku. Jsou to zážitky z depa, technické problémy, pády a samozřejmě i úspěchy. Nic konkrétního bych ale nevypichoval, sezónu beru jako celek a jsem spokojený, že se mi povedlo obhájit,“ usmíval se spokojený král posledních dvou ročníků.

Dlouhodobé zápolení se tentokráte skládalo z celkem pěti podniků, do celkového pořadí se počítaly výsledky ze Starého Města, Hořic, Těrlicka, Radvanic a už vzpomínaného Hradce Králové. Jezdci před sebou mívají zpravidla půl hodiny soupeření, při přepočtu na ujetou vzdálenost to dává dvanáct až osmnáct okruhů, v závislosti na jejich délce. „Vždy se musí ujet minimální počet kilometrů, to je kolem pětačtyřiceti až pětapadesáti. Závodní víkend čítá sobotu i neděli. Už ve čtvrtek nebo v pátek se ale přijíždí do depa, vybalují se věci a stany, staví se zázemí, jde se na technické a administrativní přejímky. V sobotu pak jedete dvě kvalifikace a v neděli závod,“ přiblížil Sedlák jednotlivé díly.

Termín přírodní okruh může být lehce zavádějící a svádět k představě, že se závodí v terénu, jako je tomu třeba u endura či motokrosu. Realita je ale mnohem prozaičtější. „Je to prostě kompletně asfaltový povrch, ale specifikem je, že se jedná o okruhy na běžných komunikacích, třeba ve městech. Vždy se na dva dny uzavře část města, například v Hořicích, Těrlicku, Radvanicích nebo Starém Městě. Pořadatelé postaví zátarasy, balíky, sítě, odmontují ostrůvky a další nebezpečné věci, vytyčí divácké zóny. Asi právě díky tomu, že mají diváci tak blízko k jezdcům a závodu, bývá jejich účast velmi pěkná. Je to něco jako rally,“ přirovnává k populární automobilové soutěži.

Závody bývají vypisované v poměrně pestrém množství tříd, jako jsou SP125, Supermono, Twin, GP125, klasik, do 600 ccm, nad 600 ccm, startovní pole tak bývá početné a konkurence vysoká. „Samozřejmě se liší závod od závodu, některým jezdcům se české podniky kryjí se zahraničními, jinde se třeba kvůli vzdálenosti někdo neúčastní. Minimálně nejlepší pětice se ale vždy sejde a já se navíc účastním i podniků v Hořicích a Těrlicku, kde se současně jede evropský šampionát přírodních okruhů IRRC. Při nich je konkurence ještě o kus větší,“ sdělil Sedlák.

Sám o sobě tvrdí, že by jej nikdy nenapadlo, že právě on bude někdy závodit, přesto má za sebou již dvanáct soutěžních let. „Začínal jsem na volných jízdách pro veřejnost, potom přišly vytrvalostní závody na dromech, po nich volná třída do 600 ccm, Alpe Adria a pak jsem se ocitl na přírodních okruzích, které jedu už šestou sezónu. První motorku, tehdy pionýra, jsem dostal asi ve svých dvanácti letech,“ zapátral prostějovský motocyklista v paměti.

Přípravě motocyklu se věnuje hlavně přes zimu, kdy stroj prochází důkladnou kontrolou. Detailní nastavení se pak děje vždy až při závodním víkendu během pátečního dne. Podle konkrétní trati se mění převody, nastavení podvozku, pneumatiky a další drobnosti, které ve výsledku znamenají hodně. „Cením si toho, že se mi povedlo kolem sebe sehnat dobrou partu lidí, co mi pomáhají a podporují mě. Mám také podporu od partnerů a sponzorů, bez kterých by toto nešlo realizovat. Další vyloženě koníčky už tak vlastně ani nemám, rád si ale rovněž zalyžuju nebo zajdu na kolo, brusle, fotbálek,“ vyjmenoval Richard Sedlák další své oblíbené aktivity.

Veškeré informace o přípravě na sezónu 2019, stejně tak i fotky a videa z uplynulého ročníku mohou zájemci najít na facebookových stránkách Richard Sedlák #96. 

 

 

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar