Dnes je pátek 9.5.2025, svátek slaví Ctibor
„S demokracií se pojí svoboda slova,“  vyzdvihl primátor František Jura
Fotogalerie

Stejně jako po celé České republice se i v Prostějově slavil na pátek 17. listopadu státní svátek jakožto Den boje za svobodu a demokracii i Mezinárodní den studentstva. A jako už tradičně se tak stalo na náměstí T. G. Masaryka dopoledne v podobě vzpomínkového aktu. Žádné demonstrace se ve městě ani přilehlém regionu nekonaly. Vše proběhlo v poklidu, což se nedá říct o událostech z let 1939 a 1989. Podle mnohých přitom spolu děj padesát roků vzdálený úzce souvisí, jelikož se v obou případech prokázala síla studentského hnutí. Zatímco v době nacistické okupace znamenaly demonstrace studentů uzavření českých vysokých škol, popravy a další perzekuce, o půl století později byli studenti hlavní silou při počátku tzv. Sametové revoluce.

 

 Vzpomínkové akce ke 34. výročí sametové revoluce a k uctění památky popravených českých studentů v čele s Janem Opletalem se zúčastnilo téměř kompletní vedení prostějovského magistrátu, dále zástupci kulturních a společenských organizací, členové Sokola, představitelé Armády ČR, Policie ČR, Městské policie Prostějov a dalších institucí. Po úvodním položení květin a věnců k soše prvního československého prezidenta T. G. Masaryka se přede všemi ujal slova primátor Statutárního města Prostějova.

„Jsem rád, že je nás tady více než v předešlých letech, a věřím, že tomu tak bude i nadále. Připomínáme si Den boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodní den studentstva. Kromě listopadových událostí roku 1989, které mnozí z nás máme ještě v živé paměti, však se stejnou úctou musíme vzpomenout na události z roku 1939, kdy studenti protestovali proti nacistické okupaci. A mnozí z nich za to zaplatili životem,“ pronesl František Jura, který zároveň zmínil i tehdejší uzavření všech deseti českých vysokých škol. „Studenti se tak až do konce roku 1942 nemohli vzdělávat, profesoři nesměli učit, devět studentů bylo ihned bez jakéhokoliv soudu popraveno a na dvanáct set jich bylo deportováno do koncentračního tábora. Jsem přesvědčen, že je naší povinností vzdát hold všem studentům, kteří v boji za svobodu a demokracii přišli o život nebo byli jinak perzekuováni,“ uvedl dále první muž Prostějova.

František Jura samozřejmě neopomněl připomenout i listopadové události před 34 lety. „A opět to byli studenti, kteří začali organizovat demonstrace proti dalšímu totalitnímu režimu, tentokrát komunistickému. A právě oni byli tím prvotním důvodem, proč vzápětí komunistický režim padl,“ zavzpomínal primátor Prostějova s tím, že svátek Dne boje za svobodu a demokracii je nutné si připomínat neustále, hlavně také v kontextu s aktuálními světovými konflikty. „Víme všichni, co se děje na Ukrajině nebo v pásmu Gazy. Proto za svobodu a demokracii musíme bojovat po celém světě, v Evropě i u nás doma. Pořád. Svoboda a demokracie nejsou zadarmo. A s demokracií se ruku v ruce pojí i svoboda slova. Často totiž zapomínáme na to, že se máme vzájemně poslouchat a respektovat názory druhých. To se nám v mnohých případech stále nedaří. A právě v tomto musíme nyní podle mého názoru vést největší boj,“ uzavřel svůj projev prostějovský primátor.

 

47 Listopad01
47 Listopad06
47 Listopad08
47 Listopad22
47 Listopad19
47 Listopad17
47 Listopad10
47 Listopad09
47 Listopad07
47 Listopad11
47 Listopad16
47 Listopad18
47 Listopad15
47 Listopad12
47 Listopad20
47 Listopad03
47 Listopad04
47 Listopad21
47 Listopad13
47 Listopad14
47 Listopad05
47 Listopad02