Aby vládní opatření fungovala, musí spolupracovat obě strany. Jak vláda, tak obyvatelé. Na fotografiích vidíme různé členy vlády, jak nedodržují rozestupy a nemají roušky. To samé bohužel platí také pro běžné občany. I když je přikázáno nošení ochrany úst a nosu na venkovních prostranstvích, jestliže v dosahu dvou metrů je jiná osoba, mnoho lidí nejen toto nařízení ignoruje.

Městská policie má za úkol dohlížet na dodržování zavedených restrikcí. „Strážníci se denně v rámci běžného výkonu služby zaměřují na kontroly dodržování všech platných mimořádných opatření. Během dne probíhá několik takových kontrol. Kontrolována jsou restaurační zařízení, bary, nošení roušek na stanovených veřejných místech, zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech,“ ujistila Tereza Greplová, tisková mluvčí Městské policie Prostějov.

Strážníci řeší preventivně oznámení od obyvatel. „Prověřují i různá oznámení od občanů, která se týkají možného porušení těchto opatření. Snaží se působit především preventivně. Zjištěné protiprávní jednání bývá v převážné většině řešeno domluvou, závažnější prohřešky jsou oznámeny příslušnému správnímu orgánu,“ konstatuje Greplová.

Bezrouškařů přitom od září nebylo tolik. Na druhou stranu provozovny, jako jsou například restaurace či hospody, dělají problémy. „Od září strážníci řešili jedenadvacet přestupků týkajících se porušení mimořádných opatření. Byla to čtyřkrát provozovna, čtrnáctkrát nenasazená rouška a třikrát konzumace alkoholu na veřejném prostranství,“ vyčíslila mluvčí prostějovských strážníků.   

 

Aktuální koronavirové zpravodajství najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 26. října