Těžkým obdobím si kvůli koronavirovým zákazům prochází kdekdo. Mezi prvními na ráně byly kulturní organizace a spolky. Během léta musely počítat s omezeními v počtu posluchačů či diváků, začátkem října pak jejich aktivita utichla docela. Zcela bez ní však často nezůstaly a platí to třeba o sborech, a to včetně Proměn. Známý prostějovský sbor ani nyní nepověsil činnost zcela na hřebík a nadále se zabývá tím, co bude v brzké době dělat. Jak ovšem přiznává za sbor Lenka Copková (na snímku), možnosti jsou velmi omezené. Přesto ale Proměny plánují koncert, očekávají, co se stane s dalšími akcemi. A nezůstaly hluché ani k těm, kteří teď nejvíc pomáhají.

* Jaká je nyní činnost sboru? V době, kdy nemůže koncertovat ani zkoušet…

„Je pravda, že sbor nemůže zkoušet ani vystupovat, ale věnujeme se alespoň dobročinným aktivitám. Před několika dny vznikla v naší on-line komunikaci spontánní výzva a složily jsme se na balíčky pro zdravotní sestřičky a laborantky z prostějovské nemocnice. Jedna z laborantek je také členka Proměn, pro tu to bylo překvapení. Zjistily jsme si, že nejvíce ocení nápoje a zdravé balíčky, spolu s Okrašlovacím spolkem jsme vše zařídily a odvezly na místo. Bohužel jinak opravdu tak nějak ‚hibernujeme‘. Vybíráme repertoár a jsme v kontaktu alespoň on-line. Individuálně se členky sboru zapojují také do tradiční akce Strom splněných přání, jejímž cílem je obdarovat seniory a děti z dětských domovů.“

* Zkoušely jste pěvecký nácvik on-line? Nebo jste je odpískaly?

„Zkoušky on-line jsme nedělaly.“

* Z jakého důvodu?

„Jedním je kvalita přenosu. Naše sbormistryně je učitelka hudební výchovy a má vyzkoušeno, že je s těmito přenosy problém. S využitím standardní techniky často může mluvit jen jeden člověk, mohly bychom se navzájem jen poslouchat, navíc má přenos často zpoždění. V podstatě by se vytratila podstata sborového zpěvu. My bychom měly mít teď 13. prosince vánoční koncert, ten nebude, co se dá dělat. Myslím si taky, že nebude tradiční akce Česko zpívá koledy tak, jak ji známe a na níž každý rok zpíváme. Zatím sice nemáme žádné informace, ale myslím si, že kvůli protiepidemickým opatřením nebude vůbec nic. Naše sbormistryně nám alespoň posílá další tipy na repertoár poprockového koncertu. Ten jsme musely v září na poslední chvíli odvolat, přestože byl kompletně nachystaný, ale 24. září jsme si řekly, že to odpískáme. Měl se konat venku, na nádvoří prostějovského zámku, takže tam v té době ještě byla šance to nějak uspořádat. Nakonec jsme se ale s městem dohodly na přeložení koncertu na vhodnější čas.“

* Máte tedy už nějaké určené datum na ten poprockový koncert?

„Vše se samozřejmě bude odvíjet od epidemické situace. My bychom rády koncert uspořádaly někdy mezi březnem a květnem. Víte, ono to vyžaduje dát dohromady opravdu hodně lidí, zpíváme se skvělou rockovou kapelou, muzikanti jsou profíci, a pokud se opatření uvolní, budou zaneprázdnění. Pak je potřeba udělat před koncertem zase několik zkoušek a takříkajíc to nově ‚nahodit‘.“

* Plánujete ještě teď před Vánoci udělat nějaké menší, neoficiální akce venku? Třeba jen pro známé, pro rodiny…

„Je pravda, že jsme kromě našeho hlavního koncertu měly nasmlouvané také menší akce typu rozsvěcování stromečků a podobně. Většina jich byla hned z kraje měsíce. Musíme počkat, jak se situace bude vyvíjet, jestli se bude dát zpívat ve venkovních prostorech, jestli to bude povolené, jestli o to organizátoři budou stát. Je to mimořádná situace, jakou kultura ještě nezažila. Všechno se vyvíjí, uvidíme…“