To byly oslavy, jak se patří! Připomínka vzniku Československé republiky je pro všechny sokoly nejvýznamnějším státním svátkem. Ostatně členem hnutí vyznávajícího čestnost, věrnost ideálům a propojení krásy těla i duše byl také první prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Před dvěma lety sokolové poprvé vběhli do druhé stovky země, když tímto způsobem oslavili 101. výročí existence republiky. Po dvou ročnících konaných v prostějovský Kolářových sadech se letošní Běh republiky přesunul do centra města. A byla to nepochybně šťastná volba, která přitáhla jednoznačně nejvyšší počet účastníků. Díky krásnému počasí a fandění všech přítomných nabídlo setkání dosud nevídanou atmosféru. A u toho prostě Večerník nemohl chybět.

Běh republiky se letos konal v celkem 44 koutech české vlasti. Prostějov s 224 běžci se letos zařadil mezi ty s vůbec nejvyšší účastí. Start všech závodů letos byl symbolicky přímo u sochy T. G. Masaryka na hlavním náměstí. Právě kolem něj se na státní svátek 28. října po obědě začaly potkávat přátelsky naladěné hloučky lidí, jež se postupně utěšeně rozrůstaly.

Jako první na trať hodinu po poledni vyběhly děti mladší šesti let. Celkem si ve třech věkových kategoriích zasoutěžilo 67 dívek a chlapců. Pro ty starší pak už byl určen běh na 5 a 10 kilometrů, jehož aktéři vyběhli současně. Kratší distanci obnášející dva okruhy městem vyzkoušelo 75 běžců a běžkyň, dalších 82 zvládlo okruhy čtyři. Běžce trať z náměstí zavedla kolem sokolovny do Smetanových sadů, dále pak na ulici Újezd a odtud přes Sádky, Komenského a Palackého ulici zpět na náměstí, kde už je čekalo početné povzbuzující publikum, jež jim do žil vlilo nové síly.

„Jednou bych se chtěl dožít toho, že Prostějované budou fandit po celé délce této trasy,“ zasnil se hlavní organizátor Svatopluk Tesárek.

Královskou desetikilometrovou trať nejrychleji absolvoval Bronislav Khýr. „Můj pradědeček byl zakladatelem Sokola ve Vřesovicích, můj dědeček Jan Přidal byl dlouholetým starostou sokolské Župy Prostějovské, o to více jsem dnes chtěl zvítězit,“ přiznal se v cíli vítěz, který s dlouho vedoucím Jakubem Sklenářem svedl v cílové rovince skutečně sprinterský souboj, aby nakonec cílem prolétl o pouhých pět sekund dříve.

Celé odpoledne však rozhodně nebylo jen o špičkových sportovních výkonech. „Je to můj vůbec první soutěžní běh v životě. Začala jsem chodit do Fitness arény TRX bez hranic a společně s ostatními, kteří se tam potkáváme, jsme se přihlásili na závod,“ přiznala před startem šestapadesátiletá Libuše Bartlíková, která se dlouhodobě udržuje ve výtečné kondici, a tak se nelze divit, že svoji premiéru zvládla opravdu na výbornou.

Nejpočetnější výpravu do běhu vyslala sokolská jednota z Vřesovic, které jsou tradiční baštou tohoto hnutí. „Je to pro nás velký svátek, jenž proběhnutím cílem určitě nekončí. Večer se ještě všichni potkáme na guláši,“ prozradil Tomáš Mlčoch.

Jak se zdá, sokolský Běh republiky padl v Prostějově na úrodnou půdu a vytvořil výborný základ pro další rozvoj této tradice. „Příští rok se tu snad sejdeme ještě ve větším počtu. Termín a místo by se určitě měnit neměly,“ uzavřel Svatopluk Tesárek.