Velkou proměnou má v budoucnu projít prostějovská hvězdárna. Výrazná dominanta největšího prostějovského parku, ale také celého města by podle vítězného architektonického návrhu měla být zbourána a postavena kompletně nová.

 

„Potřebu nové hvězdárny cítíme dlouho. Nedávno jsme oslavili šedesát let hvězdárny. Ale je třeba říct, že současná budova už dávno dosloužila,“ komentovala ředitelka Muzea a galerie v Prostějově Veronika Hrbáčková. Právě pod muzeum hvězdárna spadá. „Není zde dobrá dispozice místností, a naopak spousta nevyužitých ploch. Jedná se o takový labyrint chodeb a malých místnůstek, které – kromě přednáškového sálu – vlastně nemají jasný význam a využití,“ popsala ředitelka problematiku současné stavby.

Obyvatelé i návštěvníci města měli příležitost se do útrob hvězdárny podívat a také srovnat, jak by stavba mohla vypadat a jak vypadá nyní. Vernisáž, která se konala již v prosinci loňského roku, pak představila nejen vítězný návrh z košické architektonické firmy DOXA, ale také ty další v pořadí. „Jsme s vítězným návrhem velmi spokojení a vážíme si toho, že kraj našel odvahu k realizaci projektu. Teď, když máme kolem hvězdárny nové šetrnější pouliční osvětlení, které způsobuje mnohem méně světelného smogu, těšíme se o to víc, až budeme moci na nové hvězdárně lidem ukazovat krásy noční oblohy,“ poznamenal vedoucí hvězdárny Rudolf Novák.

Pro Olomoucký kraj, který je zřizovatelem muzea, jde o premiéru. „Jedná se o první architektonickou soutěž podle regulí České komory architektů, kterou kraj za dobu své existence vypsal. Vybírali jsme z celkem jedenácti návrhů a nebylo to vůbec jednoduché. Výsledek ale bude stát za to a já už se moc těším na realizaci stavby,“ uvedl Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro oblast kultury.

Stavba by měla začít v roce 2024. Předběžný odhad nákladů je 70 milionů korun. „Má potenciál stát se stavbou ikonickou,“ vyzdvihla dílo architektů Veronika Hrbáčková.