Nepříjemně dlouho nemuseli sportovci v České republice žádná shakespearovská dilemata vůbec řešit, neboť jeden měsíc platil plošný zákaz všech soutěží, zápasů i akcí. Avšak v momentě, kdy Ministerstvo zdravotnictví ČR svolilo k udělování výjimek pro obnovený provoz profi lig v kolektivních sportech, vyvstala i před ženskými volejbalovými oddíly tuzemska řada zásadních otázek.

Ta nejdůležitější zněla tak, jak uvádíme v titulku. A vzhledem k profesionálnímu statutu UNIQA extraligy bylo zřejmé, že začít znovu hrát se prostě musí, v rámci možností co nejdříve. Aby se bez ohledu na zvýšené ekonomické náklady prokázalo, že něžné pohlaví pod vysokou sítí je v Česku i za krajně složitých podmínek schopno fungovat. Jako fotbal, lední hokej, basketbal či házená.

Co se ovšem během videokonferencí Asociace volejbalových klubů živě řešilo a řešit ještě bude, to je reálná četnost utkání v nejbližších týdnech právě s ohledem na přitěžující okolnosti. Tedy zejména na přísná hygienická nařízení a s tím související povinné testování na koronavirus, což obnáší nemalé finanční vícenáklady.

Žádný z účastníků nejvyšší národní soutěže volejbalistek totiž není natolik bohatý, aby nutnost opakovaných PCR testů, které jsou velice drahé, jen tak bez diskuse přešel. Proto zatím zvítězila varianta zvládnout na jeden covidový odběr vždy dvě hraná kola, aby se ušetřilo. A vzrušená debata bude dnes určitě pokračovat na téma upravené termínové listiny.

Jednou stěžejní věcí, o které nebylo dosud rozhodnuto, je případné zrušení nadstavbové části, čímž by zůstala jen osmnáctikolová základní fáze plus závěrečné play-off. S tím pak úzce souvisí i skutečnost, nakolik je za současných striktních opatření nutné s restartovanou soutěží zápasově spěchat. Jestli by nebylo lepší momentálně naplánovat menší počet střetnutí a s větší porcí duelů radši počkat, až půjdou kvanta nově nemocných ještě víc dolů. A nařízení proti koronaviru se výrazněji rozvolní.

Jakou cestu AVOK zvolí?