Návrat žáčků prvních a druhých ročníků do školních lavic nepřinesl podle zjištění Večerníku na základních školách v Prostějově žádné větší problémy. Šestileté a sedmileté děti se naopak na příchod do škol enormně těšily a výuku, byť za přísných hygienických podmínek, si užívají. Už za týden školy přivítají další děti, doplněn bude kompletní první stupeň a zároveň přijdou do škol deváťáci.

 

Od minulé středy opět po delším čase ožily prostějovské základní školy. Sice jen částečně, ale přece. Do školních lavic se totiž vrátili prvňáčci a druháci. „Všichni jsme to zvládli a těšili se na to. Zejména děti byly jako u vytržení a šťastné, že se opět vidí jak se svými kamarády, tak s pedagogy. Za naši školu mohu říct, že až na dvě výjimky se k výuce dostavily všechny. A ty se omluvily, že v jejich rodinách jsou senioři a rodiče měli obavu, že by mohlo dojít k možnému přenosu nákazy. Jejich rozhodnutí jsme respektovali a dohodli jsme se s nimi na dalším postupu výuky těchto dvou žáčků,“ sdělila Petra Rubáčová, ředitelka Základní školy Dr. Horáka v Prostějově.

Večerník se samozřejmě nemohl nezeptat, jak malé dětičky snáší skutečnosti, že po celou dobu pobytu ve škole musí mít nasazeny ochranné roušky na obličeji. „To víte, není to pro ně ani pro pedagogy vůbec nic příjemného. Hlavně děti ale roušky berou jako nutné zlo. Tu a tam se stalo, že některý ze žáků si roušku sundal nebo si ji stáhl pod nos. Museli jsme je upozornit na to, aby si roušky nasadili správně,“ odpověděla Rubáčová, která se společně s celým pedagogickým sborem těší už také na příští týden. „Od pondělí třicátého listopadu se do tříd vrátí zbývající žáci prvního stupně a také žáci posledního devátého ročníku. Šesťáci, sedmáci a osmáci se vrátí takzvaně napůl. Jejich výuka bude probíhat po týdenních turnusech. Polovina třídy bude doma na distanční výuce, polovina už ve škole,“ zmínila ještě ředitelka.

Návrat nejmenších školáků do lavic proběhl bez problémů také na Základní škole Jana Železného na Sídlišti Svobody. „Proběhlo to všechno dobře, byli jsme perfektně připraveni. Děti se na sebe těšily, což se u nejnižších ročníků dalo očekávat. Menší problémy nastaly při povinnosti nosit roušky, pro ty malé žáčky to totiž není vůbec ideální. Ale samozřejmě jsme na tuto nutnost dohlíželi a děti kontrolovali. Žádný z rodičů neprotestoval, všichni vědí, jaká jsou možná rizika,“ informoval Večerník ředitel školy Dalibor Ovečka, který se rovněž těší na příští pondělí, až se do školy vrátí i zbývající ročníky. „Za týden přijde na šest stovek žáků, a to ještě polovina ze šestých, sedmých a osmých ročníků zůstane doma. Největší nápor a nároky na dodržení všech protiepidemických opatření očekávám ani ne tak ve třídách, ale v jídelně. Organizačně to bude velice složité, jak nápor stovek dětí zvládnout tak, aby se naobědvaly jednotlivé třídy postupně,“ předesílá Ovečka.

 

Aktuální zpravodajství čtěte v tištěném vydání