Dobrý večer, dnes je sobota 8.8.2020
svátek slaví Soběslav,
zítra Roman

FOTOGALERIE Divácky atraktivního, naprosto vyrovnaného a velmi dramatického vyvrcholení se dočkal premiérový ročník mezinárodního přípravného turnaje Prostějov Volleyball Cup 2013. Finálová bitva se protáhla přes dvě hodiny na pět výživných setů a naše ženy nakonec těsně podlehly Drážďanům, které spontánně oslavily vydřené vítězství i celkový triumf v dvoudenním klání vysoké evropské úrovně. Trochu smutné Agelky braly stříbro, třetí místo obsadil rakouský Schwechat díky zdolání srbského Bělehradu v duelu o bronz.

FINÁLE

VK AGEL Prostějov – SC Drážďany 2:3 (-25, 15, -23, 16, -11)

Rozhodčí: Gall a Dvořák. Čas: 113 minut. Diváků: 500. Sestava Prostějova: Vincourová, Steenbergen, Kossányiová, Carter, Borovinšek, Markevič, libero Jášová – Soares, Kočiová, Hutinski. Trenér: Miroslav Čada. Sestava Drážďan: Marcelle, Pencová, Apitz, Perry, Karg, Michajlenko, libero Schoot – Stock, Langgemach, Goos. Trenér: Alexander Waibl.

Bodový vývoj – první set: 0:2, 2:2, 3:4, 5:4, 5:7, 9:7, 9:10, 11:10, 12:13, 13:15, 16:15, 16:17, 19:17, 21:19, 21:22, 23:24, 25:25, 25:27. Druhý set: 2:0, 6:4, 6:6, 10:6, 10:9, 14:10, 15:13, 18:13, 18:15, 25:15. Třetí set: 2:2, 2:4, 3:6, 5:6, 9:11, 11:11, 12:15, 13:18, 15:18, 17:21, 19:21, 21:22, 21:24, 23:25. Čtvrtý set: 1:1, 3:1, 3:3, 5:3, 7:5, 7:8, 11:8, 13:9, 15:10, 15:12, 17:12, 18:14, 21:14, 24:15, 25:16. Pátý set: 0:3, 1:5, 3:5, 3:7, 5:8, 5:10, 7:12, 10:12, 10:14, 11:15.

Úvodní vzájemné utkání v základní části patřilo rozdílem dvou tříd Hanačkám, jenže závěrečný mač o zlato byl z úplně jiného soudku. Maximální vyrovnanost zahajovací sady dokládá fakt, že se v jejím průběhu oba soupeři hned jedenáctkrát vystřídali ve vedení! Každý chvilku tahal pilku a v koncovce ji do hlubšího řezu zaťal hostující kolektiv, čímž šel s trochou štěstí do vedení – 25:27.

Od startu druhého dějství pak byla cítit zvýšená motivace zlepšeného domácího souboru, leč protivník ještě nějakou dobu vzdoroval (4:2 – 6:6, 10:6 – 10:9, 14:10 – 15:13). Až finální část setu jednoznačně patřila rozjetému vékáčku, jehož náporu častěji chybující Drážďany nedokázaly čelit. A hlavně tečka v podobě sedmibodové šňůry na 25:15 byla působivá.

Bohužel nabrané tempo i jistotu naše plejerky neudržely a od prvních míčů třetí části tahaly za kratší konec herního provazu. Klíčový rozdíl spočíval zejména v mnohem lepší obraně SC (jak v poli, tak na neprostupných blocích) a rovněž v útočné kvalitě na postu univerzálky. Zatímco Perry řádila, Carter se vyloženě trápila a ani střídající Soares se nemohla příliš ofenzivně prosadit. Přesto Agelky dřely, nepříjemné manko 13:18 dotáhly na jediný bod (21:22, 23:24), ovšem obrat nedokonaly – 23:25.

Následně se opakoval předchozí vývoj, neboť úroveň výkonu německého družstva přece jen klesla a Čadovy svěřenky ve čtvrtém pokračování naopak znovu přidaly. Tím pádem zase narůstala postupně budovaná převaha VK, kterou znásobil jasný závěr setu – 25:16.

Náročná a pohledná řež tedy gradovala tiebreakem, jehož začátek domácím volejbalistkám utekl. Nutno říct, že fatálně, hostující trhák na 1:5 byl totiž rozhodující. Prostějovské bojovnice sice nic nezabalily a ze zdánlivě ztraceného stavu 5:10 vykřesaly hratelných 10:12. Komplexnějším dojmem působící soupeřky si však vítězství už nenechaly utéct a byť jen o fous, tak asi zaslouženě oslavily turnajový primát – 11:15 a 2:3.

„Stejně jako ve většině dosavadních přípravných utkání i tentokrát náš výkon dost kolísal nahoru a dolů. Proto jsme v koncovkách těsně prohráli první a třetí set, zatímco druhý i čtvrtý patřil díky zlepšení všech činností jednoznačně nám. Celkově se ale Drážďany mohly opřít o mnohem nebezpečnější účko a obranu, kde místy dělaly hodně bodových bloků a v poli především jejich libero zvedlo mnoho těžkých balónů. Nám tohle ve větší míře chybělo, což se projevilo znova v tiebreaku a rozhodlo vlastně celý zápas,“ zrekapituloval šéf lavičky AGELu Miroslav Čada.

Bezprostředně po skončení finálového střetnutí předal předseda správní rady VK Prostějov Petr Chytil vítěznému mančaftu krásný pohár, další ceny obdržely z rukou sportovního ředitele vékáčka Petera Gogy tři nejlepší hráčky na jednotlivých postech.

O 3. místo

SVS Post Schwechat – CZ Bělehrad 3:1 (-22, 9, 23, 19).

Konečné pořadí Prostějov Volleyball Cupu 2013

1. SC Drážďany, 2. VK AGEL Prostějov, 3. SVS Post Schwechat, 4. CZ Bělehrad.

Individuální ocenění

Nejlepší nahrávačka: Mareen Apitz (Drážďany).

Nejlepší útočnice: Andrea Kossányiová (Prostějov).

Nejužitečnější hráčka: Tatsiana Markevič (Prostějov).