Město Prostějov má schválený rozpočet na letopočet 2022, zná už také výsledky hospodaření za loňský rok a připravuje nové rozvojové projekty. Chystá se také řada kulturních a společenských akcí, přičemž tou nejbližší je populární Masopust. To byly jen některé z důvodů, proč jsme po čase a poprvé v letním roce zasedli k jednomu stolu s primátora statutárního města Prostějov, jímž je František Jura (ANO 2011). Jak známo, činorodý muž je také šéfem fotbalového klubu, tudíž na přetřes přišlo i téma hojně diskutované a tolik potřebné modernizace zázemí 1.SK Prostějov.

* Jak hodnotíte hospodaření města Prostějova v roce 2021? Jste spokojen?

„Výsledky jsou velmi dobré. Průběžně jsme samozřejmě sledovali pozitivní trend a dělali pro dobré hospodaření maximum, takže to pro nás není žádný ‚blesk z čistého nebe‘. Nicméně celková čísla jsou opravdu nad očekávání pozitivní. Původně jsme do roku vstupovali s naplánovanou ztrátou zhruba 250 milionů korun. Ty jsme samozřejmě neměli v úmyslu utratit v běžné spotřebě, ale investovat. Výsledek hospodaření je ovšem plus 20 milionů korun. Celkově můžeme převést do rezerv součet těchto dvou čísel, tedy asi 270 milionů korun. Společně se staršími úsporami je takzvaně ‚na horší časy‘ nebo také na další investice uloženo 285 milionů korun. O tom se spoustě měst srovnatelné velikosti může jen zdát.“ (úsměv)

* Čím jsou dobré výsledky hospodaření dány?

„Částečně jsme ušetřili na investicích, částečně se nám podařilo získat více na daních. Prostějov se dlouhodobě snaží být podnikatelům partnerem. Odráží se to nejen opakovaným vítězstvím v různých soutěžích, ale také dobrým výběrem daní. Drobným živnostníkům i středním a velkým firmám se u nás daří. Zaměstnávají naše občany, odebírají zboží od dalších místních dodavatelům, platí daně.“ (úsměv)

* Mohou podnikatelé udělat pro město ještě více?

„Určitě mohou, ale je na nás, abychom jim k tomu vytvořili vhodné podmínky. I proto zakládáme nadační fond, který bude sdružovat peníze místních firem a podporovat z nich kulturu, sport a vzdělávání. Chceme, aby byl Prostějov jednou komunitou občanů a abychom si vzájemně pomáhali. Věřím, že právě touto cestou se nám podaří shromáždit další peníze sloužící našim lidem. S podnikateli pravidelně komunikujeme, já osobně se s nimi setkávám nejen na oficiálních akcích, ale chodím také přímo do firem, abych je podpořil. V případě nadačního fondu jsme spojili síly s místní hospodářskou komorou, která je nám v mnoha případech výborným partnerem.“

* S jakými záměry vstupujete do letošního roku z hlediska investic?

„Máme naplánovány investice za více než čtvrt miliardy korun. Hodláme pokračovat v regeneraci městských sídlišť. Letos to bude sídliště Brněnská - Dobrovského a Sídliště Svornosti. Pracujeme na nových projektech sportovišť na našich základních školách, je třeba také vyměnit některé prvky zimního stadionu. Chceme se rovněž pustit do nového dopravního terminálu v lokalitě Újezd. Poměrně hodně peněz si vyžádají práce na obnově hřbitova, který si zaslouží lepší vzhled. A čekají nás samozřejmě další práce na rekonstruovaných komunikacích Vrahovická a Wolkerova, na nichž se podílíme s Olomouckým krajem. V případě těchto dvou komunikací bych chtěl občany požádat o trpělivost. Obě akce se bohužel termínově sešly a ještě se k nim přidá pokračování prací na dálnici D46. Přeložení kterékoliv z nich na jiný termín není možné, a to především kvůli financím. Část investic je podpořena dotacemi, část má právě nyní vyčleněné prostředky, které by příště nemusely být k dispozici. Prostějov není ani v jednom případě hlavním investorem, ale všechny tři akce jsou pro naše město důležité. Jsem si vědom, že jejich souběh přinese komplikace v dopravě, jako jsme to viděli už loni, ale snad bude vše brzy za námi.“

* V posledních týdnech se hodně hovoří o osudu lesoparku Hloučela. Máte k tomu nějaký komentář?

„Pravděpodobně máte na mysli změnu územního plánu. V ní paradoxně toto území není tou hlavní změnou. Nejdůležitější jsou pasáže, které umožní výstavbu nového sídla hasičského záchranného sboru a zdravotnické záchranné služby v lokalitě za Brněnskou ulicí. Právě kvůli této změně, která je podmínkou pro vypracování příslušné dokumentace a následné získání dotace, jsme se do změny územního plánu pustili. Složky integrovaného záchranného systému potřebují lepší podmínky k práci. Jejich záměr město Prostějov podporuje jak finančně, tak i touto formou, kdy jim chceme usnadnit další práce na jejich záměru. Vydělají na tom obyvatelé celého Prostějovska.“

* A pokud jde o samotnou Hloučelu?

„V tomto případě řešíme možnost bytové výstavby, která do prostředí Hloučely jako takové nijak nezasáhne. Místo nepříliš udržovaného pole bychom mohli mít pozemky pro nové byty a také několik hektarů parkových ploch. Za mě je obojí výhodné. Město se potřebuje rozrůstat a musí umět nabídnout zájemcům nové bydlení. Tím městem nemyslím jen radnici, ale opravdu celý Prostějov. Zmiňované pozemky nejsou vůbec města, mají své vlastní majitele. A pokud jde o park, je podle mě mnohem lepším řešením než současný vzhled lokality. A k těmto dvěma výhodám přidávám ještě dohodu se soukromým majitelem, že od něj zdarma získáme pozemky potřebné k vybudování nedaleké cesty, již potřebujeme kvůli přístupu na další rozvojové plochy, které jsou majetkem samosprávy.“

* Proč to podle vás vyvolává tolik odporu?

„Nesouhlasné názory bych rozdělil do dvou kategorií. První tvoří naše opozice, tu v zásadě není možné uspokojit. Ať uděláme cokoliv, vždy je to podle těchto lidí špatně... Jde jen o několik kolegů ze zastupitelstva, ale čím méně jich je, tím jsou hlasitější. Nemám problém s nimi o čemkoliv diskutovat a také to dělám. Dokud vedeme věcnou debatu, jsem tady pro každého. Diskuse pro mě končí až v okamžiku, kdy protistrana začne lhát. Rozhodně to neplatí o všech oponentech, ale několik konkrétních osob takhle vede téměř každý náš spor. Tou druhou skupinou jsou obyvatelé města, kteří mají upřímné obavy o osud Hloučely. Jejich postoj je pochopitelný a já jej respektuji. Sám bydlím nedaleko, do lesoparku chodím několikrát týdně. Potkáte mě tam s manželkou, s vnoučaty, se psem, občas si vyjedu na kole nebo koloběžce. A taky mě tam najdete při akci Ukliďme Česko, protože mi na Hloučele opravdu záleží. Jsem přesvědčený, že s těmito lidmi můžeme najít společnou řeč a také se o to v příštích měsících budeme snažit. Chceme jim podat pravdivý obraz celé věci a ukázat, že zdejšímu lesoparku se skutečně nic nestane, naopak zeleně ještě několik hektarů přibude.“

* Kromě práce primátora řídíte také prostějovský fotbalový klub. Jak hodnotíte situaci před startem jarní části ligy?

„Poslední půlrok se 1.SK Prostějov vyrovnává s odchodem řady důležitých postav našeho A týmu. Dvakrát po našich trenérech sáhly prvoligové kluby, podruhé to bylo včetně asistenta a trenéra gólmanů. Také o hráče byl už před sezónou velký zájem a část jsme uvolnili. Obecně se snažíme nebránit našim fotbalistům pokusit se uspět v nejvyšší soutěži, je to i pro nás dobrá vizitka. Teď před jarní částí jsme se dohodli na odchodu s Filipem Muchou, který u nás působil dlouhodobě a vyrostl ve vynikajícího gólmana. Odešel také Filip Žák, oba zamířili do Teplic. Z hostování v Mladé Boleslavi se naopak vrací David Píchal. David kvůli opakovaným zraněním nemohl v první lize naplno ukázat svůj talent, takže s ním počítáme do našeho druholigového týmu. Věřím, že když se mu v domovském klubu bude dařit, dostane další šanci na účinkování v nejvyšší soutěži. Během zimní přípravy nás posílilo také několik hráčů hájících dosud barvy Slovácka či Uničova, se kterými naši trenéři pracují a zkoušejí je zařadit do sestavy. Ke změně došlo také na postu trenéra brankářů. Jsem rád, že s námi načas pracoval Tomáš Bureš, ale jeho pracovní povinnosti neumožňují, abychom v tomhle nasazení pokračovali. Proto jsme se dohodli s Dušanem Melichárkem, jenž do realizačního týmu velmi dobře zapadl.“

* Jednáte ještě o dalších posilách?

„V uplynulých dnech jsme dokončili jednání o příchodu hrotového hráče, který by měl nahradit Filipa Žáka. Posílí nás Michael Junior Ugwu. Dosud hájil barvy Bohemians 1905 a hostoval už například také v Dukle. Další jednání samozřejmě probíhají průběžně. Těší mě, že o angažmá v Prostějově je velký zájem, jsme pro mladé hráče velmi dobrou adresou. Hodně se u nás naučí a řada z nich dostává šanci v první lize. Je to dobré pro ně i pro náš klub.“

* Jak vypadá situace s fotbalovým stadionem?

„Průběžně pracujeme na hřištích v Olympijské ulici. Většina činností už je za námi, ale například oplocení nové plochy ještě musíme dodělat. Až bude areál hotový, půjde o skvělé zázemí pro výchovu zdejší mládeže. Pokud jde o ´A´-tým, tak bychom samozřejmě přivítali rekonstrukci stadionu Za Místním nádražím, který je majetkem města. Naši diváci si zaslouží lepší prostředí a my jim chceme nabídnout podmínky odpovídající 21. století. Modernizace je také nutnou podmínkou pro případné působení v první lize, ale to už říkám s jistou nadsázkou. Dlouhodobě klub takové ambice samozřejmě má, ale jdeme postupnými kroky a zůstáváme nohama na zemi.“

* Na co se obyvatelé města mohou těšit během blížící se sezóny?

„Už tuto sobotu proběhne tradiční masopust. Po delší době to bude akce, na které se můžeme všichni sejít. Když nám kvůli opatřením proti pandemii nevyšel vánoční jarmark, pojďme se potkat na tom masopustním. Už se moc těším na tradiční průvod, na muzikanty i na zabijačku. A hlavně se těším na naše občany a na spoustu zajímavých setkání. Připravujeme již samozřejmě také Prostějovské kulturní léto. I letos počítáme, že na něj zavítají velké osobnosti české kultury. Pokud jde o koncerty, diváci se mohou těšit například na Olympic a Michala Davida. Chceme zopakovat také mimořádně úspěšnou akci boxerského klání pod širým nebem na centrálním náměstí před radnicí. A už nyní mohu prozradit, že u nás bude cíl jedné z etap cyklistické Sazka Tour, která jistě opět přiveze některé z nejlepších závodníků světa.“