Dnes je sobota 25.1.2025, svátek slaví Miloš
Březnové pohledy do kronik  aneb od soudu až po Řád čestné legie

Březen, za kamna vlezem. To říká stará pranostika, my ovšem letos jsme již tak zalezlí, že asi opravdu pranostiky dáme k ledu.  Nic nám ale nebrání se znovu ponořit do městských kronik a zjistit co se stalo v minulosti Prostějova.

Březen 1951 rozhodně vesele nezačal, protože nový režim tvrdě účtoval se svými soupeři. V Dělnickém domě se konal proces s ilegální skupinou „Pro vlast“, v rámci něhož soudci zatočili s dvaceti spoluobčany, přičemž vůdce skupiny Sokol dostal doživotí a ti ostatní od tří do dvaceti let. Máme šanci se podívat na činnost této skupiny blíže, jak píše server totalita.cz. „V roce 1949 a 1950 působila v prostoru Kelčice na Prostějovsku ilegální organizace o počtu dvaceti osob, kterou založil Rostislav Sokol a Vítězslav Klemeš. Cílem bylo zastrašovat obyvatelstvo, provádět různé teroristické přepady, útoky na funkcionáře KSČ a veřejné činitele a podobně. Do svého programu si naplánovala vhození granátu do bytu předsedy KSČ v Kelčicích, přepadení bytu krejčí, kteří šili pro exportní zakázky, vykrádání obchodů, zničení úrody předsedovi AVNF v Kelčicích, vyhození vysílací stanice v Dobrochovicích, přepadení stanice SNB v Bedihošti, přepadení věznice v Horní Bříze a osvobození vězně Knola a další. Dne 4. 7. 1949 zapálili obytné stavení aktivnímu členu KSČ Kovářovi v Prostějovičkách, kterému zamezili útěk z hořícího domu pod pohrůžkou zastřelení. Tímto činem vznikla škoda 150 000 Kčs a popáleniny třetího stupně. V trestné činnosti pokračovali až do roku 1950, kdy byli zatčeni.“ Novému režimu se dařilo i „zabavovat“ peníze, dělo se tak na základě rozhodnutí Ministerstva financí, které zrušilo všechny nadace a fondy. V našem okrese se takhle podařilo „odklonit“ do státní pokladny skoro 46 milionů korun. Pozitivní zprávou bylo alespoň otevření 13. mateřské školky v ulici V. Outraty.

Březen 1981 byl bouřlivý hlavně pro místní školství. Byla otevřena závodní mateřská škola v areálu národního podniku Oděvní průmysl ve Vrahovicích, zároveň byla zrušena základní škola v Držovicích a její žáci byli převedeni do nové školy na Sídlišti Zdeňka Nejedlého. Budova v Držovicích byla předána do užívání odbornému učilišti národního podniku Agrostroj. Celkem živo bylo i na politické scéně. Proběhly ustavující schůze městského a okresního národního výboru. Předsedou MNV se stal Jakub Daněk a předsedou ONV Jiří Suchánek. V areálu zimního stadionu byl otevřen první motel.

Březen 2011 přinesl tyto události. V Muzeu Prostějovska začala výstava Kámen mluví. Návštěvníci se mohli vydat po stopách zajímavých kamenů napříč geologickým časem, prohlédnout si pestré horniny z celého regionu a „projít“ celých 600 milionů let. Dne 18. března 2011 se dožil 90 let Stanislav Liška, plukovník ve výslužbě. Patřil k lidem, kteří slova o věrnosti Československé republice naplnili doslova a do písmene. V osmnácti letech utekl z tehdejšího protektorátu do Polska, kde byl v roce 1939 prezentován u čs. vojska v Krakově.  Po porážce Polska odjel do Francie a po výcviku v Agde se účastnil bojů v této zemi. Po obsazení Francie Němci se dostal do Anglie a tam absolvoval řadu kurzů a sloužil jako tankista v 1. čs. obrněné brigádě, s níž se zúčastnil i bojů při obléhání Dunkerque. Po skončení II. světové války sloužil v důstojnických hodnostech v nově budované Československé armádě. Z vítězství se neradoval dlouho, stejně jako řada jeho spolubojovníků byl v lednu 1949 zatčen, odsouzen za „velezradu“ a vězněn až do května 1960.  Spravedlnosti se dočkal až po roce 1989, kdy byl rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka. K jeho válečným vyznamenáním pak přibyla řada dalších. Velkou poctou se pro něj stalo udělení Ceny města Prostějova a zejména rozhodnutí prezidenta Francie, kterým mu k 50. výročí spojenecké invaze udělil nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Plukovník Liška se tak stal rytířem Řádu čestné legie.