Starosta Čech pod Kosířem Milan Kiebel je bezpochyby zkušeným harcovníkem. Ve funkci starosty působí již od roku 2010, v zastupitelstvu dokonce figuruje už od roku 2002. Navzdory tomu svůj elán rozhodně neztrácí. Naplno se to projevilo nejen v roce 2023, kdy obec po zásluze získala titul Vesnice roku Olomouckého kraje, ale i při odpovídání na otázky Večerníku, které vzal velice zodpovědně a důkladně.
* Co se vám v Čechách pod Kosířem v posledních dvou letech podařilo?
„Mezi nejvýznamnější investice patří vybudování workoutového hřiště, jež slouží ke sportovnímu vyžití všech generací. V obecních bytech jsme vyměnili stará okna a dveře za plastová, což přineslo lepší tepelnou pohodu a úsporu energií. Realizovali jsme také výstavbu nového chodníku v Komenského ulici a dokončili první etapu opravy Tyršovy ulice, včetně nové komunikace, chodníků, vjezdů a podélného parkovacího stání. Důraz klademe i na péči o historické památky – opravili jsme sochu svatého Jana Nepomuckého na náměstí Svobody a kapličku svaté Panny Marie Lurdské na Kosíři. V oblasti ekologie jsme zdarma pro většinu občanů zajistili nádoby na třídění odpadu a za Tyršovou ulicí jsme vysadili 86 ovocných stromů. Pro zlepšení informovanosti obyvatel jsme provedli generální opravu bezdrátového rozhlasu.“
* Je naopak něco, co se nedaří?
„Jedním z palčivých problémů je absence sběrného dvora, který by umožnil efektivnější nakládání s odpady. Zároveň bychom rádi modernizovali parkovací systém na záchytném parkovišti, aby bylo možné platit bezhotovostně, což by usnadnilo parkování a placení parkovného zejména turistům. Dalším naléhavým problémem je oprava jednotné kanalizace pocházející ze 70. a 80. let minulého století, dnes již nevyhovující moderním požadavkům. Rekonstrukce je však finančně náročná a zatím na ni chybí potřebné finanční prostředky.“
* Jaké plány máte pro letošní rok?
„V letošním roce se chceme zaměřit na řadu důležitých investic, jež zlepší kvalitu života v naší obci. Jedním z klíčových projektů je druhá etapa komplexní rekonstrukce Tyršovy ulice, která bude zahrnovat rekonstrukci vozovky, chodníků, vjezdů a vybudování podélného parkovacího stání. Dále připravujeme opravu části místní komunikace v Havlíčkově ulici. Všechna tato opatření přispějí k bezpečnější a komfortnější dopravě. Velkou prioritou je také ekologická udržitelnost. Plánujeme instalaci fotovoltaické elektrárny v areálu čistírny odpadních vod. Připravujeme také výstavbu nového venkovního pódia v zahradě multifunkční budovy pro kulturu a sport, což umožní zkvalitnění nejrůznějších pravidelně pořádaných společenských a kulturních akcí. A nezapomínáme ani na modernizaci komunální techniky.“
* Kdybyste měli pro obec volně k dispozici 10 milionů korun, do čeho byste je investovali?
„Jednou z klíčových investic by byla koupě místní fary od farnosti. Tento objekt by mohl sloužit jako zázemí pro plánovanou přístavbu domu s pečovatelskou službou, konkrétně pro lůžkovou část hospicového typu. Takové zařízení by pomohlo mnoha rodinám, jež potřebují podporu při péči o své blízké. Dalším důležitým krokem by bylo vybudování lávky přes Český potok ve směru od radnice k nově vybudovanému multifunkčnímu sportovnímu areálu, k nově postaveným rodinným domům v ulici Na Výsluní a ve směru na hřbitov. V současnosti musí chodci, a to včetně dětí, vstupovat do vozovky, což je nebezpečné. Lávka by výrazně zvýšila bezpečnost a pohodlí chodců v obou směrech. Opravili bychom spojovací chodník mezi ulicí Lípy a náměstím Svobody, čímž bychom usnadnili pohyb obyvatel po centru obce. Investovali bychom také do nové komunikace v ulici Za Olšemi, která je v nevyhovujícím stavu. Abychom snížili provozní náklady a byli šetrnější k životnímu prostředí, vyměnili bychom všechna svítidla v obecních objektech za moderní a úspornější LED osvětlení. Část prostředků bychom určitě použili na údržbu a modernizaci obecních bytů. S chutí chceme pokračovat v dalších projektech přinášejících další zlepšení naší obci a jejím obyvatelům.“