Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo výzvu k novému programu podpory COVID 2021. Žádosti budou podnikatelé moci podávat od 12. dubna. Výzvu k programu COVID – Nepokryté náklady resort zveřejní 1. dubna.

  • Firmy si budou moct vybrat jednu z těchto dvou kompenzací, která je pro ně výhodnější. Nové programy nahradí dosavadní specifické dotační tituly jako COVID – Gastro – Uzavřené provozovny či COVID – Nájemné.
  • První program COVID – 2021 navazuje na program COVID – Gastro – Uzavřené provozovny. Je postaven na stejném principu, ale kompenzuje místo 400 Kč na zaměstnance 500 Kč. Platit bude pro všechny podniky s minimálním propadem tržeb v porovnání s loňským nebo předloňským lednem a únorem o 50 %.
  • Pokud má firma do tří zaměstnanců, minimální částka bude vždy 1 500 korun, ať už má jednoho, nebo tři pracovníky, to znamená, že tento podnikatel získá 45 000 korun za měsíc.

Pomoc se týká období od 11. ledna 2021 do 31. března 2021. Žádosti do programu COVID – 2021 bude MPO přijímat do 31. května 2021.

Profesní organizace žádaly ještě alternativní program, který by zohledňoval propad tržeb. Vláda proto schválila i dotační titul COVID – Nepokryté náklady, k němuž podrobnosti zveřejní MPO ve čtvrtek 1. dubna. Podnikatelé si tedy budou moci vybrat ze dvou vzájemně alternativních dotačních titulů, jejich souběh možný nebude.

Žádosti do programu COVID – 2021 budou podnikatelé podávat přes informační systém AIS. Podrobnosti jsou na webu www.mpo.cz/covid-2021. Program COVID 2021 budou podnikatelé moci kombinovat s Antivirem, nelze ho ale spárovat s novým kompenzačním bonusem. Podpora z COVID 2021 respektuje dočasný rámec Evropské komise.

Srovnání programů je k dispozici v letácích na webu MPO. Poradí i linka 1212, dotazy lze posílat přes e-mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Přehled aktuálních programů pro firmy a OSVČ nejen v gesci MPO najdete na www.mpo.cz/koronadotace.