Jak něco navíc ušetřit? Jak zařídit, aby mi v peněžence (nebo na účtu) zůstalo na konci měsíce alespoň stejně jako v době před dvojmístnou inflací? Způsobů je několik. Tak se nad nimi pojďme na chvíli zastavit.
Na prvním místě figuruje jednoduchá poučka, a sice nakupovat jen to, co potřebuji. Takže žádné sladkosti, žádné laskominy. U každé položky si říct, zda si ji mohu odpustit. Pokud neváhám a říkám „ano“, pak je to jasné. Pokud váhám, asi se bez dané věci také obejdu. Uvidíte, jak najednou budete mít méně natažené ruce s nákupním košíkem. A nějakou tu korunu navíc.
Další způsob je sledovat slevy. To mnozí z nás dlouhodobě dělají. Je ale dobré si připomenout, kolik strávím času v autě a zda cena takto projetého benzínu nepřevýší případnou úsporu. Ale vědět o dvou obchodech vedle sebe, jaké mají slevy, akce, to se hodí. Zde můžete ušetřit.
Pozor ale na fígle! Nejedna značka už se snaží nalákat tím, že zachovává cenu, ale snižuje hmotnost balení. Nenechte se tedy opít rohlíkem. A bedlivě se dívejte nejen na cenu kusu, ale také na gramáž, cenu za kilo.
Konečně nakupujte tak, abyste neplýtvali a nevyhazovali. Dlouhodobě vznikají v České republice průzkumy o tom, kolik kilo jídla průměrný Čech za rok vyhodí. Je přitom nesmírná škoda takto činit. A když už vám přesto něco zbyde a hrozí, že vám potraviny projdou a budete muset vhazovat, zvažte sousedy. Nebo třeba potravinovou banku. Vždy se najde někdo, kdo je upotřebí.