Návrat domů nežádoucí. Mecenáš Bruno Winter. Tak se jmenuje výstava, která bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 4. srpna 2022 v 17:00 hodin v prostějovské galerii Špalíček. Expozice uctí památku prostějovských Židů, kteří byli nuceni na přelomu června a července roku 1942 nastoupit cestu, z níž nemělo být návratu.

Výstava připomene 80 let od prvních hromadných transportů prostějovských Židů do koncentračních táborů a zároveň přiblíží osud místního židovského podnikatele a mecenáše. „Pomocí osobních předmětů, fotografií, dopisů, fotoreprodukcí děl Isidora Kaufmanna nebo krátké výpovědi bývalé členky prostějovské židovské obce Michal Maud Beerové, která přežila holocaust a dnes žije v Izraeli, si připomeneme osudy našich někdejších spoluobčanů. Ty doplní vzpomínka na Bruno Wintera, jehož kolekce hodin věnovaná právě prostějovskému muzeu, bude na výstavě k vidění,“ představila expozici Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém, který výstavu pořádá ve spolupráci se statutárním městem Prostějov, státním okresním archivem Prostějov a Pamětí národa.

Návštěvníci uvidí také autentické předměty z domácnosti Maxe a Margarety Zweigových, které muzeum nedávno získalo prostřednictvím spolku Hanácký Jeruzalém od dárkyně Anny Žákové. Výstavu můžete navštívit až do 30. října v Galerii Špalíček, Uprkova 18 Prostějov. Otevírací doba je denně mimo pondělí od 9.30 – 17.00 hodin.