Dnes je úterý 3.12.2024, svátek slaví Svatoslav
DESATERO zdravého životního stylu

Zdravý životní styl není sprosté slovo, i když pro někoho možná ano. Je to takový způsob života, který vede k upevnění a udržení fyzického i duševního zdraví. Pokud se aktivně věnujete nějakému sportu, je pro vás zdravý životní styl nezbytný. Předpokládáme, že to dobře víte. Zdravý životní styl – anglicky se řekne healthy lifestyle – nabízí nekonečné možnosti, jak se zbavit nadbytečných kilogramů a dosáhnout perfektní kondice, upevnit si zdraví a odbourat nahromaděný stres z náročného pracovního dne, samozřejmě také jak si prodloužit život. I když zní abeceda zdravého životního stylu jako klišé, víme, že není radno tyto zásady podceňovat. Jak vlastně začít a jak si hlavně zdravý životní styl udržet? Poradíme vám!

1. Spánek – nedostatek vede k tloustnutí

Spánek je základem pro náš duševní i fyzický odpočinek. Pokud se nám nedaří spát doporučovaných 8 hodin denně, měli bychom spát v pracovním týdnu alespoň 6 hodin a o víkendu si o dvě hodiny déle pospat. Dlouhotrvající spánkový deficit vede nejen k únavě a ke snížení pozornosti a celkového výkonu, ale i k většímu riziku úrazu a k obezitě. Pokud nespíme dost, kila nám jdou nahoru velmi snadno – člověk má totiž tendence doplňovat si chybějící energii jídlem, a to především cukry, které tělu dodávají rychlou energii potřebnou k výkonu.

2. Strava – pozor na nadměrný příjem proteinů

Zdravá výživa by měla poskytovat našemu tělu všechno to, co potřebuje. Základní živiny – tuky, cukry, bílkoviny, i vlákninu, probiotika, prebiotika, vitamíny a minerály. Nelze nic vynechat a ošidit. Odborníci se shodují na tom, že strava má být pestrá a samozřejmě také pravidelná. Pokud preferujete konkrétní stravovací systém nebo držíte dietu, snažte se spíše omezit příjem kalorií, nikoli příjem základních nutrientů. U vegetariánské nebo veganské stravy se předpokládá, že se odpovídajícím způsobem nahradí chybějící živiny a vitamíny, například vitamín B12, který je kromě jiného nezbytný pro fungování nervového systému. Bílkoviny jsou potřebné pro růst svalové hmoty a očekává se, že se při sportu budou suplementovat v podobě výživových doplňků pro sportovce. Je však třeba zvážit, zda je to nutné. Pokud aktivně sportujeme a podáváme určité výkony, neznamená to ještě, že to budeme přehánět s proteiny. Vždy je lepší upřednostnit rostlinnou stravu a jíst dostatek zeleniny než se přecpávat tučným masem nebo užívat komplex aminokyselin ve velkém množství. Nadměrné množství proteinů totiž nemusí být jen prospěšné pro růst svalové hmoty, ale může v našem organismu také napáchat pěknou paseku, například v podobě ukládání kyseliny močové a potíží s klouby.

 

3. Relax – odbourávání každodenního stresu

Stres je náš každodenní nepřítel, který způsobuje starosti, probdělé noci nebo bolesti hlavy, svalů, kloubů a páteře, protože zvyšuje svalové napětí. Není nad to umět odpočívat a relaxovat! V hektickém pracovním týdnu a při návalu povinností je důležité umět vypnout. Umět vypnout hlavu, relaxovat, meditovat, aktivně odpočívat formou procházek v přírodě nebo třeba pomocí jógy či tance. Každý má své způsoby, někdo se vyřádí na partnerovi v posteli, jiný hodinu medituje v lotosovém sedu nebo se vypovídá u kamarádky. Relax a duševní hygiena jsou základem pro naše psychické a fyzické zdraví a patří bezesporu ke zdravému životnímu stylu.

4. Vůle je jako sval

O vůli se říká, že je jako sval a dá se trénovat. Je velmi těžké přestat se vymlouvat na to, že nemáme pevnou vůli a nemůžeme začít něco se sebou dělat. Někdy je nejdůležitější vůbec to, jak začít zdravý životní styl praktikovat – protože každý začátek je těžký. Vůle nám pomáhá překonávat prokrastinaci, lenost a nechuť cokoli dělat. Vůle nás motivuje k tomu, abychom sportovali, nepřejídali se, nekonzumovali sladkosti nebo se neopíjeli. Vůle je vlastně základ zdravého životního stylu – motivuje nás k tomu, jak začít zdravý životní styl a také jak si ho udržet. Změnit stereotypní návyky někdy není jednoduché, ale když se to podaří, máte vyhráno. Určitě znáte svá novoroční předsevzetí – budu to či ono a nakonec z nedostatku vůle nedotáhnete do konce ani jedno. Tak s tím je teď konec! Protože vy tu vůli v sobě máte a dokážete ji využít!

5. Pohyb každý den

Každodenní pohyb je nutností pro zdravé fungování našeho těla. Stanovte si malé cíle, nejezděte zbytečně autem, choďte po schodech a nejezděte výtahem, najděte si každý den chvilku na svůj oblíbený sport, ať už jde o Nordic walking, procházku do lesa se psem, cvičení jógy nebo posilování s vlastní vahou. Někdo chodí ráno běhat, a to každý den. Stane se z toho návyk, který vám prospěje po všech stránkách. Tělo si na něj zvykne a samo jej začne vyžadovat. Pohyb je zásadní, pokud například pracujete v kanceláři nebo máte sedavé zaměstnání a prosedíte několik hodin denně u počítače. Ke zdravému životnímu stylu patří třeba i posilování svalů pánevního dna při práci u počítače nebo pár zažitých cviků na protažení uvolnění ztuhlých svalů a kloubů. Proč se o polední pauze na chvíli neproběhnout v parku? Možností je spousta…

6. Pravidelnost a důslednost

Každý ví, že pokud nebude důsledně dodržovat své plány a cíle, nemá to asi moc cenu. Mezi desatero zdravého životního stylu patří především pravidelnost, ideálně také každodennost. Pokud se pro něco rozhodneme, měli bychom to dělat pravidelně – ve stejnou dobu nebo ve spojení s konkrétními rituály. Jedině tak se to pro nás stane důležitou a zcela samozřejmou součástí našeho života. Pokud jdeme běhat, vezmeme si své běžecké oblečení, máme prázdný žaludek, dobré boty, hodinky na měření času nebo vzdálenosti a také svou trasu. Ideální je chodit běhat vždy ve stejnou dobu a pravidelně. Také pravidelné každodenní cvičení dá našemu tělu daleko více než jednorázové záchvaty touhy po kondici, kdy se náhle přetáhneme a další dva dny se nemůžeme ani pohnout! Tak tohle ke zdravému životnímu stylu tedy rozhodně nepatří…

7. Zdraví a jak si ho udržet

Zásady zdravého životního stylu jsou jasné – nekouřit, nepít alkohol, jíst zdravě, nejíst smažené a tučné jídlo, vyhnout se emulgátorům a sladkostem, omezit pití kávy, dobře spát, hýbat se, být v psychické pohodě, zbytečně neriskovat a pravidelně chodit na lékařské prohlídky. Zdraví máme jen jedno a je třeba se o něj dobře starat. Pokud máme problémy se zády nebo s klouby, je třeba podle toho také volit druh sportu, kterému se můžeme věnovat. Totéž platí o všech chronických nemocech a cestě k uzdravení. Někdy je to cesta pozvolná a dlouhodobá, zato trvalá. Někomu pomáhá alternativní medicína či homeopatie, ale změna životního stylu vždy pomůže a poukáže na to, co člověk, který onemocněl, dělal špatně. Možná to zní jako klišé, ale je třeba naslouchat svému tělu a tomu, co nám říká.

8. Životní filozofie a duchovno

Stav naší psychiky úzce souvisí s tělem a s naším životním stylem. Svou roli hraje také životní filozofie nebo naše víra a náboženské vyznání. Není jen tělo – hmota, ale také duchovno a něco, co nás přesahuje. Některé sporty mají svou jasně vytyčenou filozofii, která souvisí s konkrétním životní stylem – například jóga, tai-chi. různá bojová umění a podobně. Je třeba si uvědomit, že není jen tělo, ale také duše – a jedno bez druhého nemůže fungovat. Ujasněte si své životní hodnoty a priority, dodržujte své zásady a nedělejte to, co je v rozporu s vaší životní filozofií. Všechno by mělo být v jednotě – v rovnováze.

9. Podpora a sdílení s ostatními

Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, žijeme v určitém společenství lidí. Nebraňte se kolektivním sportům, běhání s kamarády ve skupině, vzájemnému sdílení a podpoře. Nejste na to sami. Pokud chcete změnit svůj životní styl a začít žít zdravě, sportovat, zhubnout a dostat se do kondice, najděte k sobě další nadšence, kteří do toho půjdou s vámi. Přidejte se k některé sportovní skupině nebo klubu, domluvte se s kamarádem nebo kamarádkou, že začnete běhat nebo cvičit spolu. I když je pravda, že nezdravý životní styl se sdílí s ostatními velmi snadno – ten zdravý už hůře, ale o to více budete navzájem obohaceni.

10. Cíl – motivace a plnění plánů

Pokud se chce člověk někam posouvat, měl by mít své krátkodobé a dlouhodobé cíle. Bez cíle a bez patřičné motivace se obvykle nikdy nikam nedostanete. Stanovte si to, čeho chcete dosáhnout, naplánujte si svůj program a snažte se jej do puntíku splnit. Zaměřte se ale vždy na jeden cíl. Jakmile jej naplníte, vytyčte si další. Není moc produktivní pro něco se nadchnout, a pak to nedokončit a začít zase něco nového.