Podle zákona má zaměstnavatel někdy právo, někdy dokonce povinnost požadovat výpis z trestního rejstříku. Slouží nejčastěji jako nástroj ke snížení rizik spojených s výkonem odpovědné práce. Ověřením vaší trestní bezúhonnosti se firmy snaží preventivně předcházet krádežím, podvodům nebo zneužití pravomocí, zajistit bezpečnost kolegů a klientů a ochránit svoji pověst.
Co je základem pro požadavek výpisu
O informacích týkajících se trestní bezúhonnosti pojednává zákoník práce v ustanovení § 316 odst. 4. Ačkoliv se v něm zmiňují pouze zaměstnanci, vztahuje se podle všeobecné shody i na uchazeče o zaměstnání.
Podle tohoto ustanovení může chtít zaměstnavatel po zaměstnancích (nebo uchazečích) pouze ty informace, které bezprostředně souvisejí s výkonem práce. V zákoníku práce jsou i příklady informací, které zaměstnavatel požadovat nesmí. Kromě těhotenství, rodinných a majetkových poměrů či sexuální orientace je to právě i trestněprávní bezúhonnost. Tato omezení však neplatí absolutně – podle zákoníku práce existují výjimky:
1. Když to vyžaduje zákon nebo právní předpis
U určitých profesí stanovuje předpoklad bezúhonnosti zákon nebo právní předpis. V takovém případě zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů dokonce musí. Mezi profese, kterých se to týká, patří například pedagogičtí pracovníci, lékařský i nelékařský zdravotnický personál, úředníci, advokáti, veterináři, hasiči nebo příslušníci bezpečnostních sborů.
Záleží nicméně na tom, jaký druh bezúhonnosti je vyžadován, jestli absolutní, nebo ve vztahu k určitým trestným činům zásadním pro daný obor, případně ve vztahu k úmyslným trestním činům.
Nejpřísnější požadavky na bezúhonnost jsou ty, které se vztahují i na nedbalostní trestné činy nesouvisející s vykonanou prací, což platí například pro advokáty nebo soudce.
2. Když je k tomu důvod a požadavek je přiměřený
Zaměstnavatel může informace o trestněprávní bezúhonnosti požadovat i u jiných pozic (než zmíněných v zákoně nebo právních předpisech), ale tento požadavek musí splňovat dvě podmínky platné současně:
a) musí být oprávněný, tedy musí k němu existovat věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce,
b) musí být přiměřený.
Zaměstnavatel musí tedy zvažovat, u kterých pozic výpis z trestního rejstříku vyžadovat bude a u kterých ne. U množství řadových, například dělnických profesí bude tento požadavek nejspíše neoprávněný.
Na druhou stranu u zaměstnanců (a uchazečů) zastávajících profese, které nakládají s finančními částkami či s hodnotným zbožím, jako jsou šperky nebo třeba elektronika, dává požadavek na bezúhonnost týkající se krádeže či zpronevěry smysl. U pokladních a prodávajících, vedoucích prodejny, jejich zástupců či pracovníků ostrahy tak může být k předložení výpisu z trestního rejstříku důvod.
Jak se bránit
V každém případě by měla být firma schopna na dotaz uchazeče vysvětlit, proč chce na danou pozici výpis z trestního rejstříku. V případě nedůvodného požadavku může uchazeč podat stížnost na inspektorát práce. Ten vyhodnotí, zda se zaměstnavatel nedopustil přestupku, za který mu může být uložena peněžitá pokuta.
Kde vám výpis z rejstříku trestů vydají
O výpis z rejstříku trestů si mohou zdarma požádat držitelé datových schránek přes Portál veřejné správy nebo osobně na pobočkách Czech POINT, které najdete na poštách a kde stojí výpis 100 korun. Stačí si přinést platný občanský průkaz nebo cestovní pas a výpis vám bude zhotoven na počkání.