Hodně povedenou sezónu má za sebou prostějovský tenista Vít Kopřiva (na snímku). Během roku 2021 se na žebříčku ATP posunul téměř o stovku míst až do druhé světové stovky. Senzací bylo především jeho vítězné tažení na skvěle obsazeném turnaji ve švýcarském Gstaadu, kde z kvalifikace postoupil až mezi nejlepší čtyři a dokázal porazit v té době desátého hráče světa Denise Shapalova z Kanady. K tomu přidal i čtyři starty v semifinále challengerů. „Byl to dobrý rok, ale teď už mám v hlavě ten příští,“ dívá se dopředu hráč TK Agrofert Prostějov.

 

 

 

* Jak se ohlížíte za zatím životní sezónou?

„Jsem rád, že taková byla. Ale už je za mnou a jsem v přípravě na tu další. Nedá se vzpomínat na to, co bylo. Musím se dívat dopředu, jen tak se můžu posunout ještě výš. Byl to úspěšný rok, zkusím na něj navázat. Věřím, že to půjde, přestože po návratu na kurty nebyly výsledky úplně ideální. Doufám, že se to zlepší.“

* Měl jste již prostor vyhodnotit v sobě, co se změnilo ve vaší hře? Díky čemu přišly výrazně lepší výsledky než v předchozích letech?

„Na nic převratného jsem nepřišel. Moje hra šla jednoznačně nahoru, to je pravda. Zřejmě jsem se adaptoval na styl a úroveň hry na challengerech. Celý rok jsem je hrál pravidelně, zvykl jsem si na to, že na takových úrovních jsou nesmírně kvalitní hráči. Tenis umí úplně všichni.“

* Platí, že špička se neustále rozšiřuje?

„Přesně tak, dávno není pravdou, že tenis pořádně umí jen hráči z první stovky. Hráči do nějakého sedmistého místa mají vesměs vysokou kvalitu. Je to jen o tom, jak se zadaří v konkrétním turnajovém týdnu. Teď jsem měl možnost hrát na této úrovni pravidelně a to mé hře pomohlo. Zvykl jsem si na jiný level a nějaké výsledky přišly.

* Dříve byly rozdíly mezi tenisty na okruhu větší. Jak je těžké bojovat v tak velké konkurenci o své místo na výsluní?

„Není to opravdu snadné. Tenis se strašně vyrovnal, s tím souhlasím. Sám jsem během roku porážel žebříčkově výše postavené soupeře, na druhé straně prohrál s hráči, kteří jsou ve světovém pořadí pode mnou. Žádný zápas prostě není dopředu vyhraný. Rozhodují detaily. Minimální rozdíl ve výkonu se pak podepíše pod konkrétní výsledek.“

* Schopnost podávat špičkové výkony opakovaně se stává nutností, že?

„Je to tak. Extrémně důležitá je mentální stránka, na které se snažím pracovat. Udržet pozitivní myšlení je zkrátka klíčové, protože fyzicky jsou na tom hráči podobně. Každý ví, že když nebude mít odpovídající kondici, neuspěje.“

* Je těžké udržet si dobrou náladu po porážkách, které ke sportu patří?

„Na okruhu se s takovou situací střetne naprostá většina tenistů. Proto je důležité se i z bolestivé porážky hodně rychle oklepat. Dostat ji z hlavy. Čím dříve se to povede, tím lépe. Můžete jít dál.“

* V závěru sezóny jste vyrazil na šňůru v Jižní Americe, což není úplně obvyklé. Pro fanoušky je to poměrně velmi neznámá destinace, jaké jsou vaše zkušenosti?

„Je to trošku něco jiného než turnaje v Evropě. Třeba z pohledu vyšší nadmořské výšky, to je opravdu velký rozdíl. Ale takový jsem zatím hrál jeden. Dají se vybrat turnaje, kde se nehraje v horách. Odlišností je víc. Jiný jazyk, jiná kultura a prostředí. Všechny turnaje jsou na antuce, což je pro mě dobře, protože ji mám rád. I proto jsem tuto variantu závěru sezóny zvolil. Tamní prostředí mám docela rád. Pořádají velký počet turnajů, dal by se tam strávit celý rok. Ale zase tak dobré to tam není.“ (úsměv)

* Také spíše změna na konci roku?

„Pro zpestření to není vůbec špatná šňůra. Byl jsem tam podruhé, za mě je to dobrá volba, ale každý si na to musí udělat svůj názor. Někdo má tyto turnaje rád, jiný ne.“

* Třeba i kvůli tomu, že v žádném turnaji prakticky neexistuje lehčí soupeř?

„Z tohoto pohledu je to opravdu hodně náročné. V každém zápase jdete na antukového specialistu, který je na tomto vážně doma. V Evropě se vám stane, že jdete na soupeře, který je lepší na rychlejším povrchu a pak je zápas snadnější. To se vám v Jižní Americe nestane. Třeba kvalitních Argentinců je strašně moc. V každém utkání musíme hrát opravdu dobře, abyste měl šanci vyhrát.“

* Jaké máte představy o příští sezóně? Dáváte si nějaké žebříčkové cíle?

„Z několika pohledů jsem v nové situaci. Dostal jsem se do dvoustovky a také sezóna byla tentokrát kratší. Ukončil jsem ji na začátku listopadu a dal si na chvíli pauzu na odpočinek. Tak jsem to udělal poprvé. Proto je to všechno trošku posunuté. Do nové sezóny půjdu dříve už v Austrálii, což je také novinka. Proto vlastně ani sám nevím, co od ní můžu očekávat.“

* Je vůbec něco, co se nezměnilo?

„Představa o přípravě. Budu co nejvíce trénovat, protože to se mi vždy vyplatilo. Bez pořádné přípravy to prostě nejde. Jedině tak můžou přijít nějaké výsledky. Pochopitelně bych si chtěl svoji pozici udržet, a když to půjde, ještě ji třeba vylepšit.

* Přemýšlel jste o skladbě turnajů? Plánujete kvalifikace podniků ATP, nebo spíše chcete hrát challengery, kde se dostanete přímo do hlavní soutěže?

„Začátek je daný. V Austrálii absolvuji jeden přípravný turnaj. Buď challenger, nebo kvalifikace ATP. Ještě uvidím, jaké variantě dám přednost. Rozhodnu se podle toho, jestli se někde dostanu do hlavní soutěže. Pak mě čeká kvalifikace na Australian Open. Co se bude dít dál, to vlastně pořádně nevím.“

* Nechcete plánovat?

„Spíš to nejde. Vedení ATP podle mého v současné době dělá hodně nešťastně program challengerů. Je zveřejněný velmi krátkou dobu dopředu. Zavedlo se to loni kvůli covidu, zatím to pokračuje. Dlouhodobé plánování tak vlastně není možné. Nemá ani smysl, když nevíte, kde se bude jaký turnaj hrát. Převážně počítám se starty na challengerech, a když bude možnost zahrát si ATP turnaj, tak to samozřejmě zkusím.“

* Třeba se stejným výsledkem jako v Gstaadu, kde jste z kvalifikace postoupil až do semifinále velkého antukového turnaje?

„To by určitě špatné nebylo. Zopakovat něco podobného by nebylo špatné. Udělám, co půjde, třeba to vyjde.“ (úsměv)

 

VÍT KOPŘIVA

* narodil se 15. června 1997 v Bílovci

* hráč TK Agrofert Prostějov

* měří 178 cm a váží 69 kg

* profesionál na okruzích ATP či ITF je od roku 2015

* na challengerech a okruhu ITF získal pět titulů ve dvouhře a jedenáct ve čtyřhře

* v hlavní soutěži na okruhu ATP Tour debutoval červencovým Swiss Open Gstaad

* jako druhý hráč od roku 2012 postoupil při premiéře na mužském okruhu hned do semifinále

* jeho osobním trenérem je prostějovský patriot Jaroslav Pospíšil

* nejvyšší umístění na žebříčku mu patřilo 26. července 2021, kdy byl 191. v listopadu letošního roku, momentálně mu patří 198. pozice

* ve čtyřhře vyhrál s parťákem Jiřím Lehečkou turnaj v italském Milánu a nejvýše to dosáhl na aktuální 289. příčku

* na Grand Slamu se prozatím pokoušel prosadit jednou na US Open, ale skončil hned v 1. kole kvalifikace

* v kariéře si doposud vydělal 171 136 amerických dolarů (téměř 4 miliony korun)

zajímavost: bydlí ve Fulneku, kde žije i bývalá hráčka prostějovského klubu a dvojnásobná wimbledonská vítězka Petra Kvitová