Už tuto sobotu 4. března vyběhnou hráči 1.SK Prostějov ke svému prvnímu utkání v rámci jarní části FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY. Po čtyřměsíční pauze je tak opět čeká ostrý duel o body, a právě za tímto tentokráte velmi dlouhým zimním odpočinkem se ohlédneme s osobou nejpovolanější. Tou není nikdo jiný než předseda eskáčka František Jura (na snímku), který pevně věří, že mužstvo i přes řadu změn zvládne start druholigové soutěže a bude se držet v horní polovině tabulky. Slibuje také, že na domácím stadionu bude k vidění atraktivní fotbal, který fanoušky zaujme, načež prozradil, jak to aktuálně vypadá s plánovanou modernizací areálu SCM Za Místním nádražím, který se má proměnit v důstojný a ryze fotbalový stánek, což by mělo do budoucna znamenat daleko vyšší komfort pro fanoušky i splnění ligových podmínek při případném boji o postup do nejvyšší soutěže ČR! Financování by prý mělo být zajištěno. „Před veřejností si tento krok obhájím,“ nechal se slyšet muž, který je současně primátorem Statutárního města Prostějov,

 

* Jak jste jako první muž klubu spokojený s průběhem zimní přípravy?

„Pavel Šustr je náročný trenér, který se nespokojí s průměrným výkonem ani v přípravě. Je to vidět na fyzické připravenosti našich hráčů i na všem ostatním, čemu se áčko během zimy věnuje. Myslím tedy, že příprava probíhá standardně. Jako vždy přichází nějaká zranění a důležité je zapracování nových hráčů, kterých přišlo opět hodně, celkem sedm.“

* Jak jste spokojený s předváděnou hrou? A co se vám líbilo nejvíce, co nejméně?

„Výkony byly střídavé, to jsou prostě klasické zápasy v zimní přípravě. Pokud jsme hráli například s Líšní nebo Karvinou, tak zápasy snesly přísnější měřítko. Někdy třeba s papírově slabšími soupeři to zase nebylo ono. Rozhodující bude vstup do ligové sezóny.“

* V čem vidíte největší sílu mužstva?

„Věřím, že to bude pracovitost, zodpovědnost, což by samozřejmě měla být zároveň povinnost, ale musíme přidat nadstavbu v podobě kreativity dopředu. Být fotbaloví, aby nás to všechny bavilo. A také samozřejmě aby to bavilo diváky, to je pro nás důležité kritérium.“

* Jak hodnotíte soupisku, s níž do jarní části Prostějov půjde?

„Domnívám se, že kádr je dobře doplněný, a věřím, že v něm bude větší konkurence než na podzim. První část sezóny byla slabší, ale ke konci už se mužstvo výrazně zvedlo. Věřím, že v březnu na to budeme umět navázat dobrými výkony. Přivedli jsme hráče, kteří již nakoukli do nejvyšších ligových soutěží a mají velké ambice se tam vrátit. Ať už je to Tomáš Malec, Luděk Vejmola, Martin Chvěja nebo Martin Rolinek. Přišlo i vyloženě mládí v podobě Gabriše nebo Moučky. Já se už velmi těším na první mistrovský zápas. Doufám, že se všichni marodi uzdraví a budeme mít všichni důvod ke spokojenosti.“

* Co ale říkáte na četné odchody? A podařilo se hráče nahradit?

„O podobě kádru, tedy o tom, kdo odejde, jsme se bavili s trenéry ještě před koncem podzimní sezóny. Věděli jsme, že uvolníme Vasila Kušeje, pokud přijde pro něj a taky pro náš klub výhodná nabídka. O zájmu Michala Zapletala zkusit prostředí v jiném klubu jsme taky věděli. Umožnili jsme mu to, i když do klubu, který hraje stejnou soutěž. Ale Michal si to zaslouží. Je to náš odchovanec a já mu přeji, ať se mu v Dukle Praha daří. Na poslední chvíli odešel také Solomon Omale, také do konkurenčního klubu SFC Opava. Věřím, že kluci, kteří přišli, mají velmi dobrou kvalitu a budou adekvátní náhradou.“

* Dva hráči dokonce ukončili profesionální kariéru. Překvapilo vás to, nebo jste měl již dopředu signály?

„U Luboše Machynka jsme to tušili, jeho zdravotní problémy se táhly dlouho. Ale David Gáč mě svým rozhodnutím opravdu překvapil.“

* Koho vidíte jako lídry týmu?

„O lídry určitě nebudeme mít nouzi. Tuhle roli může plnit Honza Schafartzik, Honza Koudelka, Tomáš Malec i Luděk Vejmola. A věřím, že se přidá například i Martin Chvěja a Martin Rolinek.“

* Jaké jsou tedy pro jarní část klubové cíle?

„Zůstávají pořád stejné. Hrát zejména v domácím prostředí atraktivní fotbal a atakovat přední příčky. Plány jsou samozřejmě jedna věc. Uvidíme, jaká bude realita. Já trenérům a týmu věřím.“

* Řešíte postavení v tabulce? Čili je pro vás důležité skončit pátý nebo desátý?

„Je to velmi důležité. Pro fanoušky, pro sponzory, pro nás pro všechny. Být nahoře, to znamená, že odvedenou práci děláte dobře. Já rád uvádím tu pátou příčku, ale není to dogma.“ (úsměv)

* Co byste rád oproti podzimní části na jaře změnil?

„Jednoznačně vstup do půlsezóny. Na podzim se nám začátek nepovedl, potom je strašně těžké to dohánět. No a všichni víme, že na jaře je to ještě těžší.“

* S jakým rozpočtem jde 1.SK do druhé poloviny? Je srovnatelný s předchozím?

„Snažíme se rozpočet držet v podobných intencích jako v minulém roce. Není to samozřejmě jednoduché. Celá ta situace s energetickou krizí a inflací se promítá i do chodu klubu. Musíme proto opravdu obracet každou korunu a pečlivě zvažovat, kam prostředky dáváme.“

* Je klub zajištěn na delší období než jen na druhou polovinu sezóny F:NL?

„Bohužel tohle je náš dlouhodobý problém. Pokud neseženeme generálního partnera, budeme opět zajišťovat rozpočet po jednotlivých sezónách.“

* Víme o vás, že si rád dáváte vysokou laťku. Jednou z nich je i stavba stadionu. Předpokládám, že možnost ve Sportovní ulici již padla, že? Budete tedy rekonstruovat areál SCM Za Místním nádražím?

„Já pevně věřím, že letos po skončení sezóny začneme prví etapou rekonstrukce stadionu Za Místním nádražím. Nový stadion si zaslouží nejen náš fotbalový klub, který v příštím roce bude slavit 120 let od svého založení, ale hlavně celé naše město. Jde nám především o pohodlí pro naše diváky. A samozřejmě chceme takový stadion, na němž bychom mohli hrát i v případě, že se nám někdy v budoucnu podaří hrát o možnost působení v nejvyšší soutěži.“ (úsměv)

* Je o vás známo, že takový je váš dlouhodobý sen. Jak jste od něj daleko?

„Kdo sleduje naši práci, ví, že asi sedmým rokem pořád budujeme zázemí. Máme cíle, co chceme s klubem udělat, kam s ním dojít. Ať už krátkodobé, tak ty dlouhodobé. A bez pořádné infrastruktury a kvalitního zázemí ničeho nedosáhnete, nemá se cenu ani nikam hnát. My chceme jednou hrát alespoň baráž o první ligu, vzbudit v Prostějově fotbalovou horečku. A to můžeme jen se stadionem. Cítím, že teď jsme nejblíž, co jsme kdy byli. Pokud obdržíme dotaci od Národní sportovní agentury, na jejíž rozhodnutí čekáme, můžeme po skončení sezony stavět!“

* Jak by to probíhalo?

„Máme vše kvalitně připravené. Rekonstrukce by měla celkem tři etapy. V první by se udělal kompletně nový povrch, závlaha a vyhřívání, které bude zatím nachystáno, a dále osvětlení. To vyžaduje posunutí hřiště a zbourání jedné tribuny. Proběhnou práce tak, aby se pak mohla skládat nová tribuna. Následovala by druhá etapa, přičemž tribuny budou mít stejné parametry jako v Karviné, tedy skládací segmenty. Pokud to klepne, bude nás čekat třetí etapa, ale to už až v roce 2025. Zatím finančně vidíme na dvě. Kapacita stánku by měla být čtyři a půl tisíce diváků.“

* Jaký je rozpočet na celkovou rekonstrukci?

„Věřím, že se vejdeme do dvou set milionů korun. Kdybychom stavěli na takzvaně zelené louce, je to pět set milionů. To bych si už před občany neobhájil. (úsměv) Většinu finančních prostředků by měla obstarat právě dotace od NSA.“

* Kde zatím bude „A“-mužstvo hrávat své mistrovské zápasy?

„Jsme na podzimní část příští sezony domluvení s 1.HFK Olomouc. Hráli bychom tedy na stadionu v Holici, kde druhá liga byla pravidelně.“

* A v jakém stádiu je dobudování centra mládeže areálu Za Olympijskou ulicí?

„Pořád v tomto areálu něco nového budujeme a já věřím, že budeme pokračovat i v letošním roce. Zázemí pro mládež je jednou z dalších našich priorit. Nová umělá tráva, nové travnaté hřiště a vše kolem jsou výsledkem sdružených peněz samotného klubu a dotací od města, kraje a státu. Věřím, že se nám podobným způsobem podaří pokračovat a nabídnout mládeži ty nejlepší podmínky. V době, kdy vesnické kluby téměř zanikají, je důležité mít na Prostějovsku skutečně dobrou základnu pro výchovu budoucí generace hráčů.“

* Co vůbec mládež, jaké mají týmy cíle pro jarní část a jaké na ně kladete nároky, případně od které kategorie čekáte nejlepší výsledky.

„Je to pořád stejné. Za mě hodnocení mládeže má jeden základní faktor. A to je, kolik hráčů se nám podaří vychovat pro první tým. To znamená rozvíjet schopnosti talentovaných hráčů, nehrát v mládeži defenzivní fotbal, být odvážný, kreativní. Výsledky jsou samozřejmě důležité především pro jednotlivé hráče, protože potřebujete úspěch pro svoji motivaci, ale musí to být vyvážené s tím, o čem jsem mluvil. Samozřejmě nejvíc se sledují dorazové ročníky jak v žákovské, tak dorostenecké kategorii. To znamená U15 a U19. Ale já bych chtěl pochválit celé vedení úseku mládeže včetně všech trenérů. V dnešní době je jejich práce nedoceněná ještě více než v minulosti.“

* Co byste na závěr vzkázal fanouškům?

„Ať od prvního jarního zápasu chodí na stadion užít si fotbal jako skvělou zábavu. Možná úplně pokaždé nevyhrajeme, ale věřím, že tenhle tým nechá na hřišti úplně všechno.“

 

FRANTIŠEK JURA

*narodil se 25. ledna 1969 v Ostravě

* je ženatý a má pět dětí – Jakuba, Stanislava, Martina, Adama a Hanku

* základní školu absolvoval v Bedihošti, poté vystudoval Střední zemědělskou a technickou školu ve Vyškově

* vystudoval Fakultu tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci a také absolvoval obor andragogika na Pedagogické fakultě Univerzity Komenského v Praze

* fotbalu se věnoval od útlého dětství

* aktivní hráčskou kariéru spojil s kluby v regionu, začínal v Hrubčicích, odkud pokračoval v Bedihošti, Ptení, Čechách pod Kosířem a konec kariéry strávil v Hané Prostějov

* poté se dal na trenérskou dráhu, kde začínal ještě pod Sokolem II Prostějov u přípravek

* následně v celku LeRK Prostějov prošel kompletní strukturou mládeže

* první trenérské zkušenosti mezi muži nabral v Kralicích na Hané

* na rok si odskočil do Drnovic, kde vedl ligový dorost

* v roce 2011 se přesunul do role generálního manažera a zároveň trenéra „A“ mužstva 1.SK Prostějov

* od roku 2017 je předsedou klubu

zajímavost: je vášnivým posluchačem rockové hudby a fanouškem Sparty Praha