Jednoznačnou shodu vyjádřily kluby basketbalové Kooperativa NBL. Všechny chtějí obnovit nejvyšší tuzemskou soutěž při splnění zdravotních nařízení. Zástupci dvanácti klubů se na tom dohodli během on-line mítinku.

´„Kooperativa NBL znovu začne kompletním devátým kolem 16. listopadu. Ještě před tímto termínem, pokud nám to bude umožněno, proběhnou dohrávky, tedy některé z osmnácti zápasů, jež nemohly být sehrány za prvních osm kol,“ prozradil výstup z jednání šéf Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč. Ten předpokládá, že základní část soutěže, tedy úvodních 22 kol, by se měla završit na přelomu února a března. Vedení soutěže odeslalo na Národní sportovní agenturu oficiální žádost o restart ligy, a to se všemi přílohami, jež se týkají formátu soutěže, termínu zahájení a opatření z oblasti bezpečnosti. „S kluby jsme diskutovali i náklady, možnosti a formy testování a samozřejmě trvanlivost PCR testů, případně použití jiných. Tady jsme stále v oblasti zjišťování informací,“ doplnil Kotrč.

Klíčové bude rozhodnutí hygieny, zda platnost testu bude jen 48 hodin, nebo 72, tedy zda to budou dva, či tři dny. Pokud by byla uznána lhůta 72 hodin, bylo by možné odehrát v ní dvě utkání a přiblížilo to ligu k šanci stíhat tři zápasy týdně, což by usnadnilo dohrání 66 zápasů, jež už v tuto dobu měly být podle původního rozpisu historií.  „Ani tohle ještě nevíme. Není to nikde popsané a zvažují se tak prováděcí podmínky, přičemž dvaasedmdesát hodin zatím není tabu,“ řekl Kotrč.

Zejména s ohledem na finanční náročnost NBL bude preferovat 72hodinovou lhůtu platnosti PCR testů. „Dosud to byla zaběhlá lhůta. Její zkrácení by navíc zahltilo laboratoře a pro řadu sportů by to znamenalo zdvojnásobení nákladů na testování,“ uvedl první muž Asociace ligových klubů NBL.