Utrápené jaro, klidné léto a hodně nervózní podzim. Koronavirus si vybírá daň nejen v nemocnicích, ale také v domovech pro seniory. Třeba ten v Kostelci na Hané hlásí, že se nakonec nákaza koronaviru nevyhnula ani jemu. „Máme pozitivního zaměstnance a taky dva pacienty, jejichž stav monitorujeme. Snažíme se ale nákazu zvládnout sami a předejít tomu, aby naši klienti museli do nemocnice,“ uvedl ředitel domova David Ševčík s tím, že nakažení klienti mají pro sebe vyčleněný personál.

Zatím tak z domova pro seniory nemusel nikdo směřovat s těžkým průběhem do nemocnice. „Je to i obraz dobré, odborné péče, kterou se snažíme poskytovat,“ vzkazuje David Ševčík. Domov pro seniory zavedl už na jaře velmi přísná opatření. Kromě zákazu návštěv to bylo rozdělení personálu do jasně daných částí, aby nebyl ohrožen v případě nákazy chod celého domova. Stejně tak byl předpisy ošetřen i dovoz jídla. Nakonec se ale přesto nákaza v domově vyskytla, i když ne ve velké míře.

Co však obyvatele domova rovněž trápí, to je nižší možnost přímého kontaktu s okolím. Kulturní a společenské akce jsou zrušené, návštěvy příbuzných zakázané. „Ano, klienti to teď mají těžší. Snažíme se jim alespoň přes internet zprostředkovat kontakt s blízkými, včetně videa,“ uvedl David Ševčík, který už před časem také vyzval zájemce, zda by mohli sloužit v domově jako dobrovolníci. A jak výzva dopadla? „Zatím péči zvládáme s vlastním personálem. Dával jsem to spíše jako požadavek s výhledem do budoucna. Ale registrujeme skupinu zájemců, kterým můžeme v případě nouze zavolat,“ prozradil pro Večerník Ševčík. 

 

 

Aktuální zpravodajství o koronavirové pandemii z regionu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 2. listopadu