Minulý týden prošlo laboratořemi Nemocnice Prostějov přes 4000 vzorků testů na koronavirus. Původně očekávaný počet vyšetření se ztrojnásobil!

„Naše představa byla, že budeme nízkokapacitní laboratoří s počtem testů maximálně do 250 za den. Jakmile pandemie nabrala na síle a začaly se na nás valit požadavky o vyšetření, prodlužovali jsme směny a začali vyšetřovat až 300 vzorků denně. Bylo nutné posílit personál, pořídit další analyzátory a dnes už se pohybujeme v hodnotách 500 až 600 testů denně, výjimečně jsme se dostali i přes hranici 700 vyšetření,“ vysvětlila primářka oddělení laboratorní medicíny Ivana Kohnová.

Podle nemocnice se do chodu laboratoře museli zapojit i odborníci z oddělení hematologie a biochemie. Z toho důvodu musela nemocnice povolat i spoustu pomocných sil. „Laboratoř se podařilo personálně posílit novými zaměstnanci, kteří prochází procesem zaučování, ale již nyní jsou nápomocni v nespecializovaných činnostech. Největším strašákem je v současné době obava z personálního výpadku, který by mohl oddělení laboratorní medicíny postihnout. Absenci zaměstnanců s odpovídají erudicí nelze nahradit a v krajním případě by se muselo vyšetřování vzorků omezit nebo přerušit,“ doplnila Kohnová.

Kromě vzorků z Prostějova se v laboratoři vyšetřují i vzorky z odběrových center z Přerova a Šternberka, stejně tak i z tamějších nemocnic.