Většina z nás má podzim neodmyslitelně spjatý s krásně zbarvenými stromy, spadaným listím, proměnlivým počasím, ale i s virovými onemocněními, která číhají na každém kroku. Velmi častá proměnlivost podzimního počasí nás téměř každé ráno dohání k otázce, co si máme na sebe obléknout.

Rána bývají chladná, přes den vysvitne slunce a teploty stoupají mnohdy i ke dvaceti stupňům, tak proč bychom na sebe zbytečně vrstvili oblečení? A právě i nenápadné prochladnutí může být následkem onemocnění. Neustálé kolísání teplot vytváří ideální podmínky pro rozvoj různých druhů bakterií a virů, které se pak mezi lidmi šíří velice rychle, zvlášť pokud se setkáme s někým, kdo je nemocný. A právě mezi nejčastější onemocnění spojované s podzimem patří bezesporu chřipka nebo nachlazení. Pozadu bohužel nezůstává ani angína či virová laryngitida.

Chřipka a nachlazení není to samé

Ačkoliv se může zdát, že chřipka nebo nachlazení je jeden a ten samý pojem, opak je pravdou. Přitom je velmi důležité od sebe tato zdánlivě podobná onemocnění umět rozpoznat. Nachlazení trvá pouze pár dnů, zato chřipka nás dokáže pořádně potrápit, mnohdy i na několik týdnů. V obou případech se jedná o nemoci dýchacích cest způsobené různými druhy virů, které se přenášejí kapénkovou infekcí, zejména na jaře nebo na podzim. Proto je lze označit za sezónní onemocnění, které se pro svou vysokou nakažlivost velice rychle šíří po okolí. I symptomy nastupující nemoci jsou si velmi podobné: rýma, bolesti hlavy a kloubů, únava. U chřipky jsou ale tyto příznaky daleko silnější a pro osoby se sníženým a oslabeným imunitním systémem mohou být i na životě ohrožující.

Nachlazení

Projevuje se pozvolna a příznaky se pomalu zhoršují, obvykle začíná bolestí v krku, rýmou a ucpaným nosem. Ke konci nachlazení se dostaví vlhký kašel spojený s častým odkašláváním, většinou až ke konci onemocnění, kdy všechny ostatní příznaky už pomalu odezněly. Teplota bývá zvýšená, kolem 38 stupňů, horečka se u dospělých osob nakažených nachlazením téměř nevyskytuje. Rekonvalescence při nachlazení je poměrně rychlá, do týdne by všechny symptomy spojené s onemocněním měly ustoupit. Přestože se nejedná o závažné onemocnění spojené s možnými komplikacemi, doporučuje se alespoň první tři dny dopřát tělu odpovídající odpočinek a zůstat v klidu svého doma. Buďte ohleduplní i vůči svému okolí, během prvních dnů je nachlazení nakažlivé.

Chřipka

Její projevy bývají o mnoho výraznější než u běžného nachlazení. Většinou zaútočí velice rychle, její inkubační doba je odhadována na 18 až 24 hodin. Dochází k náhlému a citelnému úbytku sil spojenému se silnou bolestí hlavy a všech kloubů v těle, o kterých jsme ani doposud nevěděli, že existují. Teplota je vysoká, často dosahuje až ke 40 stupňům. Rýma u chřipky nebývá častá, spíše se dostavuje pocit plného nosu, za který může zduřelá sliznice. Kašel je oproti nachlazení suchý a velmi dráždivý a obtěžující. Rekonvalescence bývá velmi pomalá, potíže i přes užívání léků mohou přetrvávat až tři týdny. Většina lidí má silnou tendenci chřipku podceňovat, a ačkoliv se jedná o jednu z nejčastějších nemocí, umí být i velmi závažná a na životě ohrožující. Úmrtí na chřipku nejsou bohužel nijak vzácná, a proto neberte toto onemocnění na lehkou váhu. Komplikace chřipky způsobené přímo chřipkovým virusem s vyšší silou agresivity nebo způsobené oslabením celého organismu může mít za následek zápal plic, akutní zánět hrtanu nebo zánět svalů či srdce. V žádném případě chřipku nepřecházejte, stejně jako u nachlazení dopřejte svému tělu několik dní klidu na lůžku, zvyšte příjem tekutin, a pokud příznaky neustupují, raději vyhledejte svého ošetřujícího lékaře.

Angína

Angína neboli akutní zánět mandlí může být způsobena virovým či bakteriálním původem. Prvotním projevem akutního zánětu mandlí je bolestivé škrábání krku v jeho spodní části, které přechází do bolestivého a velmi nepříjemného pocitu při polykání. Jde o velmi časté onemocnění, šíří se kapénkovou infekcí, a pokud je angína způsobena bakteriálním původem, je velmi dobře léčitelná antibiotiky. K tomuto onemocnění patří oteklé červené krční mandle, obsahující zánětlivá ložiska – čepy, horečka, bolest hlavy a uší. Angína se léčí již zmíněnými antibiotiky a klidem na lůžku.

Virová laryngitida

Jde o zánět horního úseku dýchacích cest – hrtanu, který postihuje hlasivky a jejich okolí. Nejčastější příčinou této nemoci je virová infekce horních cest dýchacích projevující se suchým dráždivým kašlem, bolestí v krku a chrapotem. Laryngitida bývá velmi častá u dětí, především v batolecím až předškolním věku. Pokud se u vašich dětí objeví příznaky laryngitidy, otevřete okno v místnosti – tím zajistíte chladný vlhký vzduch a na krk použijte Priessnitzův obklad. Akutní virová laryngitida se obvykle po pár dnech sama zahojí, v případě dětí nebo úporného kašle raději navštivte svého praktického lékaře.

Nepodceňujte sílu prevence

Na tom, jak se na podzim vyhnout chřipce či nepříjemnému nachlazení, velmi závisí aktuální stav našeho imunitního systému. Samozřejmě se do jisté míry můžeme virům a bakteriím ubránit i tak, že se budeme vyhýbat přeplněným prostorům a nemocným jedincům. Bohužel toto opatření není vždy možné dostatečně dodržovat a nejlepší variantou je posílit imunitní systém tak, aby obstál v boji s viry, které na nás všude číhají. Nejlepší a nejúčinnější prevence proti vzniku onemocnění je dodržování zdravého životního stylu. Pro imunitní systém je velice důležitý optimální přísun energie, které by neměl být ani nedostatek, ale také ani přebytek. Pobyt na čerstvém vzduchu společně s pohybovou aktivitou je to nejlepší pro prospěšnost dětského i dospělého organismu, opomínat bychom neměli ani důležitost kvalitního odpočinku nebo spánku, aby náš organismus mohl nabrat síly nejen na nový nadcházející den, ale i na boj proti virům a bakteriím.