Krušné chvilky nyní prožívají v Centru sociálních služeb v Brněnské ulici v Prostějově. Počet nakažených v tomto zařízení stále stoupá, k neděli 8. listopadu evidovali celkem 44 nakažených covid-19, z toho 24 členů personálu! Jedna z uživatelek je hospitalizována v prostějovské nemocnici. Zároveň ředitelka Helena Vránová konstatuje, že plošné testy nařízené vládou nemohou v centru stihnout k danému termínu. Testy jim totiž nebyly dodány..

 

Těsně před uzávěrkou ředitelka Centra sociálních služeb v Prostějově na dotazy Večerníku o aktuální současné koronavirové situaci v tomto největším sociálním zařízení ve městě. „K neděli osmého listopadu máme dvacet uživatelů pozitivních na covid-19. Jde o klienty dvou budov. Jedna uživatelka je hospitalizována, ostatní mají lehký průběh nebo jsou bez příznaků. Co se zaměstnanců týče, těch máme pozitivně testováno dokonce čtyřiadvacet, také s lehkým průběhem nemoci, jsou doma v izolaci. Šest našich zaměstnanců je již uzdravených a zpět v zaměstnání,“ odhalila aktuální fakta Helena Vránová, které jsme se zeptali, zda už v centru proběhlo plošné testování všech uživatelů i členů personálu, jak to nařídila vláda České republiky? „Bohužel jsme s plošným testováním ještě nezačali, jelikož nám testy nebyly dodány! Očekáváme je v příštím týdnu a doufáme, že vládou určený termín, do kterého musí být testy provedeny, bude odložen. Nedovedu si představit, že bychom testování do středy jedenáctého listopadu zvládli, i pokud bychom testy v pondělí obdrželi. Testy musí provést náš zdravotnický personál, a to nad rámec svých pracovních povinností. A vzhledem k velkému počtu všeobecných sester v izolaci je to téměř nemožné,“ konstatuje Vránová.

V Centru sociálních služeb nyní pomáhají dobrovolníci. „V současné době máme v zařízení šest studentek na pracovní povinnost. Studentky se velmi rychle zapojily a jsou také velmi oblíbené u uživatelů, kterým teď chybí rodinní příslušníci,“ podotkla ředitelka ústavu, která vzápětí přiznala, že ne všichni uživatelé zařízení berou izolaci a další přísná protiepidemická opatření kvůli koronaviru dobře po psychické stránce. „Jak kteří… Někteří se nákazy bojí a zákaz návštěv respektují a chápou. Tady však také musím přiznat, že jak zákaz návštěv trvá již nějakou dobu, většině je po rodině a přátelích smutno. Naši pracovníci nabízejí kontakt s příbuznými pomocí telefonních či video hovorů. Předávají od rodin balíčky s dárky. Uživatele se snažíme aktivizovat i v těchto nestandardních podmínkách a alespoň částečně jim rodinu nahradit a zaplnit jejich čas příjemnou aktivitou,“ uvádí Helena Vránová, které Večerník ještě v neděli dopoledne položil otázku, jak v centru zvládají současnou situaci? „V Centru sociálních služeb Prostějov máme velkou spoustu zaměstnanců, kteří jsou ochotní přijít do služby kdykoliv je to potřeba, velmi obětaví a ochotní pomoci a vyjít vstříc i nad rámec svých pracovních povinností. Srší nápady a improvizují, protože nikdo z nás spoustu věcí nikdy neřešil a nezažil a teď se s tím musíme porvat. Chovají se velmi zodpovědně a profesionálně. To je klíčem k tomu, že to zvládáme. Jsem jim za to neskutečně vděčná. Velmi si našich pracovníků vážím a často jim to též říkám a děkuji. Pro mě jsou to hrdinové každého dnešního dne,“ zdůrazňuje ředitelka Centra sociálních služeb v Prostějově.