Deset let a bezmála sedm desítek rodin u vánočních stromečků. Tak by se dala stručně shrnout podstata projektu Venduly Burgrové, který bude k vidění před Vánoci na náměstí, a to hned vedle vánočního stromu. Výstavním prostorem se stane netradičně interiér nákladního automobilu, který můžete navštívit 21., 22. a 23. prosince od 16.00 do 19.00 hodin.

 

K netradičními řešení expozice výstavy dospělo vedení pořádajícího Kulturního klubu Duha kvůli aktuální epidemiologické situaci, která nedovoluje uspořádání výstavy v klasické galerii. „Do dodávky budou vstupovat návštěvníci výstavy jednotlivě a prostor bude po celou dobu otevření ventilován,“ uvedl kurátor výstavy Mira Macík.

Fotografka, absolventka oboru Fotografie Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně působící na Střední škole designu a módy již desátým rokem dokumentuje rodiny převážně z Prostějova a okolí u jejich vánočních stromečků. Svou dosavadní práci, do které je zapojeno bezmála 70 rodin, se rozhodla prezentovat právě o Vánocích.

V prostějovském klubu Duha Vendula vystavovala již několikrát. První výstava v roce 2016 se zabývala tématy jako foodporn a venkovská zabijačka. V roce 2018 představila soubor zabývající se hledáním domova a tentýž rok byla iniciátorkou výstavy ateliéru Reklamní fotografie, kde tou dobou studovala. Poslední její výstavou v Duze byla instalace v prostorách vestibulu s názvem Růžena, na které spolupracovala s fotografkou Katarínou Križanovou.

A proč v nákladním autě? Je to zkrátka další styl boje umělců proti koronaviru. Tato akce nebude první netradiční prostějovskou výstavou tohoto roku, která reaguje na situaci v České republice a nařízení vlády. Na přelomu dubna a května se ve výstavní místnosti v Duze prezentovala absolventka oboru Scénografie alternativního a loutkového divadla pražské DAMU Karolína Jansová. Karolína vytvořila objekty s humanoidními rysy, se kterými v karanténě sdílela okamžiky běžného života. V Duze z nich následovně vytvořila instalaci koncipovanou jako výkladní skříň viditelnou z ulice, která byla návštěvníkům výstavy, ale i kolemjdoucím, k dispozici 24 hodin denně.

Nápad se líbí náměstkyni prostějovského primátora pro kulturu. „Jsem velmi ráda, že jsme našli možnost, jak výstavu s vánoční tematikou právě v předvánočním čase uspořádat. Věřím, že návštěvníky v této nelehké době příznivě naladí. Lidé si ji zaslouží v předvánočním čase zhlédnout a toto byla možnost, jak výstavu uspořádat,“ chválí originalitu nápadu Milada Sokolová.