Prostějovská kriminálka v těchto dnech řeší další ze série podvodů přes internet nebo sociální sítě. Pátrá se zatím po neznámém pachateli, který prolomil zabezpečení mobilní aplikace u několika poškozených. Stačilo mu k tomu několik podvodných SMS zpráv, pomocí kterých obalamutil důvěřivé lidi. Těm sice nezpůsobil nijak závratnou škodu, podle mluvčího krajské policie „jen“ 4 500 korun, ale o to více zaráží, jak jednoduché je přijít přes moderní technologie k penězům. Pokud se policistům podaří podvodníka vypátrat, hrozí mu až čtyři roky kriminálu.

 

„V období od 1. do 10. října tohoto roku neznámý pachatel ze vzdáleného přístupu překonal zabezpečení účtu na sociální síti provázaného s další mobilní aplikací šestačtyřicetiletého muže z Prostějovska. V profilu pozměnil údaje a zablokoval uživateli přístup. Následně jeho jménem rozeslal osobám uloženým v ´přátelích´ na tomto účtu žádosti o telefonní kontakty na ně, o sdělení informací k jejich platebním kartám a o reakci na zaslané údajně výherní kódy. Někteří z ´přátel´ na žádost zareagovali, a to v domnění, že komunikují se známým. Vzápětí jim však byly přes mobilního operátora stržené různé finanční částky,“ informoval Libor Hejtman, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.

Obdobnou zkušenost s podvodníkem poznala i dvaačtyřicetiletá žena z Prostějova, která byla 1. října přes sociální síť požádána známým o sdělení svého telefonního čísla. „Poté, co žádosti vyhověla a zaslala své telefonní číslo, byla požádána o přeposlání SMS zprávy s kódem a informací, že slouží k restartování hesla k účtu na sociální síti. I této žádosti jmenovaná vyhověla a následující den se již nedostala do svých účtů na sociálních sítích. Neznámý pachatel zneužil její účet na síti a jejím jménem oslovil její „přátele“ za účelem získání finančního prospěchu,“ popsal druhý případ Libor Hejtman s tím, že policisté po pachateli usilovně pátrají.

„V obou případech prostějovští kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací, za který pachateli hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři léta,“ prozradil mluvčí krajské policie.