Antigenní testy, které jsou daleko rychlejší, navrhuje používat ministr zdravotnictví Jan Blatný na vytipované skupiny obyvatel. Zároveň chce přispívat některým firmám, aby mohly zaplatit svým zaměstnancům testování. Vstřícný nápad ministra ovšem nemusí být až tak jednoduchý, jak se zdá.

Podle Blatného stojí testování Českou republiku za měsíc něco mezi 2 a 3 miliardami korun. Tato částka by mohla jít úplně klidně na něco rozumnějšího, kdyby lidé poctivě dodržovali pravidlo tří R – roušky, rozestupy, ruce (dezinfekce). „Jsou to velké peníze, které je třeba investovat rozumně,“ potvrdil šéf zdravotnictví.

„Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy, které jsou daleko levnější. A tyto skupiny by byly opakovaně testované,“ nastínil Blatný. „Je nutné rozhodovat, zda nějakou skupinu lidí, například učitele, rovnou označit za rizikovou skupinu, nebo nejprve provést reprezentativní testování a podle něj rizikové skupiny určit,“ doplnil.

Jan M. z Olomouce nad testováním kroutí hlavou. „Tak 2–3 miliardy měsíčně. To už se pěkně bohatne. Kolik je marže na jednom testu? 50, 100 procent, víc? U nás se účtuje pojišťovně za test 1600, v Itálii stojí test v přepočtu 1200. Tak už jen ty 400 za kus někde končí. To zase bude po krizi nových milionářů,“ řekl muž.