Téma, o kterém se mluvilo už pěknou řádku let. To je fotovoltaika a možnost čerpat elektrickou energii ze slunce. Dlouho se o tom ale spíše mluvilo, jenže za poslední rok nastal neuvěřitelný boom v této oblasti poté, co ceny energií rapidně vzrostly. Dnes je tak poptávka opravdu velká. A návratnost této investice se smrskla o řadu let, což situaci také nahrálo. Technologie se s vyšší poptávkou také stále rychleji vyvíjejí. A tak jsme se zeptali na novinky, ale i možnosti využití fotovoltaiky odborníka na slovo vzatého, kterým bezpochyby je Michal Lakomý, jednatele firmy Fotovoltaické panely (na snímku).

* Pokud má zákazník zájem o instalaci fotovoltaiky, jaký následuje postup?

„Po prvotním telefonátu následuje pohovor s klientem, kde zjistíme, jaké má představy a potřeby. Následuje prohlídka dané nemovitosti a poté připravíme návrh řešení fotovoltaické elektrárny. Zároveň také vyřizujeme související žádosti o dotace a dokumentaci, která je potřebná pro žádost u distribuce. Jakmile máme všechny tyto náležitosti schválené, tak můžeme panely montovat. Po instalaci zajistíme revizi a následné první paralelní připojení.“

* V posledním roce nastalo velké zdražení energií a snížila se návratnost této investice. Je to hlavní bod tohoto boomu, který nastal?

„Stoprocentně. Už dříve se o fotovoltaice začalo stále více mluvit, protože se jedná o výhodnou výrobu elektřiny, která má dlouhou životnost a nezatěžuje životní prostředí. Velmi podstatnou věcí jsou právě i ušetřené peníze. Díky dotačnímu programu Nová zelená úsporám, za kterým stojí Státní fond životního prostředí, je možné čerpat velmi zajímavé dotace a návratnost vynaložených prostředků se v důsledku zdražení energie zkrátila o řadu let. Dnes se tak bavíme například o pěti až sedmi letech, kdy se vám investice vrátí.“

* Pokračuje vysoká poptávka i v letošním roce a se zimní obdobím, nebo se situace oproti loňsku trochu uklidnila?

„Ano, je stále vysoká poptávka. Lidé si v loňském roce uvědomili, že nechtějí být závislí jak na prodejcích energií, kteří si s cenotvorbami dělají, co chtějí, tak na tom, že když se něco ve světě stane, jsme na mnohých státech opravdu závislí. Lidé chtějí být soběstační a s fotovoltaikou tak mají možnost, co se týče elektřiny.“

* Existuje nějaké řešení, které se dá využít globálně, nebo platí, že střecha od střechy je originál?

„Platí spíše to druhé. Nejedná se pouze o střechu, ale i zákazníka, protože každý má trošku jiné představy, samozřejmě i ty střechy jsou různé. Záleží tam na řadě faktorů. Ať už se jedná o typ střechy, či její technologii, velmi důležité je také její postavení vzhledem ke světovým stranám. Jednotný postup, který by se dal využít na většině míst, tak nenajdeme. Každopádně k zákazníkům přistupujeme individuálně, na základě jejich potřeb, požadavků a možností, které nám dovolí nemovitost.“

* Jak dlouhá je čekací doba na instalaci od pohovoru?

„Snažíme se ji udržovat na zhruba dvou a půl až třech měsících. Po finální domluvě se zákazníkem je v této době zahrnuto období, kdy řešíme veškerou dokumentaci, následná instalace zabere dva až tři dny. S tím, jak před rokem přišlo zdražení energií a boom, tak se některé firmy rozhodly brát i větší množství zakázek, které pak logicky nemohou stihnout, často se tam čeká i daleko delší dobu. My se snažíme jít takovou cestou, abychom řešili jen zákazníky, které opravdu stihneme během období tří měsíců zpracovat kompletně.“

* Mohl byste zjednodušeně prozradit, jak se po kompletní instalaci elektrická energie dostává do oběhu a co pro to případně musí dělat zákazník?

„Doposud nebyl problém s přepouštěním tzv. přetoků, což je vyrobená energie, která se nestihla spotřebovat, do sítě. Každopádně v dnešní době máme první instalaci, kde nám distributor nepovolil tyto přetoky. I přesto je možné fotovoltaiku udělat s tím, že je potřeba vše navrhnout tak, aby co nejvíce z vyrobené energie domácnost spotřebovala ať už aktuální spotřebou, nebo aby si ji uložila do bateriového úložiště. V tuto chvíli je to tak, že kdo přemýšlí o fotovoltaice, tak ať neváhá. Kdo si u distributora zažádá o rezervovaný výkon a dostane povolení, tak má jistotu, že je možné mít FVE s přetoky. Poté si zákazník buď může udělat virtuální baterii, nebo prodávat společnosti, jež obchoduje s energiemi.“

* Jak vidíte fotovoltaiku do budoucna?

„Technologie se rychle vyvíjí a my se snažíme s nimi držet krok. Letošní skvělou zprávou bylo to, že konečně prošla změna v zákoně a byl navýšen limit z 10 kWp na 50 kWp u mikrozdrojů, kde není potřeba u těchto elektráren řešit jak stavební povolení, tak licenci na ERU. Další legislativní změnu čekáme na konci tohoto roku, kde by se měla projednávat tzv. Komunitní energetika, kdy zákazník bude moci prodávat elektřinu třeba sousedovi. Myslím si také, že v budoucnu nás bude EU čím dál více tlačit do elektromobility. Mnoho našich klientů i s tímto počítá, a tak i díky dotacím si čím dál více zákazníků pořizuje Wallbox, což je nabíječka na elektromobil. Jsou tak alespoň připraveni, jakmile si pořídí elektromobil, tak si jej z pohodlí svého domova dobijí.“