Česká vláda opět uvolnila opratě protiepidemických opatření a dnes povolila otevřít další maloobchody, spoustu provozoven se službami a také v Olomouckém kraji se do školních lavic vrací děti ze druhého stupně. Zatím jen s rotační výukou. Podstatné jsou také změny v nošení roušek venku.

Obchody

* Od pondělí 10. května otevře zbytek maloobchodu. Povinné budou v provozovnách respirátory, platit bude také pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních.

Služby

* Obnovit provoz budou moci opravny obuvi, hodinářství, autobazary, autosalony, fotografické služby, lanovky, střelnice, solária, hodinářství, zlatnictví, truhlářství či služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu. Své pobočky budou moci otevřít také cestovní kanceláře a agentury, kopírovací centra, zastavárny i opravny hudebních nástrojů. Rozjet se budou moci lanovky a vleky.

* Bude umožněno konání veletrhů a výstav, přičemž budou povinné dvoumetrové rozestupy a 15 metrů čtverečních na osobu.

* Zavřené stále zůstávají například bazény, fitness centra, dále pak restaurace, bary a ubytovací služby.

* Svateb a pohřbů se bude moci nově účastnit 30 osob.

Školy

* Od 10. května se otevře 2. stupeň základních škol navíc také v Ústeckém, Olomouckém, Jihomoravském, Zlínském, Jihočeském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Tam se také do školek vrátí všechny děti. Nyní jsou školky a základní školy na 2. stupni otevřené již v Karlovarském, Královéhradeckém, Plzeňském, Středočeském, Libereckém a Pardubickém kraji a v Praze.

Roušky

Od pondělí 10. května bude také nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorech již jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. Nebude tak již povinná na ulici, pokud jde po ní člověk sám. 

Co by se mohlo změnit od 17. května?

Zahrádky u restaurací, stejně tak by mohly opět začít fungovat ubytovací služby a  řada dalších odvětví. Vláda se ale ještě definitivně nerozhodla. Jasno by mělo být nejpozději ve čtvrtek.