Správa majetku města, svoz a likvidace odpadů a další komunální služby.  To vše má na prostějovské radnici na starost první náměstek primátora Jiří Pospíšil (PéVéčko). V exkluzivním rozhovoru pro speciální přílohu se druhý muž města rozpovídal nejen o komunálním odpadu, ale také o celkové čistotě a pořádku. Zároveň zmínil i problematiku vysokých nákladů na svoz a likvidaci odpadu, což se zřejmě neobejde bez zvýšení poplatků pro jednotlivé občany Prostějova.

 

* Část tohoto roku ovlivnila ještě pandemie covid-19. Bylo to znát na činnosti odboru správy a údržby majetku města, ovlivnila různá omezení jeho práci?

„Správa majetku a komunální služby jsou oblasti, které musejí fungovat i v době různých omezení, tedy i v době nouzového stavu. To znamená, že jsme prováděli průběžně dle plánu různé opravy našeho majetku, evidenci, kontrolu, zde se čas nezatavil. Na tom, že vše probíhalo hladce, mají zásluhu pracovníci oddělení správy majetku. Moc jim děkuji za jejich práci. Stejně je tomu i u komunálních služeb. Svoz komunálního odpadu musí bezproblémově fungovat, aby se město netopilo v odpadcích. To jsme myslím zvládli také obstojně. Samozřejmě nám vzhledem k tomu, že občané byli ve většině případů ve svých domovech, enormně narostlo množství odpadu. Mrzí mě, že jsme se v průběhu nouzového stavu často setkávali s velkým nepořádkem kolem kontejnerů, takže svoz odpadu byl určitě náročnější a stál firmu FCC větší úsilí.“

* Co se podle vás během prvního pololetí v tomto oboru podařilo nejvíce?

„To, co jsem již avizoval. Jsem rád, že jsme zabezpečili bez problémů úklid města a svoz odpadu.“

* Jste přímo zodpovědný také za čistotu města. Je o ni v Prostějově dobře postaráno?

„Myslím, že naše město patří v čistotě k těm nejlepším. Díky patří jednak mým kolegům z odboru správy a údržby majetku, kteří každý den vykonávají kontroly a v případě nedostatků ihned zajišťují úklid a likvidaci nechtěného nepořádku. Díky také patří naší svozové firmě FCC, která se snaží vždy požadavky města splnit. O tom, že je naše město opravdu čisté, svědčí i reakce návštěvníků Prostějova, kteří přijíždějí z jiných koutů republiky a nešetří slovy chvály na čistotu a pořádek.“

* Daří se podle vás bez problémů zajišťovat svoz a likvidaci komunálního odpadu?

„Ve většině případů se nám vše bez větších problémů daří. Musím většinu občanů pochválit za třídění odpadu, protože patříme mezi města, kde se třídí nejlépe. Samozřejmě máme rezervy, tím spíše myslím nedostatky. A to je přeplněnost kontejnerů z důvodů nedostatečné úpravy odpadu, mám na mysli to, že někteří nesešlápnou plastovou láhev nebo odhodí do kontejneru celý karton, či krabici, tím je kontejner okamžitě plný a v jeho okolí pak vznikají černé skládky. Výborně se nám osvědčily polopodzemní kontejnery a slušně se rozjelo třídění kovů. Chtěl bych upozornit naše občany, že do plastů mohou odkládat jak kovy, tak krabice od nápojů ‚tetrapaky‘. Co je velký problém, to je třídění bioodpadu na sídlištích. To se úplně míjí účinkem, protože nám do kontejnerů na bioodpad lidé házejí cokoliv, co je napadne. Pak se kontejner nevyveze do kompostárny, ale musí se vyvézt jako směsný odpad do spalovny nebo na skládku. V letošním roce jsme spustili zkušební provoz třídění rostlinných olejů, zatím máme v celku pozitivní zkušenosti.“

* Jakou částku město každoročně doplácí na svoz a likvidaci komunálního odpadu a uvažuje město o zvýšení ročního poplatku pro jednotlivé občany města?

„Náklady na svoz a likvidaci neustále rostou, už se pohybují kolem padesáti milionů korun za rok. S novým zákonem o odpadech přichází i navyšování cen za ukládání na skládky. Vše postupně vyhodnocujeme. Některá města již v loňském roce přistoupila na navyšování poplatku za odpady. My jsme pro rok 2022 ještě zůstali u stejné výše poplatku na občana, tedy šest set korun. V radě města jsme se dohodli, že vyčkáme, jak se v praxi projeví nový zákon o odpadech. První výsledky budeme mít v letošním roce, proto jsme zatím zůstali u stávajícího poplatku. V roce 2021 doplácelo město za svoz a likvidaci odpadů více než osmadvacet milionů korun, náklady na jednoho občana se vyšplhaly na jedenáct stovek. Do budoucna se magistrát nevyhne postupnému navyšování poplatku za odpady.“

* Jak vidíte problematiku tříděného odpadu? Podle statistik je ho v Prostějově čím dál tím větší množství...

„Stále se zvyšující množství tříděného odpadu je celorepublikový trend. S rostoucí životní úrovní prostě přibývá odpadu. Uvidíme, zdali se v nadcházejících měsících, kdy se počítá s ekonomickou recesí, situace v množství vyprodukovaného odpadu nějak změní. Dle mého mínění by k určitému poklesu mělo dojít.“

* Daří se městu vykupovat pozemky pro potřebné stavební investice? Jakých výsledků v tomto ohledu jste dosáhli během tohoto roku?

„V současné době se soustředíme především na výkupy pozemků v jižní části města pro takzvaný zelený prstenec. Co se týče stavebních investic, tak řešíme výkup pozemků ve Vrahovicích, kde bychom chtěli do budoucna zasíťovat stavební parcely a pozemky zájemcům prodat.“

* Radě města se nepodařilo prosadit V. změnu Územního plánu města Prostějova. Jak se vy osobně díváte na tuto problematiku?

„Řeknu to asi takto, vznikla úplně zbytečná hysterie. Několik manipulátorů ovlivnilo veřejné mínění tím, že vypustili nepravdivou informaci o tom, že tato změna územního plánu zlikviduje Hloučelu. Přitom to není vůbec pravda. Změna se vůbec netýkala biokoridoru Hloučela. Mělo dojít pouze k částečné změně některých parcel na parcely stavební. Vždyť jestli se má naše město rozvíjet, pak musíme přicházet i se změnami územního plánu, které rozšíří možnosti výstavby nových rodinných a bytových domů.“