Druhý náměstek primátora Statutárního města Prostějova Jiří Rozehnal (na snímku) má už druhé volební období na starost přípravu a realizaci stavebních investic. V jeho gesci je i péče o městské kulturní památky. Jako občan žijící ve Vrahovicích je patriotem této příměstské části a je rád, že právě tady se v posledních letech dařilo realizovat hned několik projektů. Hlavně revitalizaci pivovarského rybníčku nebo Sídliště Svornosti. Třetí osoba radnice se zmínila i o dalších akcích, které jsou v plánu prostějovské radnice nebo ve spolupráci s Olomouckým krajem.

* Poslední dobou bylo mnoho staveb realizováno ve Vrahovicích. Můžete komentovat, co vše zde bylo provedeno?

„Jako první musím zmínit dlouho odkládanou revitalizaci pivovarského rybníčku. Předcházely jí roky složitých majetkoprávních jednání a hledání možností financování. V roce 2018 jsme ho i s přilehlými pozemky odkoupili od soukromé firmy, jeho revitalizace byla realizována v roce 2022 a přišla na 12 milionů. Jen ze dna nádrže byly odtěženy stovky tun sedimentu. Dnes rybník disponuje úhlednou podobou vodní plochy, jeho okolí novým mobiliářem a stezkou zdraví. Druhou velkou akcí byla revitalizace Sídliště Svornosti, o kterou město usilovalo mnoho let. Jednání ale opakovaně narážela na nemožnost domluvit se se všemi zástupci bytových družstev na její podobě. Zadařilo se až v roce 2022 a tak se v prvním listopadovém týdnu práce konečně rozběhly. Realizovala se zejména parkovací stání, chodníky, požární komunikace, vsakovací objekty a přeložky inženýrských sítí. Došlo k rekonstrukci stávajících komunikací, chodníků, stání pro kontejnery, veřejného osvětlení, mobiliáře, nové dešťové kanalizace se vsakovacími objekty, realizována byla částečně i výsadba. Stavba v hodnotě dvaceti milionů korun měla být dokončena do 30. srpna, díky pracovnímu nasazení zhotovitelských firem a příznivému počasí se tak ale stalo o čtyři měsíce dříve, v dubnu 2023. Mrzí mě jediné, na základě odporu obyvatel jednoho z domů nebyla revitalizace provedena v celé lokalitě.“

* Plánuje město další stavební akce? Pokud ano, které lokality se týkají?

„Chceme vybudovat cyklostezku spojující Olomouckou ulici s ulicí Vrahovickou. Zatím jsme ve fázi řešení majetkoprávních vztahů k pozemkům. Cyklostezku totiž chceme vymístit z myší díry pod mostní těleso dálnice. Jednáme i se Správou železnic, která v rámci tohoto projektu kvůli bezpečnosti motoristů, chodců a cyklistů rozšíří stávající železniční přejezd. Bohužel rozšíření myší díry nelze z technických důvodů realizovat.“

* Dlouho diskutovaná je i výstavba cyklostezky, potažmo chodníku, který má vést v Určické ulici k Azylovému centru. Jak to v této chvíli s realizací vypadá?

„Dlouhodobě je známo, že dopravní situace je zde velmi nebezpečná, po frekventované komunikaci chodí klienti centra, ale jezdí zde i spousta cyklistů. Bohužel i zde se potýkáme s majiteli, kteří buď potřebné pozemky nechtějí prodat, nebo za ně žádají částky, jež nejsme schopni akceptovat. Pokud nedojde k dohodě, zvažujeme i možnost vyvlastnění ve veřejném zájmu.“

* Již dříve jste se zmínil o další velké akci, která je v plánu. Protažení obchvatu Prostějova z výpadovky na Kostelec na Hané k Mostkovicím. V jakém časovém horizontu je jeho realizace?

„Olomoucký kraj, jenž bude opět hlavním investorem stavby, pracovně nazvané severozápadní kvadrant, nyní zpracovává studii proveditelnosti. Pak bude následovat příprava územního řízení a v roce 2024 by se mohlo začít s výkupem potřebných pozemků. Tato stavba bude o polovinu levnější než severní obchvat. Nejsou zde totiž žádná přemostění a minimum přeložek. Doufám, že stavba opět ulehčí dopravou zatíženému centru města.“

* Všechny stavby, které chce město Prostějov realizovat, jsou finančně velmi náročné. Můžete zmínit, co je v plánu a o jaké částky se jedná?

„Ve druhém pololetí budou realizovány nebo započaty následující akce: druhá etapa rekonstrukce v ulicích Trávnická a Sokolská, druhá až pátá rekonstrukce chodníků v ulici Vrahovická, hospodaření s dešťovou vodou v MŠ ve Smetanově ulici, rekonstrukce budovy ZUŠ v Kravařově ulici, dopravní terminál Újezd, realizace FVE RG a ZŠ Otto Wichterleho, ZŠ v ulici Dr. Horáka, ZŠ a MŠ J. Železného, ZŠ a MŠ v Melantrichově ulici, druhá etapa generální opravy střechy a okapů ZŠ v Palackého ulici, rekonstrukce kotelny v kině Metro 70, rekonstrukce fotbalového stadionu Za Místním nádražím. A zcela jistě přijde letos na řadu projektová dokumentace na nový bazén včetně příslušenství.“

* Takové investice jsou finančně velmi náročné. Žádá město o dotace?

„Ano, některé z uvedených akcí jsou vázány na získání dotací. Je to velmi důležité a samozřejmě o finanční podporu usilujeme. Situace je ale rok od roku náročnější, dotačních titulů je méně, a pokud jsou, dochází v průběhu žádostí bohužel ke změnám vypsaných podmínek, což v konečném důsledku vede ke snížení počtu úspěšných žadatelů. Z tohoto důvodu máme investiční projekty důsledně připraveny, abychom mohli flexibilně zareagovat na změny. Nyní netrpělivě čekáme na vyhodnocení žádostí o dotace na akce terminál Újezd, parkovací dům Újezd, dále montáž fotovoltaiky na pěti městských objektech, zejména základních školách.“