V České republice se od pondělí 3. května opět otevřou kadeřnické a kosmetické salony. V Praze budou lidé dokonce znovu moci navštívit muzea a galerie. Změny čekají také žáky základních škol. Všichni žáci se ale do lavic vrátí pouze v Praze a v šesti krajích republiky. Olomoucký kraj mezi nimi bohužel stále není. Od 10. května navíc otevřou obchody a všechny zbývající mateřské školy se třídami ve všech ročnících, nejen tedy pro předškoláky.

Žáci zpátky do škol, ale jen někde

V České republice se od pondělí 3. května opět otevřou kadeřnictví, kosmetické salony a další provozovny spojené s péčí o tělo a o zvířata, které byly dosud zavřené kvůli epidemii onemocnění covid-19. V Praze a šesti krajích s nejpříznivější epidemickou situací se navíc od nového týdne vrátí do lavic žáci druhého stupně základních škol, zatím rotačně. Otevřou se tam také galerie a muzea. Ze tří na sedm stoupne počet krajů, kde mohou do mateřských škol chodit všechny děti, nejen předškoláci.

Otevírá se i část služeb

Provozovny kadeřnictví, manikúry, pedikúry, kosmetických nebo masážních salonů budou moci od pondělí 3. května poskytovat své služby za přísných opatření. Obsluha bude moci v jeden čas poskytovat službu vždy jen jednomu zákazníkovi. Mezi místy, kde jsou klienti obsluhováni, musí být rozestup minimálně dva metry. Lidé, kteří budou chtít služeb využít, se budou moci prokázat několika typy testů a potvrzení.

Testování

Profesionálně provedený PCR test bude platit sedm dní od odběru, antigenní test provedený na certifikovaném místě bude možné využít 72 hodin. Možné bude použít i doklad zaměstnavatele o provedeném antigenním testu, případně čestné prohlášení o testu ze školy. Povoleno bude zároveň podrobit samotestu zákazníka přímo v provozovně, podle čtvrtečního vyjádření ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by to ale mělo být spíše výjimečné řešení. Takový test navíc bude platit jen na daném místě. Nebude tak možné se nechat otestovat v kadeřnictví a stejný test posléze uplatnit ještě například na kosmetice.

Rotační výuka

Od pondělí 3. května se budou moci do tříd vrátit žáci druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií v sedmi regionech, a to Královéhradeckém, Plzeňském, Karlovarském, Středočeském, Libereckém, Pardubickém kraji a v Praze. Čeká na ně rotační výuka, týden se budou učit ve škole, týden z domova. Podle statistik Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy by se rotační výuka na druhém stupni měla týkat 192 878 dětí. V pondělí by do škol měla přijít asi polovina z nich. Rotační výuka se bude týkat i dvou nejnižších ročníků ve 28 šestiletých gymnáziích a čtyř nižších ročníků ve 130 osmiletých gymnáziích. V některých částech Česka se od pondělí 3. května rozšíří také provoz mateřských škol, do kterých budou moci nastoupit všechny děti. 

Muzea, galerie, školky, obchody

Ve zbytku republiky budou školky ještě tento týden otevřené jen pro předškoláky a děti zdravotníků. Celkem je v evidenci mateřských škol v Česku 357 598 dětí. Do školek ve čtyřech krajích, kde se mateřinky od pondělí 3. května zcela otevřou, chodí 126 634 dětí. V pondělí 3. května se v Praze a šesti krajích po delší době otevřou také muzea, galerie a památky. Navštívit je bude možné za dodržování striktních hygienických pravidel. Návštěvníci budou například muset dodržovat rozestupy a používat respirátory. Povoleny nejsou skupinové prohlídky.

Obchody si musí týden počkat

Všechny obchody a služby v ČR budou moci otevřít 10. května, a to bez ohledu na vývoj epidemie, rozhodla minulý čtvrtek vláda. Ve stejný den se mají otevřít zbývající mateřské školy a rotační výuka starších žáků by měla začít i ve zbytku země. Ministerstvo zdravotnictví si ale vyhradilo možnost dodatečně případně rozhodnout jinak, pokud by se epidemie v některém regionu ještě zhoršila.