I přes stále se zvyšující ceny stavebního materiálu se vedení města pustilo letos do náročných stavebních investic. Na ně je v letošním rozpočtu města vyčleněno 314 milionů korun. V exkluzivním rozhovoru pro Večerník náměstek primátora pro stavební investice v Prostějově Jiří Rozehnal (ANO 2011) vypočítal největší projekty, které už byly v tomto roce realizovány, ale rovněž i ty, které nás teprve čekají. Mezi ekonomicky nejnákladnější patří rekonstrukce Víceúčelové haly-zimního stadionu a regenerace vrahovického Sídliště Svornosti.

* Rozpočet města Prostějova za rok 2021 skončil oproti původním deficitním předpokladům přebytkem ve výši zhruba 19 milionů korun. Co to znamená vzhledem ke stavebním investicím pro letošní rok?

„Na stavební investice letošního roku to nemá žádný vliv. Investiční rozpočet byl schválen dopředu na konci roku 2021 zastupitelstvem, akce se již zadávají, projektují, soutěží a realizují.“

* Jaká suma peněz je v letošním rozpočtu vůbec stanovena pro stavební investice, a můžete jmenovat ty nejpodstatnější?

„Aktuální částka schváleného rozpočtu je ve výši 314 milionů korun. Pokud mám jmenovat ty nejvýznamnější stavební investice tohoto roku, jde o regeneraci panelového sídliště Brněnská a Dobrovského, podíl na rekonstrukci komunikace v ulicích Vrahovická a Wolkerova, zřízení VO v Žešově, čtvrtou etapu výstavby urnových hrobů na Městském hřbitově v Prostějově, energeticky úsporná opatření na budovách v Norské a Finské ulici, opravu korunní římsy na ZŠ na Skálově náměstí, rekonstrukci dvou tělocvičen na ZŠ v ulici E. Valenty, první etapu regenerace Sídliště Svornosti ve Vrahovicích, projektovou dokumentaci k výstavbě dopravního terminálu a parkoviště v ulici Újezd, dopravní prostupnost území mezi ulicemi J. B. Pecky a Kostelecká, úpravu Městského hřbitova v Brněnské ulici včetně vstupní brány, plán udržitelné městské mobility, výměnu kopilitů, sedaček, rekonstrukci tribun a šaten hostů na zimním stadionu, revitalizaci pivovarského rybníčku ve Vrahovicích, studii proveditelnosti na rekonstrukci objektu Společenského domu, rekonstrukci veřejného prostranství na Husově náměstí, výměnu rozvodů vody a odpadů na ZŠ v ulici Dr. Horáka, opravu rozvodů vody pod budovou MŠ na Husově náměstí a výstavbu parkoviště s kapacitou 60 míst u Městského hřbitova v Prostějově.“

* Do jaké míry negativně ovlivňují plány magistrátu stále se zvyšující ceny za stavební práce?

„Ceny se zvyšují bohužel ve všech komoditách, stavebnictví nevyjímaje. Na druhou stranu město soutěžilo schválené projekty na počátku roku a podařilo se nám, až na pár výjimek, plánované projekty vysoutěžit v akceptovatelných cenových hladinách. V posledních měsících jsme zaznamenali několik případů, kdy ve veřejné zakázce odstoupili postupně první tři v pořadí, což nás stojí čas a také peníze. Příští rok naznačí, jak se bude situace na stavebním trhu vyvíjet.“

* Jak jste jako „Vrahovičák“ spokojen se stavebními investicemi, které se v posledních letech realizují v této příměstské části Prostějova?

„Až na výjimky jsem spokojen se všemi investičními akcemi v našem městě. Investujeme ve všech částech, kde je to skutečně potřeba. Co se týká konkrétně Vrahovic, v poslední době se realizovalo nové hřiště na Sídlišti Svornosti, a to díky iniciativě Osadního výboru Vrahovice. Na tomto sídlišti začne o prázdninách avizovaná revitalizace celého území, tedy až na jednu výjimku, a to včetně komunikace od rybníčku do takzvané myší díry. Olomoucký kraj jako vlastník komunikace Vrahovická ve spolupráci s Prostějovem provedl rekonstrukci komunikace včetně dvou mostů. Akce po počátečních problémech dopadla velmi dobře a hlavně dříve, což musím ocenit.“