Napůl k lepšímu, napůl si utáhneme opasky ještě víc. Tak vypadají nynější opatření vlády proti koronaviru. Děti už mohou do škol, konkrétně ty z prvních a druhých tříd a žáci speciálních škol. U výdejních okének si můžeme objednávat déle, do obchodů můžeme jen v omezeném počtu. Zdá se to ještě zmatečnější nežli kdy dřív.

Školy

V nové vyhlášce vlády České republiky mohou od středy 18. listopadu děti prvních a druhých ročníků navštěvovat své školy prezenčně. Zároveň s nimi nastoupí také žáci speciálních škol. Zbytek zůstává doma. „Distanční výuka bude probíhat na všech stupních s výjimkou mateřských škol, speciálních škol a 1. a 2. ročníků základních škol. Žáci 1. a 2. ročníků ale budou muset mít po celou dobu výuky roušky, povinné bude také větrání ve třídách,“ vysvětlil ministr školství Roman Plaga.

Děti tedy musí mít po celou dobu vyučování nasazené roušky. Zároveň jim kantoři musí zajistit dostatečné větrání. Většina dětí však stále zůstává doma. On-line výuka funguje dobře a učitelé i žáci ji zvládají v rámci možností také.

Obchody

Od středy 18. listopadu může vstoupit do obchodu maximálně jeden člověk na patnáct metrů čtverečních. Supermarkety se proti tomuto rozhodnutí bouří. Je zhola nemožné uhlídat dodržování takovéhoto opatření. A to už s ohledem na to, kolik lidí nyní chodí nakupovat do zásoby, kdyby se náhodou opatření zpřísnila.

Nově mohou mít obchody otevřené až do zákazu vycházení v devět hodin večer. To je výhodné především pro ty, jež chodí pozdě z práce a obchody již nejsou tak přehlcené nakupujícími, kteří přes den dělají obrovské nákupy a v důsledku toho se tvoří velmi dlouhé fronty. „Otevírací doby jsme sjednotili s dobou zákazu vycházení. Obchody budou moci být od středy otevřené déle, tedy do devíti večer,“ upozornil ministr zdravotnictví Blatný.

Prodloužení nouzového stavu?

Nouzový stav nás svírá už přes měsíc. Jeho stálé prodlužování uvádí do nejistoty o budoucnosti. A reálně hrozí, že potrvá až do 20. prosince. Ve čtvrtek 19. listopadu o tom rozhodne Poslanecká sněmovna na žádost vlády. „Vláda se shodla, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o měsíc. Je to nutné k ponechání zavedených protiepidemických opatření,“ nastínil šéf resortu zdravotnictví.

Můžeme se „těšit“ na trvání nouzového stavu až do Vánoc? Lidé se už opravdu oprávněně bojí. „Takhle nás zavřít a šikanovat se nepovedlo ani Němcům za druhé světové! Myslím, že je to na žalobu a šlo by to soudně napadnout,“ kritizoval hrozbu prodloužení nouzového stavu jeden z obyvatel Prostějova Petr B.

Restaurace a hospody

Majitelé restaurací a obdobných provozoven se snaží situaci zvládnout, jak nejlépe mohou. Můžeme navštěvovat alespoň okénka, ze kterých nám obsluha nejen restaurací nabídne jídlo či čepované pivo s sebou.

Problémy sám sobě tímto způsobil například šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Na Twitter přidal fotku, jak popíjí venku pivo. Nakonec uznal svou chybu a je ochoten za ni pykat. „Neporušoval jsem toto nařízení vědomě. Jsem si vědom chyby, omlouvám se za ni, mrzí mě to. Na funkcích nelpím, na odchod z politiky ze dne na den jsem připraven celou dobu, co jsem v politice. Projednám toto na jednání poslaneckého klubu a celostátního výboru,“ omluvil se za své chování Jurečka.

Pití na veřejnosti je přitom zakázáno. Nutno podotknout, že politici nám nejsou právě nejlepším vzorem. Je dobré se nad to povznést a nedělat předčasné závěry tím, že přestaneme nařízení porušovat také. „Pivo jsem jen žahnul, čekal jsem, než mi vydají jídlo,“ doplnil šéf lidovců.

Mazlíčci před páníčky

Vláda mimo jiné rozhodla o otevření psích salonů. Kadeřnictví a holičství zůstávají nadále zavřená. Zajímavý paradox.

Domácí zvířata nám však poskytují alespoň nějakou výhodu. Právě s našimi mazlíčky můžeme opustit domovy po 21. hodině. Sice jen v okruhu 500 metrů, ale i to se počítá. Každá procházka je v dnešní době koronavirové uvolňující.

„Víte, co je podle vlády „rozvolňování“? Že dnes otevřely „provozovny poskytující úpravy a stříhání psů a koček“. To zas bude mít pan premiér srdíček na ‚fejsbuku‘,“ komentoval uvolnění tohoto opatření viceprezident Hospodářské komory České republiky Tomáš Prouza na Twitteru.