V Centru sociálních služeb v Brněnské ulici v Prostějově už podle informací ředitelky Heleny Vránové probíhá celoplošné testování členů personálu i všech uživatelů tohoto sociálního zařízení. Bohužel i tady už během minulého týdne vyvěsili černý prapor. Jeden z klientů totiž nákaze covid-19 podlehl. Večerník stejně jako každý týden zajímala aktuální situace v Centru sociálních služeb v Prostějově.

„Jednadvacet zaměstnanců je covid pozitivních, uzdravených pracovníků je šest. Uživatelů je v tuto chvíli nakažených devatenáct a pět se jich již uzdravilo. Jeden náš uživatel bohužel zemřel. Navíc máme tři hospitalizované klienty ve zdravotnickém zařízení s onemocněním covid-19,“ poskytla Večerníku v pátek odpoledne výčet čísel ředitelka Helena Vránová. Ta si posledně stěžovala, že specializovaná firma nedodala potřebné vybavení na plošné testování všech zaměstnanců i klientů, což přikázala vláda. Nyní se ale tento nedostatek odstranil. „Antigenní testy pro detekci viru SARS-CoV-2 z nosohltanu jsme již obdrželi a okamžitě jsme zahájili testování, a to jak u klientů, tak u zaměstnanců. Testování bude periodicky probíhat každých pět dnů. Doposud však nemáme všechny testy hotové. Zdravotnický personál testy provádí nad rámec svých běžných pracovních povinností. Během příštího týdne předpokládám, že budeme mít ukončenou první vlnu testování,“ hlásí Vránová, které se Večerník vzápětí zeptal, zda má nějaký soukromý odhad, kdy by mohlo dojít k prvnímu rozvolnění tvrdých opatření, například co se týká zákazu návštěv. „V pátek jsme dostali informaci od prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR pana Horeckého, který jednal s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou ve věci uvolnění návštěv v pobytových zařízeních sociálních služeb. Ještě v průběhu listopadu dojde údajně k uvolnění zákazu návštěv. Podrobnosti budou předmětem dalšího jednání příští týden ve středu osmnáctého listopadu. Předpokládám tedy, že návštěvy budou opět možné, ale určitě za přísných hygienických podmínek, které nám budou přesně stanoveny,“ uvedla ředitelka Centra sociálních služeb v Prostějově.

Večerníku se pak ještě svěřila se svojí spokojeností nad tím, jak tomuto sociálnímu zařízení pomáhají Olomoucký kraj a také prostějovský magistrát. A samozřejmě spousta dobrovolníků. „Obě instituce, a to jak zástupci zřizovatele, tak i z Magistrátu města Prostějova se téměř denně zajímají o dění kolem covidové nákazy v našem zařízení. Nabízí podporu a pomoc. Zajišťují nám ochranné pomůcky, například ochranné kombinézy jsou nedostatkovým zbožím, nebo jsou velmi předražené. V tomto je nám náš zřizovatel velmi nápomocen. Stále pak využíváme studenty pedagogických a sociálních oborů na pracovní povinnost a jsme s jejich prací velmi spokojení. Velmi rychle se zapracovali a jsou platnými členy týmu,“ těší ředitelku centra Helenu Vránovou.

 

 

Aktuální zpravodajství čtěte v tištěném vydání