Dnes je čtvrtek 11.6.2026, svátek slaví Bruno
David Ševčík: „Sezónu nemůžeme hodnotit jako úspěšnou, pomýšleli jsme výš. Povedený závěr ji alespoň vylepšil“
Foto: archiv Večerníku

Už mnoho let je David Ševčík hlavním trenérem házenkářů TJ Sokol Kostelec na Hané HK. Za celou dobu svého působení ve funkci kouče tým vždy (kromě jediné výjimky) dovedl k umístění v horní polovině tabulky 2. ligy mužů JM, což se díky výbornému finiši po dlouho spíše utrápené sezóně povedlo i tentokrát. Přesto zůstala šestá příčka dost za původním očekáváním, a nejen o tom jsme si po závěrečném duelu proti Hustopečím s Davidem obsáhle povídali.

 * Jaké bylo poslední střetnutí soutěžního ročníku?

„Proti papírově slabším soupeřům se nám odnepaměti hraje hůř, jako by vědomí ne tak silného protivníka spouštělo v klucích určitou lehkomyslnost. Horší začátek jsme však naštěstí docela rychle překonali a pětigólovou šňůrou šli do vedení, které se nám pak celý zbytek zápasu dařilo udržovat. Utkání jsme tak měli pod kontrolou, chvílemi utekli na větší rozdíl, potom se hosté zase trochu dotáhli. A tak pořád dokola, protože naše obrana dnes nebyla dobrá. Na druhou stranu jsme hráli výborně v útoku, oboustranně ofenzivní duel přinesl spoustu branek a pro diváky velmi pohlednou házenou. Nejdůležitější je, že jsme doma bez větších problémů vyhráli a sezónu zakončili vítězně.“

* V závěru jste prostřídali celou sestavu, že?

„Ano. Jako vždy jsme chtěli, aby si kluci z lavičky zahráli v rámci možností co nejvíc, proto je škoda, že se nám nepodařilo soupeři odskočit na větší a tím pádem rozhodující rozdíl dříve než nějakých pět minut před koncem. Hustopečští hráči jsou ale zvyklí prohrávat, ani ztráta šesti sedmi gólů je tak nezlomila a bez ohledu na ni se pořád maximálně snažili skóre co nejvíc zkorigovat. Proto někteří naši borci naskočili až na několik posledních minut a ne dřív, jak jsme chtěli.“

* Proč jste tentokrát dostali tolik branek?

„Byla tam z naší strany trochu lehkomyslnost, jak už jsem řekl. Zatímco v několika předchozích zápasech fungovala naše defenziva ve spolupráci s gólmany většinu času dobře a místy až výborně, tak dnes jsme bránili mnohem hůř. Už za první poločas nám Hustopeče daly čtrnáct branek, což jsme od Prostějova v derby dostali za nějakých padesát minut. A dnešních osmnáct inkasovaných gólů po přestávce je fakt příliš, kluci v poli oběma brankářům tentokrát moc nepomohli. Naštěstí útočnou činnost jsme měli velice kvalitní, takže oba body zůstaly doma, což je hlavní.“

* Jak bude znít hodnocení celé uplynulé sezóny?

„Úspěšná pro nás rozhodně nebyla, protože před jejím začátkem jsme si dávali poměrně vysoké cíle a pomýšleli i na medailové umístění s tím, že chceme bojovat o třetí pozici. Bohužel jsme při hodně těžkém losu vůbec nezvládli podzimní vstup do soutěže, něco podobného se kromě vítězství v Kuřimi navíc zopakovalo i v první polovině jara. Tím jsme poztráceli strašně moc bodů, dlouho se pohybovali ve spodní půlce tabulky, pět kol před koncem klesli dokonce na deváté místo. A nevypadalo to s námi vůbec optimisticky. Naštěstí finiš od vydařeného utkání s Olomoucí nám vyšel mnohem lépe, pěti posledními výhrami za sebou jsme sezónu aspoň částečně vylepšili. Šesté místo není vyloženě špatné, ale dvacet jedna nasbíraných bodů je v porovnání s minulými roky o dost méně. A můžu jen zopakovat, že jsme mířili podstatně výš.“

* Váš syn Honza Ševčík po derby řekl, že v roli hráče asi bylo jeho posledním. To hodlá už ve čtyřiadvaceti letech uzavřít aktivní kariéru?

„Jéňa se už chce víc zaměřit spíš na trenérskou kariéru, nejspíš proto něco takového po derby řekl. Já si však nemyslím, že jeho ukončení hráčské dráhy je v tuto chvíli napevno dané. Podle mě může dát přednost trenéřině a zároveň dál pokračovat i jako hráč s tím, že nemusí nastupovat do každého utkání, třeba jen někdy. Určitě si o tom ještě popovídáme a rozebereme to, každopádně budu respektovat jeho rozhodnutí. Nicméně já jsem aktivní kariéru končil až ve svých třiapadesáti letech v brazilském Riu de Janeiro, tak Honza nemusí definitivně seknout s hráčskou dráhou už ve čtyřiadvaceti. (smích) Ještě je mladý, takže uvidíme.“

* Co nyní přijde dál z týmového hlediska?

„Teď budou mít kluci nějakou dobu volno, pak přijdou na řadu spíš volnější rehabilitační tréninky i zábavnou formou. No a po červencových dovolených odstartujeme začátkem srpna společnou přípravu na novou sezónu. V jakém hráčském složení, to bych v tuhle chvíli zatím nechtěl předjímat, každopádně velká většina kádru by měla zůstat pohromadě.“