Ať už se firma potřebuje zaměstnance zbavit z jakéhokoliv důvodu, nejrychlejším řešením pro ni bývá ukončit s ním pracovní poměr dohodou. Zaměstnanci jako druhé straně se to však ne vždy vyplatí.
Nepromyšlený podpis vás ve výsledku může stát více než jen ukončení pracovního poměru. Ukážeme vám, co je potřeba vědět.
Zatímco při klasické výpovědi skončí pracovní poměr až po uplynutí dvouměsíční výpovědní lhůty, dohodou můžete skončit třeba ze dne na den. Stejně rychle je možné skončit v práci pouze zrušením ve zkušební době nebo velmi výjimečným řešením, a to okamžitým zrušením pracovního poměru. K tomuto kroku je však možné přistoupit pouze v závažných případech porušení pracovních povinností ze strany zaměstnance.
Dohoda od slova dohodnout se
Pokud nesouhlasíte s návrhem dohody, zaměstnavatel vás do ní nemůže tlačit. Na rozdíl od výpovědi je dohoda oboustranným aktem. Než na ni přistoupíte, zvažte, jestli je pro vás výhodná. Nenechte se tlačit do kouta, nepodepisujte hned, ale vezměte si čas na rozmyšlenou. Není od věci konzultace s právníkem.
Pro firmy totiž bývá dohoda mnohem jednodušší, a především rychlejší než klasická výpověď. Měli byste však vědět, že to, co je výhodné pro ně, nemusí být výhodné pro vás. I když to tak nevypadá, jste v pozici toho silnějšího. Oni chtějí něco po vás. Pokud se za sebe dokážete postavit, můžete si v této situaci klást podmínky, za nichž jste ochotni dohodu podepsat.
Nabízí vám zaměstnavatel za podpis na dohodě odstupné ve výši měsíčního platu? Zkontrolujte si, jestli nemáte nárok na vyšší částku. Zákoník práce velmi jasně v § 52, písm. a) až c) definuje, jaká výše odstupného vám náleží. Pohybuje se od jednoho až do trojnásobku průměrného výdělku podle délky trvání pracovního poměru. Zaměstnavatel se však může dohodnout se zaměstnancem třeba na částce rovnající se odměně i za půl roku.
Nižší podpora v nezaměstnanosti
Pokud dáte výpověď sami nebo přistoupíte na dohodu, může se stát, že přijdete o část podpory v nezaměstnanosti. Zatímco ti, kterým byl pracovní poměr ukončen výpovědí, mají nárok na dávky, jež se postupně snižují: po dobu prvních dvou měsíců podporu ve výši 65 procent průměrného výdělku, další dva měsíce pobírá uchazeč 50 procent průměrného výdělku a po zbývající podpůrčí dobu, která je odstupňována podle věku uchazeče o zaměstnání, činí podpora 45 procent průměrného měsíčního výdělku v posledním zaměstnání.
Pouze ve snížené výši 45 procent získá podporu ten, kdo ukončil pracovní poměr sám výpovědí, anebo dohodou se zaměstnavatelem, ale bez vážného důvodu.
Důvodem je péče o dítě do 4 let, péče o osobu závislou na pomoci jiného ve stupni II, III nebo IV, důvody spočívající v místě výkonu nebo povaze zaměstnání druhého manžela nebo registrovaného partnera, docházce dítěte do předškolního zařízení nebo v povinné školní docházce. Dále zdravotní důvody, okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo jiné vážné osobní důvody.
To, zda je jiný vážný osobní důvod dostatečně vážný, je na posouzení příslušného úřadu práce.