Dokážete si představit, že by vaše malé dítě někdo násilím odvlekl, kdoví kam, a tam jej spolu s ostatními dětmi chladnokrevně zavraždil? Připomínka děsivého snu, který se v průběhu II. světové války stával ještě děsivější realitou, se konala ve čtvrtek 24. dubna před budovou prostějovského muzea. Již pošesté se tu konalo Veřejné čtení jmen obětí holocaustu.
Den holocaustu a hrdinství je dnem, kdy si prostřednictvím vzpomínkových obřadů lidé připomínají památku obětí holocaustu. Pro tuto příležitost byl stanoven den, kdy bylo zahájeno povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. „Neměli bychom zapomínat, že podobná zvěrstva na civilním obyvatelstvu se děla nejen za druhé světové války, ale dějí se i dnes, a to ze strany lidí, kteří neuznávají existenci státu Izrael,“ upozornila Jana Gáborová z pořádajícího spolku Hanácký Jeruzalém.
Pak už se náměstím rozezněla konkrétní jména jednotlivých zavražděných v koncentračních táborech, která byla ohraničena daty jejich narození a úmrtí. Naslouchajícím tak muselo být jasné, že mezi nimi figurovalo i velké množství dětí často mladších deseti let.
Se čtením začali zástupci vedení města či prostějovského muzea, po nich přišli na řadu studenti prostějovských středních škol. „Vypadá to, že se jich z naší školy účastnilo nejvíce,“ poznamenal Miroslav Florík, který na akci doprovodil své studenty z RG a ZŠ Otto Wichterleho.
R