Kostelík na Stražisku je i díky svému umístění na vršku skutečnou dominantou obce. Loni v létě se tu však zastavil čas, zdaleka viditelné kostelní hodiny totiž stále ukazovaly za čtyři minuty jedna. Nyní je vše opět v pořádku, hodiny jdou i odbíjí přesně. Opravy se ovšem nedočkal pouze hodinový strojek, ale celý kostel.
Tohle místo už opravdu hodně pamatuje. Na vyvýšenině nad Stražiskem kdysi stával hrad Grünberg neboli stražiště. Ten měl střežit důležitou cestu vedoucí ze střední Moravy přes Konici k Jevíčku a do Čech. V průběhu 16. století zcela zpustl a s ním i ves v podhradí. Z hradu dnes zbyla pouze část hradního příkopu, hradní zříceniny vzaly za své při stavbě barokního kostela Andělů Strážných, který spravuje místní farnost.
Kostelík, k němuž stoupá křížová cesta tvořená čtrnácti zděnými kapličkami, se v průběhu uplynulého roku dočkal zásadní rekonstrukce. Ta probíhala od září až do poloviny prosince. Díky ní už objekt tolik netrápí vlhkost. Nedávno se úprav dočkala i divoce rostoucí zeleň v okolí kostela. A to není vše! Opravit se totiž podařilo i kostelní hodiny, na jejichž nefunkčnost Večerník koncem minulého léta upozornil jeden z návštěvníků oblíbeného koupaliště. Nyní už je vše jinak. „Hodiny už jdou a odbíjí přesně. Spravil je nějaký šikovný pán nedlouho po vyjití článku ve Večerníku,“ reagovala na náš dotaz hospodářka obce Dagmar Komárková.
Na strojek ve věži kostela na Stražisku nebylo velké spolehnutí ani v minulosti. I proto se život v obci spíše řídil příjezdem a odjezdem vlaků než podle nich. Mimo jiné to ve své knize zmínil spisovatel a novinář Edvard Valenta. Strojek v polovině šedesátých let úspěšně opravil i slavný vynálezce Otto Wichterle, který sem společně se ženou Lindou zajížděl každé léto. I díky tomu získal čestné občanství Stražiska.