Třídenní keltský svátek se po roce opět vrací do plumlovského kempu Žralok, aby znovu vyslal poselství dávných věků. Od čtvrtka do soboty se kempem ponesou tóny staré kultury, již pro nejen náš region před lety objevil Tom Somr neboli Starý Viking. S ním jsme si povídali o mezinárodním festivalu uznávaném v mnoha zemích světa. Keltská noc 2025 se bude konat od 17. do 19. července už po dvaadvacáté. Byla by ještě starší, proticovidové restrikce ji ale o dva ročníky připravily.
* Kolik účinkujících letos vystoupí v programu a z kolika zemí jsou?
„Celkově na Keltské noci 2025 vystoupí 30 souborů, na 150 umělců z 12 různých zemí. Jedná se jak o hudebníky, tak i tanečníky, ohňové mágy, umělecké řemeslníky a propagátory keltské kultury.
Kromě českých a moravských umělců přijedou také účinkující z Argentiny, Skotska, Irska, Itálie, Rakouska, Španělska, Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska a Francie.“
* Na které novinky se mohou návštěvníci festivalu letos těšit?
„Největší novinkou je Triddana – skupina z Argentiny založená v roce 2011, která je jednou z výrazných skupin keltského folkmetalu. V současnosti koncertuje po Evropě a byla již účastníkem mnoha velkých evropských festivalů. Ve své hudbě kombinuje konvenční rockové nástroje s tradičními keltskými nástroji (Highland Pipes, Irish Whistles).
Dalšími novinkami jsou: Dziewanna – skupina z Polska se zpěvačkou Jagoda Suchy s vlastní tvorbou ve stylu severského mystického folkrocku.
Tempus – brněnské skupina hrající world music s rockovými prvky, inspirovanou středověkými melodiemi. V čele se zpěvačkou Lindou Ravena působí na hudební scéně již více než 17 let.
Silent Stream of Godless Elegy – moravská folkmetalová skupina z Ostravska, která se řadí k pionýrským průkopníkům tohoto stylu na Moravě i v celé ČR. Ve svých skladbách se nebojí do metalové hudby využít moravské nápěvy a nástroje jako housle, cimbál, violoncello.“
* Přijede i SLIOTAR z Dublinu? Pokolikáté budou na KN vystupovat? Pojí vás za ty roky přátelství?
„Ano, je to tak. Skupina Sliotar samozřejmě nemůže na KN chybět a letos přijede již po 21. Keltskou noc provází tato skupina od roku 2003. Se Sliotar jsem se seznámil v roce 2002 v Dánsku na jednom festivalu, kde účinkovali, já tam také hrál se svojí tehdejší skupinou Comely Grace. Po festivalu jsme se dali společně do řeči a také vypili pár piv, bylo to v srpnu. Já měl za sebou právě 1. ročník Keltské noci, která proběhla koncem července. Nabídl jsem jim účast na 2. ročníku, kterou nadšeně přijali. No a od té doby ještě ani jednou na KN nechyběli. Samozřejmě nás za ta léta spojuje velké přátelství, které se ještě více prohloubilo mou organizací mnoha koncertů Sliotar v Dánsku, natáčením jejich CD v roce 2017 v mém domácím nahrávacím studiu v Odense, které jsem i spoluprodukoval, a v neposlední míře několika mými osobními návštěvami u nich v Dublinu.“
* Bude i další legenda KN Tomáš Kočko. Pokolikáté ho diváci uvidí a jak se na KN vůbec dostal?
„Když jsem plánoval úplně 1. ročník KN na začátku roku 2002, chtěl jsem plánovaný program se dvěma zahraničními skupinami (Comely Grace – DK, Gone Jones – IRL, AUS), s nimiž jsem se již dohodl, doplnit ještě o jednu skupina z Čech nebo Moravy, která by žánrově zapadla do konceptu keltského programu. Hledal jsem na internetu a našel v té době ještě málo známého hudebníka Tomáše Kočka, který ve své hudbě spojoval právě staré keltské rytmy se slovanskou melodikou hudby z Beskyd, odkud Tomáš pochází. To se mi líbilo a Tomáše jsem kontaktoval. Tomáš nabídku účasti na 1. ročníku KN přijal a od té doby je se svým Orchestrem stálicí našeho festivalu.“
* Bude vystupovat někdo z našeho regionu, a pokud ano, tak kdo?
„Z našeho regionu vystupují na KN každoročně Happy To Meet, skupina ze Šumperka, skvělí muzikanti a vokalisti, kteří vždy okoření festival svou keltskou hudbou v zemitém rockovém provedení. Další skupinou (částečně) z regionu jsou Barbar Punk, mají základnu na zámku ve Ptení, na němž se usadil jejich zpěvák Horset a vdechl mu nový život. Členové Barbar Punk prošli mnohaletým vývojem, kdy se z mladých barbarů, křepčících po pódiu, stali postupně i dobrými muzikanty a našli si svůj vlastní ojedinělý styl a tím i cestu na Keltskou noc. Vždy se i v rámci keltské hudby snažím o její pestrost a Barbar Punk jsou velmi pestří.“ (úsměv)
* Uskuteční se i výuka tanců?
„Výuka irských tanců nemůže na KN chybět. Letos proběhne ve dvou různých dnech pod taktovkou dvou různých souborů. Ve čtvrtek povede výuku irských tanců skupina Fiach Bán z Olomouce a v sobotním odpoledni proběhne výuka pod vedením brněnské skupiny Démáirt. Kromě výuky tyto soubory mají samozřejmě i svá taneční vystoupení v programu KN a své tance předvede i skupina Eriu z polského Krakowa.“
* A co keltské boje?
„Ano, keltské boje budou k vidění během sobotního odpoledne. Jsem v jednání s několika soubory a zatím tedy nemohu uvést konkrétní jméno, ale návštěvníci se to dozvědí již brzy na našich sociálních sítích.“
* Co bylo a je prioritou při sestavování programu KN?
„Prvních 20 let Keltské noci byla moje tvorba programu festivalu podmíněna neustálým hledáním možných interpretů keltské či irské hudby na internetu, sledováním skupin tohoto žánru na YouTube, hlavně live videa z koncertů, protože mnoho skupin zní úplně jinak ze studiových nahrávek než při živých koncertních vystoupeních. Pak si musí člověk zhodnotit, jestli ta či ona skupina zapadne do celkového konceptu Keltské noci. Tato práce není jednoduchá, protože skupiny tohoto žánru nespadají do portfolia mainstreamových medií, rádia a televize, takže člověk musí opravdu hledat, kde se dá. Jak ukazuje celková historie a vývoj Keltské noci, zatím se nám tato práce daří. Většina i světových umělců, kteří na KN účinkovali, o nás šíří ty nejlepší reference a má zájem se vracet.“
* Z čeho budou sestávat workshopy?
„Workshopy budou obsahovat jak hudební výuku irské kytary, flétny, tak i ukázky keltských řemesel a stylu života, bude tam keltský kovář, tkaní příze na kolovrátku, spirituální témata, důraz bude také kladen na velkou roli bylin a přírody ve stravě a léčitelství.“
* Řada lidí si ráda odváží nějakou upomínku na KN. Budou mít možnost si něco koupit?
„Jako každoročně přijede velká spousta stánkařů, kteří nabídnou návštěvníkům jak různou pestrou stravu a občerstvení, tak i mnoho řemeslných výrobků z kůže, ze dřeva, keltské a jiné přírodní šperky, různé oděvy, budou tam i různé hry a aktivity pro děti.“
* Keltská noc letos obdržela významnou cenu. O co přesně se jedná?
„Ano, je to tak. Mezinárodní hudební festival Keltská noc Plumlov získal Cenu Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury v kategorii Cena veřejnosti. Je to pro nás velká pocta a ocenění více než 22leté práce všech organizátorů na rozvoji a kvality festivalu. Vážíme si toho o to víc, že tato cena byla udělena na základě hlasování občanů – návštěvníků a příznivců Keltské noci Plumlov z ČR i ze zahraničí. Moc děkujeme všem za hlasy a přízeň, zároveň je to pro nás obrovský závazek do budoucna, aby Keltská noc pokračovala ve svém poslání a udržela si svou kulturní úroveň. Velké díky patří samozřejmě také všem účinkujícím, kteří vlastně festival budují svou úrovní spolu s námi, další velký dík Olomouckému kraji, městům Prostějov a Plumlov, partnerům festivalu a také samotnému kempu Žralok za mnohaletou podporu Keltské noci, která se stala nedílnou součástí kulturního léta našeho regionu s velkým přesahem do celé ČR i do zahraničí.“
* Jaká je vaše vize ohledně KN do budoucna a v čem by se dal festival ještě vylepšit?
„Jedna věc je jistá, že Keltská noc si jako kulturní akce udrží své zaměření výhradně na hudbu s keltskými kořeny, irský tanec a s tím spojené vedlejší aktivity jako keltská řemesla, workshopy a spirituální přednášky. Naše vize je dál přibližovat a připomínat zábavnou formou keltskou historii našeho kraje. Určitý kvalitativní růst je vždy možný a my se o to určitě budeme snažit. V Evropě a na světě je stále mnoho významných skupin v oblasti keltské/irské hudby, které u nás ještě nehrály. Vše je ovšem limitováno finančními možnostmi festivalu, spousta světových umělců je pro nás zatím z tohoto důvodu nedostupná, ale určitě na tom chceme dál pracovat. Každoročně se zlepšujeme i v organizačním zabezpečení festivalu, ale i zde jsou určité limity, které nemůžeme ovlivnit.“
* Jak byste na závěr formuloval pozvání na Keltskou noc 2025?
„Přátelé, čekají vás tři dny plné keltské a irské hudby, irských tanců, keltských řemesel, spousta doprovodného programu, ale také pověstná krásná, kamarádské a uvolněná atmosféra, dobré jídlo a pití, včetně keltské medoviny. Přijďte si Keltskou noc s námi užít, těšíme se na všechny z vás, kteří přijedou s dobrou vůlí a otevřeným srdcem za krásným zážitkem. Nechť bohové ochraňují festival Keltskou noc na jeho dlouhé pouti kulturním světem.“
RÁMEČEK
Vstupenky jsou již od prosince v předprodeji na ticketstream.cz, přímý vstup na předprodej a další informace najdete na webu keltska-noc.cz. Vstupenky budou již brzy i v některých kamenných předprodejích (info na webu KN) a samozřejmě i k zakoupení přímo na místě u vstupu do areálu.